Altın fiyatları haftalık kapanışa giderken sabit görünümünü koruyor. Gram altın gün içinde 467 TL seviyesinde işlem görürken ons altın da 1.946 dolar seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar, altın fiyatlarının uzun vadede yükseleceği tahminlerini sürdürürken yaşanacak küresel gelişmelerin fiyatların seyrinde etkili olacağını düşünüyor. 2020 yılının dördüncü çeyreği piyasalar için kritik görülüyor ve dünyaca ünlü uzmanlar altının yıl sonunda yeniden değer kazanacağını ifade ediyor.

Yatırımcılar altın fiyatlarının hangi yöne gideceğine olan merakını sürdürürken değerli metal şimdilik sessizliğini koruyor. Birçok uzman düşüş eğiliminin sürdüğünü ve yatırımcıların gram altın ve ons altını uzun vadeli değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor. Dünyaca ünlü yöneticiler Alex Mashinsky ve David Barse uzun vadeli yatırımın en iyi yolunun altın ve Bitcoin olduğunu düşünüyor.

Gram Altın ve Bitcoin Yatırımcının Sigortası

Celcius Network CEO’su Alex Mashinsky ve XOUT Capital CEO’su David Barse, Kitco News’e yaptığı değerlendirmelerde altın fiyatlarının geleceğini konuştu. Ünlü yöneticiler altın yatırımı yapmak isteyenlerin hisse senetlerine yönelmesi gerektiğini ve vadeli işlemlerin en iyi seçenek olduğunu belirtti. David Barse, gram altın gibi fiziksel varlıklardan ziyade ekonomik kriz süresince sigorta olarak görülen altın vadelilerine yönelmenin daha avantajlı olduğunu düşünüyor;

“Son haftalarda ve ağustos ayında borsalarda olup bitenler biraz emsalsizdi. Açıkçası, Apple hisselerinin bu kadar kısa süre içinde piyasa değerini ikiye katlaması gibi durumlar çirkindi. Lakin söylenen şey insanların gidebileceği tek yer olan hisse senetleri. İyi senetler ve kötü senetler var, bizim şirket olarak yaptığımız şey kaybeden hisseleri dışarıda bırakıp kazananlara odaklanmak. Bunun için altın ekonomik bir “Armageddon” görevi görüyor.”

Uzun Vadeli Yatırım Sizi İflastan Kurtarabilir

Ünlü yöneticiler, gram altın ve ons altın değerlendirmelerinde bulunurken, Covid-19 salgını sonrası ekonomik kriz döneminin uzun vadeli sonuçlarına da dikkat çekti. Yaşanan süreç toparlanma evresine girse de böyle süreçlerin gelecek dönemde yarattığı sorunların daha büyük olabileceğini vurgulayan başarılı isimler, uzun vadeli yatırımın daha güvenli olacağını düşünüyor;

“Uzun bir süreçte kayda değer bir servet yaratmayı tasarlıyorsanız bunun için tek yol olarak uzun vadeli yatırım yapmak olacaktır. Gram altın ve ons altına yatırım yapmak bir servet yaratma taktiği olmayacak, edinilen serveti koruma taktiği olarak çok daha başarılı bir yöntem olacaktır.”

Mashinsky ise piyasalardaki risk ortamının henüz bitmediğini, önümüzdeki süreçte ekonomik kriz ortamının daha da derinleşerek özellikle piyasa dengelerini tekrar değiştireceğini vurguladı;

“FED teşvik paketleri, büyük işletmeleri koruma potansiyeline sahip olsa da muhtemelen zarar görecek veya iflas edecek olan küçük işletmeleri göz ardı edecek. Bu durum da muazzam bir sorun yaratarak yeni kurtarma planlarının gündeme alınmasıyla sonuçlanacaktır. Şayet para arzı politikalarının iyi bir şey olduğunu düşünüyorsanız paranızı hisse senetlerine yatırın. Fakat bunun kötü bir senaryoya yol açacağını düşünüyorsanız kendinizi güvene almanın en iyi yolu gram altın ve Bitcoin gibi varlıklara tutunmak olacak.”

Uluslararası Ticaretin Seyri Gram Altın Fiyatını Belirleyecek

Bir başka ünlü yönetici James Steel de gram altın ve ons altının yönünü, uluslararası ticaretin gidişatının belirleyeceğini düşünüyor. Zira Covid-19 sürecinde uluslararası ticaret durma noktasına gelmiş ve yatırım payları azalarak tasarrufa aktarılmıştı. Tam bu noktada altın ve Bitcoin gibi varlıklar ön plana çıkmış ve 2020 yılının en gözde yatırım araçları haline gelmişlerdi. HSBC analisti Steel ise ticaretin yeniden canlanmasının şimdilik altın için olumsuz bir hava yarattığını söyledi. Lakin başarılı yöneticinin bu durumun sürekliliği konusunda kafasında bazı soru işaretleri var;

“Her şeyin iyiye gittiği bir durumda neden gram altın veya ons altın yatırımı yapmak isteyesiniz? Bu şartlarda pek mantıklı görünmüyor. Fakat madalyonun diğer yüzüne baktığımızda uluslararası ticaret zayıfladığında altın fiyatları roket gibi fırlıyor. Evet, belki şu an için ticari faaliyetler hızlanmış görünüyor fakat altın için durum olumsuz değil.”

Altın Tahvillerine Dikkat Edilmeli

James Steel, altın tahvillerinin yatırımcılar için çok daha önemli olduğunu düşünenlerden. Tahvillere olan talebin giderek arttığı bir noktada olmamız ve oradaki fiyatların yükselmesi, gram altın ve ons altın fiyatını da yükseltebilir. Başarılı yönetici yıl sonuna kadar yükseliş beklentisini sürdürürken 2021 yılı başında gram altının 520 TL, ons altının da 2.000 dolar seviyelerine çıkabileceğini düşünüyor;

“Altın fiyatları şu an için belirli bir aralıkta ilerlese de köpük ve abartı değer kazancının bir kısmının piyasayı terk ettiğini söyleyebiliriz. Bu durum altını sağlam bir zemine oturtuyor. Altın tahvilleri getiri olarak şu an hazine bonolarından çok daha fazla bir getiri sunuyor. Altın fiyatlarındaki düzeltme hareketi de şu an için çok derine inmemiş görünüyor. Kısa vadede bir geri çekilme daha yaşama ihtimali bulunsa da yıl sonunda 2.000 dolar seviyesinin üstüne çıkmamız muhtemeldir.”

Gümüş Fiyatları İlgiyi Üzerine Çekecek

Gram altın ve ons altın yatırımcıların gündemini oluşturmaya devam ederken gümüş tarafında da birçok alım fırsatı olduğu uzmanların sıkça dile getirdiği bir husus. Özellikle 2011 seviyelerine çıkamadığı öne sürülerek çok ucuz bir yatırım aracı olduğu belirtilen gümüş, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 26 dolar seviyesinden işlem görüyor. Başarılı analist Hubert Moolman da gümüşün muhtemel çıkışının henüz başlamadığını düşünenlerden;

“2020 yılındaki gümüşün durumu 1971 yılındaki duruma benzer ilerlemekte. Şu an için alt seviyelerde bulunduğunu düşündüğüm değerli metalin yeni rallileri başlatacağı noktaya henüz gelmedik. Tarihi verilere baktığımızda 1974 yılı zirvesi gibi tüm zamanların en yüksek seviyesine ilerliyoruz. Küresel borsalarla olan ilişki de bize bunu gösteriyor.”

Bitcoin de Öne Çıkabilir

Gram altın ve gümüş fiyatları şu an için geri çekilme beklentileriyle birlikte sabit bir fiyat aralığında hareket ediyor. Geçtiğimiz günlerde ünlü analist Şant Manukyan da hem altın ve gümüş hem de Bitcoin için uzun vadeli bir geri çekilme hareketi beklediğini ifade etmişti.

Küresel borsalarda yaşanacak derin bir sorunun anlık olarak bu varlıkları etkileyeceği düşünülse de uzun vadede en güvenli ve kâr getiren varlıklar olarak bu araçların yeniden parlayacağı düşünülüyor.

Yatırımcıların son dönemde büyük bir ilgi gösterdiği Bitcoin de henüz düzeltme hareketini bitirmemiş görünüyor. Geri çekilmenin nerede sonlanacağı henüz bilinmese de tıpkı gram altın ve gümüş gibi BTC’nin de önümüzdeki süreçte kendisini toparlayacağı ve yeni rekorlar için harekete geçeceği muhtemel görünüyor. Uzmanlar, bu varlıklara yatırım yapanların uzun vadeli hareketleri beklemesinin önemli olduğunu özellikle vurguluyor.