Gram Altın Yeni Bir Harekete mi Hazırlanıyor? Türk Analistler Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Türkiye’nin emtia uzmanları İslam Memiş ve Zafer Ergezen, altının piyasasının nasıl bir yol izleyeceğine dair bazı değerlendirmelerde bulundu.

  • İslam Memiş, kısa vadeli geri çekilme hareketlerinin olabileceğini ama uzun vadede gram altının 500 TL seviyesinin üstüne çıkabileceğini düşünüyor.

  • Zafer Ergezen ise ons altının 1.917-1.920 dolar seviyesinin üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü bir seyir beklentisi olduğunu ifade etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın ve ons altın aylar boyunca yaşadığı büyük yükselişin ardından bir süredir durgun ilerliyor. Çeyrek altın tarafında ise düğün sezonunun yavaş yavaş sona ermesiyle birlikte talepte bir azalma beklentisi oluşurken yatırım amaçlı fiziki altın talebi şu an için bitmiş değil. Birçok uzman kritik seviyelerde seyreden altının geri çekilme yaşayabileceğini fakat güçlü bir destek bölgesine yakın olduğu için burada tutunma ihtimalinin de yüksek olduğunu söylüyor.

SponsorSponsor

Türkiye’nin en önemli analistlerinden İslam Memiş ve Zafer Ergezen de yatırımcıların merakla beklediği altının nasıl bir yön izleyeceğine dair bazı değerlendirmelerde bulundu. İki uzman da daha önce geri çekilme ihtimalini göz önünde bulundurarak bunları birer alım fırsatı olarak gördüklerini beyan etmişti. Gram altın özelinde dolar kurunun sabit ilerlemesi gözleri ons fiyatına çevirirken güçlü destek bölgesinin altına inilmesinin sert bir düşüşün habercisi olabileceği ifade ediliyor.

SponsorSponsor

Gram Altın Uzun Vadede Kazandırmaya Devam Edecek

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, bir haber kanalına yaptığı değerlendirmede, gram altın ve piyasalarla ilgili yorumlarda bulundu. Memiş, altın için kritik seviyelerin takip edilmesi gerektiğini fakat yatırımcıların uzun vadede kazanmaya devam edeceğini düşünüyor. Kısa vadeli geri çekilme hareketleri mümkün olsa da önümüzdeki sene gram altının 500 TL seviyesinin üstüne çıkması muhtemel görünüyor;

“Yatırımcılara uzun yıllardır şunu tavsiye ediyoruz: Elinizdeki nakit paraları “gerçek paralara”, yani altın ve gümüşe yatırırsanız sürekli kazanırsınız. Gram altın ve gümüş sürekli yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Bu sene 9 aylık süreçte yaklaşık yüzde 67’lik getiri elde edilmişti. Altın uzun vade için yatırımcısına iyi alım fırsatı sunuyor. Yine 460-468 TL aralığı uzun vade için iyi bir alım fırsatı sunuyor. Yine uzun vadede 500 TL seviyesinin üstünü göreceğiz. Ayrıca ihtiyacınız olmadan altın satmayın uyarımızı da yeniliyoruz. Dünyadaki daralan ekonomileri göz önünde bulundurduğumuzda emtia fiyatlarının yükseleceği de malûm. O yüzden elinizdeki altınları bozdurmamanızı öneririm.”

Altın Fiyatları Kritik Seviyelerde İlerliyor

Memiş, ons altın tarafında da kritik seviyelerde olduğumuzu ve dolar endeksinin baskılamasının şimdilik sabit bir fiyat aralığında ilerlememize neden olduğunu ifade etti. Başarılı analist, kritik destek ve direnç seviyelerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini ve bu seviyelerin altı veya üstüne geçildiği takdirde yönün de net bir şekilde belirleneceğini belirtiyor;

“Özellikle dolar endeksinde bu hafta bir toparlanma isteği vardı. Bu altın fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Öte yandan ABD-Çin gerginliği ve ikinci virüs dalgası beklentileri de altını destekliyor. Dünya ekonomilerinin olumsuz ilerleyişini buna ekleyebiliriz. Ons altın yön ararken ne 1.900 dolar seviyesinin altına sarktığını gözlemliyoruz zira bu seviye kritik bir destek seviyesi, ne de 1.950 doların üstüne çıktığını görüyoruz. Bu iki seviyenin aşılması durumunda hangi yönde olursa o ivmede devam edeceğini söyleyebiliriz. Gram altın için 458 TL seviyesi aşağı yönlü kırılırsa 450 TL seviyesine gelebileceğimizi söyleyebiliriz. Ancak tekrar 468 TL seviyesini yukarı yönlü zorluyor. Bu durum gerçekleşirse 480 TL seviyelerine tekrar çıkabiliriz. Şu an için dar bir aralıkta ilerlediğimiz de bir gerçek.”

Altın Üzerinde Satış Baskısı Var

Başarılı emtia piyasaları uzmanlarından Zafer Ergezen de altın fiyatlarıyla ilgili bazı yorumlarda bulundu. Ergezen, kritik destek seviyelerinin güçlü bir duruş sergilediğini ve değerli metalin bu seviyelerin altına inmediğini söyledi. Yine de yukarı yönlü trendin kırıldığına dikkat çeken Ergezen, tepe seviyelerine de dikkat çekerek olası bir kırılmanın geri çekilmeyi derinleştirebileceği konusunda yatırımcıları uyardı;

“Altın tarafına gelecek olursak, biliyorsunuz uzun zamandır verdiğim grafikler ve yorumlar var. 1.917-1.920 dolar bandı çok önemli. Yaklaşık 3 haftadan beri fiyatlar bu noktaya gelmiş olsa da buralardan hep döndü. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Zaman geçtikçe tepeler düşüyor. 6 Ağustos’ta 2.080 dolar seviyesinde oluşan tepe, 18 Ağustos’ta 2.016’ya, 1 Eylül’de 1.990’a ve son olarak 10 Eylül’de 1.967 dolar seviyelerine düştüğünü görüyoruz. Bu endişe verici bir sinyal. Mart ayından beri gelen yükseliş trendinin de dışına çıkmış durumdayız. Bu durum altın üzerindeki satış baskısını artırıyor ve yorgunluk belirtisi var. Yine de konjonktür gram altın tarafında ve piyasa aşağı yönelmesine yol açmıyor. Bu noktadan sonra tekrar yükseliş trendine girecek mi girmeyecek mi bu önemli olacak. 1.917-1.920 dolar seviyesinin üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü gidileceğini söyleyebiliriz.

Yastık Altındaki Altınlarla İlgili Yeni Düzenleme

Altın talebi son aylarda büyük bir patlama yaşamış ve çeyrek altın ile gram altın basımı hızlandırılmıştı. Yastık altı diye tabir edilen fiziki altınlarla ilgili getirilen yeni sistemde, vatandaşlar fiziki altınlarını sözleşmeli kuyumculara götürerek değerlemesini yaptırabilecek. Değeri tespit edilen altınlarını otomatik bir sistem aracılığıyla banka hesaplarına aktaran yatırımcıların piyasada dolanan çeyrek altın ve gram altın miktarına da katkıda bulunması amaçlanıyor. Bu durum talepte yetersiz kalan piyasaların rahatlamasını ve neredeyse karaborsaya düşen çeyrek altın fiyatlarının piyasa seviyesine gelmesini sağlayabilir.

Gümüş de Gram Altın Gibi İlerleyecek

Başarılı analistler gram altın dışında gümüş fiyatlarıyla ilgili de yorumlarda bulundu. İslam Memiş, 1 yıl içinde gümüşün ons fiyatının 40 dolar üstünü göreceğini düşünüyor. Uzun vadede altından daha fazla yükseleceğini öngören Memiş, önümüzdeki süreçte bu performansın süreceğini ifade ediyor;

“Mart ayında 12 dolar seviyesinde başlayan bu yükseliş trendi 30 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bizim hedefimiz 40 dolar ile 50 dolar arası. 1 yıllık süreç içerisinde gümüşün ons fiyatının 40 dolar üstünü göreceğini düşünüyorum. Gram seviyesinde de 1 yıllık süreç içerisinde 10 TL’lik seviyenin üstüne çıkmasını bekliyorum. Önümüzdeki 3 sene içinde de altından iyi performans göstereceğini ve düşüşlerin kademeli alım fırsatı olarak görülmesi gerektiğini belirtmek isterim.”

Aşı Haberleri İşleri Değiştirebilir

Covid-19 salgını sonrası dünya ekonomilerinde yaşanan kriz sonrası özelikle altın varlığı ön plana çıkarak yatırımcıların gözdesi olmuştu. Salgının hafiflemesi sonrası tedbirlerin gevşemesiyle birlikte ekonomilerde yaşanan toparlanma, gram altın ve ons altın tarafında bir duraklamayı da beraberinde getirdi. Bu toparlanmanın yanı sıra aşı haberleri de piyasaları ve özellikle altın fiyatlarını etkilerken, son gelen haberler de piyasalara olumlu yansıdı.

Covid-19 aşısı için en çok güvenilen çalışmalardan bir tanesi olan ve Oxford Üniversitesi’yle birlikte yürütülen aşı çalışmasından olumlu haberler geldi. Geçtiğimiz günlerde bir denekte yaşanan olumsuz etkiler sonucu çalışmayı durdurma kararı alan ilaç şirketi, bugün itibarıyla denemelere tekrar başlandığını duyurdu. Küresel ekonomilere hafta açılışında olumlu etki eden bu haberin olumlu seyrin sürmesi halinde sürekli bir yükseliş ivmesi yaratabileceği düşünülüyor. Öte yandan gram altın ve ons altın da haftayı yükselişle aşarken, derinleşen diğer sorunların uzun vadede sarı maden için daha önemli olduğu düşünülüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın