Gram Altın ve Ethereum Yatırımcıları Dikkat: Şant Manukyan Olası Riskleri Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Şant Manukyan, gram altın ve Ethereum'la ilgili güncel riskleri açıklayarak yatırımcılara bazı uyarılarda bulundu.

  • Manukyan, sarı metalin düzeltmesini tamamladığını henüz söyleyemediğini ve satış baskısının sürdüğünü belirtti.

  • Deneyimli isim, staking programının Ethereum için likitide krizi yaratabileceğini ve yatırımıların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Geleneksel piyasaların en gözde varlıklarından gram altın ve kripto para piyasasının lider altcoini Ethereum, beklentileri aştıktan sonra sabit bir fiyat aralığında ilerlemeye devam ediyor. Haftalık açılışta seviyesini koruyan altının gram fiyatı, 461 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Ethereum ise lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyat hareketini takip ediyor. Deneyimli piyasa uzmanı Şant Manukyan, bu iki varlıkla ilgili güncel riskleri açıklayarak yatırımcılara bazı uyarılarda bulundu.

Küresel piyasalar haftaya sakin bir açılışla başlasa da ons altın ve gümüş tarafında bazı düşüşler gözlemleniyor. Satış baskısının hala fazla olduğunu belirten uzmanlar, bu gidişatın bir süre daha devam edebileceğini düşünüyor. Gram altın ise ons altındaki düşüşü dolar kurundaki yükselişle dengeleyerek sabit bir fiyat görüntüsü çiziyor. Kripto para piyasaları ise Bitcoin’in fiyat hareketini takip ediyor. Ethereum fiyatı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 594 dolar seviyesinde bulunuyor.Düzeltme Hareketi Devam Ediyor

Türkiye’nin önde gelen piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, haftalık açılış verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde ons altın fiyatıyla ilgili tespitlerini paylaştı. Manukyan, sarı metalin düzeltmesini tamamladığını henüz söyleyemediğini ve satış baskısının sürdüğünü belirtti. Gram altın fiyatı da benzer sebeplerden baskı altında bulunuyor. Deneyimli isim, yeni bir ralli için enflasyon beklentilerinin yükselmesi gerektiğini ifade ediyor;“Ons altın fiyatı 1.850 dolar seviyesinin hala altında. Dolayısıyla hala belli ölçüde bir satış baskısı var, düzeltme tamamen bitti demek mümkün değil. Altın hisselerinde haftanın kapanışında bir satış gördük. Fakat 200 günlük ortalamanın üzerinde durmayı başarıyor. Altının yeniden düzelmesi için bir katalizör lazım. Altın 2.000 dolar seviyelerindeyken, hatırlarsanız 1,65 seviyelerinde bir enflasyon beklentileri vardı. Şimdi 1,90’larda, dolayısıyla altını destekliyor. Fakat yeni bir ralli için bu seviyenin yukarı yönlü hareket etmesi gerekiyor. Yoksa şu anda altın beklentileri ve fiyatları büyük ölçüde dengede diyebiliriz. Ralli yaratabilecek yeni bir dinamik gerekli.”

Ethereum Likitide Riski Altında

Şant Manukyan, gram altın ve ons altın dışında kripto para piyasasını da değerlendirerek, gidişatla ilgili düşüncelerini paylaştı. Manukyan, Bitcoin’in içinde bulunduğu durumun bir kırılma noktası olduğunu söyleyerek yukarı yönlü hareketin devam etmesini beklediğini ifade etti. Ethereum için staking programının likitide riskini artıracağını düşünen başarılı isim, yine de kripto para borsalarının aldığı son kararların bu durumun önüne geçebileceğini düşünüyor;

“Ethereum için de çok fazla bir şey söylemeyeceğim. Geçtiğimiz gün paylaştım. Ethereum’u stake etmeniz ve aynı zamanda stake ettiklerinizi değil ama onun sentetik versiyonunu trade ederek yükselişlerden faydalanmanız mümkün. Bu, daha yüksek oranda ETH’nin piyasadan çekilmesi anlamına gelecektir. Tabii likitide riski, karşı taraf riski, sonuçta gerçek anlamda bir Ethereum trade ediyor olmayacaksınız. Bunların hepsi göz önünde bulundurmanız gereken riskler. Fakat ben Ethereum açısından, borsaların attığı bu adımı olumlu buluyorum.”

Gram Altın Yıl Sonu Verilerini Bekliyor

Kısa vadeli belirsizlik ortamı sürse de gram altın ve ons altın fiyatını etkileyecek yıl sonu verilerinin açıklanmasına az bir zaman kaldı. Bu durum varlıkların fiyatını yukarı yönlü itecek bir destek olabilir. Uzmanlar, 2020 yılında ekonomilerin aldığı hasarın netleşmesiyle birlikte düzeltme hareketinin de sona erebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan 2021 yılı için beklentiler olumlu ilerlemeye devam ediyor. Gram altın fiyat tahmini yapan kişi ve kuruluşlar, ocak ayında geçmesi beklenen mali teşvik paketi üzerinde özellikle duruyor. Bu teşvik paketi, uzun süredir düşüş trendinde olan altın ve gümüş fiyatlarının yeni ralliler başlatması için belirleyici olabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın