Gram Altın ve Dolar Kurunda Kısa Vadeli Düşüşler Mümkün mü? İslam Memiş Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar kuru ve gram altınla ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

  • Memiş, emtia tarafında düzeltme hareketlerinin sürdüğünü, iç piyasalarda da döviz kurlarında kısa vadeli düşüşler yaşanabileceğini ifade etti.

  • Tecrübeli analiste göre bu duruma karşı uzun vadede yükseliş trendi sürüyor ve tüm varlıklarda rekor seviyeleri yukarı taşınabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın ve dolar kuru, haftalık açılışı sert bir yükselişle gerçekleştirerek rekor seviyelere ulaştı. Ons altın tarafında sular durgunken, kurda yaşanan bu yükseliş iç piyasaları oldukça etkilemiş görünüyor. Avro ve gümüş tarafında da yeni rekorlar kaydedilirken bu yükselişlerin bir süre daha sürmesi bekleniyor. Yatırımcılar, bu varlıklar için alım fırsatı yaratacak düşüşleri beklerken, altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, kısa vadeli düşüşler için gerekli gelişmeleri sıralayarak bir durum değerlendirmesi yaptı.Gram altın fiyatı, haftalık açılışını rekorla yaparak tarihin en yüksek seviyesi olan 495,12 TL’ye kadar yükseldi. Dolar kuru da benzer bir açılışla 8 TL’nin üzerine çıktı ve yazının kaleme alındığı an itibarıyla 8,08 TL’den işlem görüyor. İç piyasalarda bu sert çıkışın TCMB faiz kararları ve jeopolitik gelişmelerle ilgisi olduğu öne sürülürken emtia tarafında düzeltme hareketi fiyatlarda ufak geri çekilmelere yol açabilir. Zira birçok uzman, ABD’den gelecek haberlerle belirsizlik havasının dağılmasının, bu düzeltme hareketinin bitmesi için şart olduğunu düşünüyor.Müdahale Gelmezse Dolar Kuru Hızla Yükselebilir

Türkiye’nin en popüler piyasa uzmanlarından İslam Memiş, bir televizyon kanalına verdiği röportajda gram altın ve dolar kuruyla ilgili öngörülerini paylaştı. Memiş’e göre birçok etken şu an için kurdaki yükselişi tetikleyecek şekilde ilerliyor. Bu durumun sürmesi ve politika yapıcıların duruma müdahale etmemesi durumunda, ünlü analiste göre varlıkların fiyatı dudak uçuklatacak seviyelere gelebilir;

“Dolar kurunun yükselişini tetikleyen dış etkenlere bakmak lazım. Türkiye’nin ABD ve Fransa ile yaşadığı gerginlik. Jeopolitik risklerin devam etmesi bu gelişmeler arasında sayılabilir. İçeride ise enflasyon ve TCMB’nin faizlerde artırıma gitmemesi gibi etkenler döviz kurlarının agresif bir şekilde yükselmesine neden oldu. Özellikle 8 TL seviyesinin üstüne yerleşmek isteyen bir dolar kuru var karşımızda. Biz yine 8 TL – 8,5 TL aralığını takip edeceğiz. Şu andaki koşullarda yön yukarı yönlü. Yani 8,40 TL devamında 8,50 TL seviyesine yükseleceği şeklindeki işaretleri vermeye devam ediyor. Şayet TCMB ara bir kararla faiz artırımı yapar ya da farklı enstrümanlar kullanarak piyasaya direkt müdahale ederse dolar kurunda tekrar 7,75 TL – 7,90 TL aralığını görmemiz mümkün olacaktır.”

Ons Altında Düzeltme Hareketleri Bitmedi

İslam Memiş sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, ons altın ve gümüş tarafında düzeltme hareketinin henüz bitmediğini ve ABD’den geçmesi beklenen teşvik paketinin seçimlerden sonraya kalacağını düşündüğünü söyledi. Bu durumda ons altın ve gram altın fiyatlarının da seçim sonrasına kadar geri çekilmeler yaşayabileceğini söyleyen Memiş, yatırımcıların bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirebileceğini ifade ediyor;

“Gram altın fiyatının aksine altının ons fiyatı, 1.900 dolar seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. Altın ve gümüşün ons fiyatı güçlü destek seviyelerinin üstünde tutunmak için bir savaş veriyor adeta. Fakat bu mücadelede çok da başarılı olamıyor. Emtia fiyatlarındaki düzeltme hareketlerinin tamamen bitmediğini açıklamıştım. Bu görüşümü hala sürdürüyorum. Yarın, ABD’den yeni teşvik paketinin seçimlerden sonraya kalacağıyla ilgili bir haber gelirse, ons altın fiyatında 1.835 dolar seviyesine kadar bir gerileme görebiliriz. Benim tahminim, yeni teşvik paketinin seçimlerden sonraya kalma ihtimalinin biraz daha güçlü olduğu yönünde.”

Gram Altın 500 TL Seviyesini Görebilir

Gram altın ve çeyrek altının kritik direnç seviyelerine yakın olduğunu söyleyen Memiş, dolar kurunun etkisiyle artan varlıkları dikkatle takip ettiğini ifade etti. İslam Memiş’e göre, şayet bu kritik seviyeler aşılırsa, gram altın fiyatının önümüzdeki dönemde 500 TL seviyesinin üstüne çıkması çok muhtemel görünüyor;

 

“Çeyrek altın 790 TL iken bir hafta içerisinde 810 TL seviyesine kadar yükseldi. Gram altın tarafında ise 10 TL civarında bir artış oldu. Biz biraz daha yurt dışında hem altın hem de gümüşün ons fiyatının biraz daha sakin ve satıcılı bir seyirde olduğunu gözlemliyoruz. Fakat içeride dolar kurunun yükselmesiyle birlikte gram altın ve gram gümüş fiyatlarının da yükselişin devam ettiğini gözlemliyoruz. Gram altında 495 TL- 497 TL seviyesini bu hafta direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Şayet 497 TL seviyesi yukarı yönlü kırılırsa, artık gram altın fiyatı için 500 TL seviyelerini telaffuz etmeye başlayabiliriz.”

Yeni Rekorlar Gelmesi Hayal Değil

Tecrübeli analist, düşüş yönlü beklentilerinin kısa vadeli olduğunu, uzun vadede ise dolar kuru, gram altın ve gümüş gibi varlıkların önünün açık olduğunu ifade ediyor. Zira ekonomik koşullar ve salgın belirsizlikleri gibi durumların bu rekorları tetikleyebileceğini söyleyen Memiş, ulaşılabilecek seviyelere gelmeden önce yaşanabilecek düşüşlerin, yatırımcılar için alım fırsatı olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor;

“Covid-19 salgınıyla alakalı içeride ve dışarıda vaka sayılarında artış var. Bu durum ekonomileri etkilediği için ekonomiler durma aşamasına geliyor ve piyasaları olumsuz yönde etkiliyor. Bir aşı haberi gelirse, emtia fiyatlarına yansır fakat iç piyasalarda dolar kurunun düşüşlerini desteklemez. Yani döviz kurlarında iyimserliği çok da beklememek gerekiyor. Her düşüşü ihtiyacı olan, dövizle ticaret yapan, dolarla borcu olan vatandaşlarımız için alım fırsatı olarak kullanmalı.”

Covid-19 Gram Altın Fiyatını Etkileyebilir

İslam Memiş, Covid-19 salgınının etkilerini de daha uzun bir süre hissedeceğimizi belirterek olası bir tekrar kapanma durumunda işlerin çok daha farklı olabileceğini ifade etti. Uzman isim, bu şartlar altında dikkatli yatırım yapılması gerektiğini ve gram altın, döviz kurunda uzun vadeli yatırımların çok daha gerçekçi olduğunu belirtiyor;

“Covid-19 salgını ekonomilerde ciddi tahribata yol açtığı için biz önümüzdeki 2 yıl boyunca döviz kurlarında çok düşük seviyeler beklemiyoruz. Çok iyimser kısa vadeli beklentilerimiz var fakat bunlar kısa vadeli alım fırsatları, düşüş trendi değil. Dolayısıyla bu 1 yıllık sürece baktığımızda döviz kurlarında, altın ve gümüş fiyatlarında yeni rekorlar beklemek gerektiğini şahsen düşünüyorum. Vaka sayılarındaki artış devam eder ve kısıtlamalar tekrar başlarsa, biz bu sefer dolar kurunda 10 TL seviyesi, gram altın fiyatında 600 TL seviyesi görebiliriz. Bunlar hayal değil, gerçek rakamlar ve olabilecek seviyeler.”

Başkanlık Seçimleri Sonrası Her Şey Netleşecek

Uzmanların emtia fiyatları ve döviz kurları ile ilgili görüşler benzer şekilde ilerliyor ve hepsinin yorumları ABD’deki başkanlık seçimlerinde birleşiyor. Neredeyse tüm analistler, başkanlık seçimleriyle birlikte belirsizliğin ortadan kalkacağını ve yeni dönemle birlikte piyasaların yönünün de net şekilde belirleneceğini ifade ediyor. Gram altın ve dolar kuru özellikle başkan adaylarının hangisinin seçileceğine odaklanmış durumda. Şayet ABD-Türkiye ilişkilerindeki gerginliği derinleştirebilecek bir aday olan Biden seçilirse, iç piyasalarda yeni hareketlilikler görmemizin muhtemel olduğu söylenebilir.

Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın