Gram Altın ve Dolar Kuru Hangi Yöne Gidecek? İslam Memiş Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Yerel piyasanın en çok tercih edilen yatırım araçlarından gram altın, geçtiğimiz hafta dalgalı bir grafik sergilemiş ve haftayı 487 TL seviyelerinde kapatmıştı.

  • Dolar kuru ise geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon açıklamasıyla birlikte yukarı yönde hareket etmişti.

  • İslam Memiş ise yeni günde yaptığı paylaşımda, ABD enflasyon verisinin beklenenden düşük gelebileceği ve bunun dolar kurunu yukarıya taşıyıp değerli metalleri baskı altında bırakabileceği tahmininde bulundu.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın, gümüş ve dolar kuru yeni güne yatay bir seyirle başladı. Yerel piyasanın en çok tercih edilen yatırım araçlarından gram altın geçtiğimiz hafta dalgalı bir grafik sergilemiş ve haftayı 487 TL seviyelerinde kapatmıştı. Dolar kuru ise geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon açıklamasıyla birlikte yukarı yönde hareket etmeye başlamıştı. Altın ve para piyasaları uzmanlarından İslam Memiş ise yeni günde yaptığı paylaşımda, ABD enflasyon verisinin beklenenden düşük gelebileceği ve bunun dolar kurunu yukarıya taşıyıp değerli metalleri baskı altında bırakabileceği tahmininde bulundu.

SponsorSponsor

Değerli metal piyasası, eylül ayında karışık bir seyir izlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole toplantısında, varlık alımlarının azaltılacağına dair bir açıklama yapmamasıyla değerli metaller hızla yükselişe geçmişti. Ons altın bu süreçte 1.830 dolar seviyelerini yakalarken, gümüş 24,80 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Gram altın ise ons altın fiyatındaki bu yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüş nedeniyle yatay bir grafik sergilemişti.

SponsorSponsor

Dolar Yükselişe Geçebilir

Türkiye’nin önde gelen piyasa uzmanlarından İslam Memiş, yeni günde kişisel sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı değerlendirmelerde, gram altın ve dolar kurunun gidişatıyla ilgili kısa vadeli öngörülerini açıkladı. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ve FED üyelerinin açıklamalarının önemli veriler olduğunu belirten Memiş, yarın ABD’de açıklanacak enflasyon verisinin ise oldukça kritik olduğunu belirtti. Deneyimli analist paylaşımında, enflasyon verisinin beklenenden düşük gelebileceği ve bunun dolar kurunu yukarıya taşıyıp değerli metalleri baskı altında bırakabileceği tahmininde bulundu:

“Geride bıraktığımız haftada gram altın gibi emtiaların fiyatları karışık seyretti. Küresel ekonomide birçok veri vardı. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı ve faizde değişikliğe gitmemesi önemli bir veriydi. FED üyelerinin şahin tonda açıklama yaptığını gördük. Size altın ve gümüşün FED tarafından baskılandığını daha önce de söylemiştim. Manipülasyonla altın ve gümüş baskılanıyor söylemim de doğrulanmış oldu. Yarın ABD’de enflasyon açıklanacak. Benim tahminim açıklanacak enflasyon beklenenden daha az gelebilir. Bu da altın, gümüş, bakır gibi değerli metallerin baskı altında kalmasına, doların ise uluslararası piyasalarda tekrar değer kazanmasına neden olabilir. Elinde dolar bulunduran veya altın gümüş alacak yatırımcılar yarın bu veriyi inceleyerek yatırım yapmalı.”

Gram Altın Fiyatındaki Yükseliş Kalıcı Olmaz

Deneyimli analist, enflasyon ile birlikte Dolar Endeksi’nin 93 bandının üzerinde hareket etmeye başlayabileceğini belirtirken, Dolar/TL paritesinin ise 8,50 üzerinde konumlanabileceğini söyledi. Gram altın fiyatının 480 TL seviyelerinde hareket etmeye devam edeceğini düşündüğü söyleyen Memiş, gümüşün kısa vadede diğer metallerden ayrışabileceğini belirtti:

“Bu hafta doların yerel ve küresel piyasalarda değer artışları dikkat çekebilir. Ons altın fiyatı 1.770 dolar devamında 1.765 dolar seviyesine geri çekilebilir. Dolar/TL paritesindeki düşüşlerin kalıcı olmayacağını ön gördüğümden dolayı da dolar kurunda 8,50 TL üzerinde rakamlar bekliyor olacağım. Gram altın şu an 487 TL seviyelerinde. Gram altın fiyatının gün içerisinde 482-490 TL aralığında işlem görmesini bekliyorum. Bugün gram altın fiyatındaki yükselişin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Akşama doğru trend aşağı yönlü olabilir. Gram gümüşte ise bugün 6,43-6,50 TL seviyelerini takip ediyor olacağım. Gümüş biraz daha pozitif ayrışmaya başlayabilir. Ons gümüşün 23,20 dolar seviyelerinde güçlü bir destek noktası olduğunu tahmin ediyorum.“

Gümüş Yatay Bir Grafik Seyrediyor

Değerli metal piyasasının önemli araçlarında ons altın, yazının kaleme alındığı sırada 1.789 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Gram altın 486 TL seviyelerinde, ons gümüş ise 23,67 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Dolar kuru ise 8,45 TL seviyelerinde.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın