Gram Altın Toparlanmaya Başladı mı? Şant Manukyan Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Emtia fiyatları, ABD’deki olaylar sonrasında sert bir düşüş yaşayarak son rallisini sonlandırdı.

  • Ünlü piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, öngörülerini paylaşarak gidişatı yorumladı.

  • anukyan, teknik göstergelerin şu an için toparlanmayı işaret ettiğini ve ETF’lerde bir panik yaşanmadığını ifade etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Emtia fiyatları, ABD’deki olaylar sonrasında sert bir düşüş yaşayarak son rallisini sonlandırdı. Gram altın, ons altın ve gümüş fiyatları, haftayı düşüş yönlü hareketler sergileyerek geçirdi. Buna rağmen, son 1-2 gün içinde toparlanan değerli metaller, kritik destek seviyelerinin altına henüz inmedi. Ünlü piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, öngörülerini paylaşarak gidişatı yorumladı.

Gram altın fiyatı, geçtiğimiz haftanın son günlerine 450 TL’nin üstünde girerken ons altında yaşanan sert düşüşten etkilendi ve 433 TL seviyesine kadar düştü. Ons altın fiyatı ise kritik 1.910 dolar seviyesinin üstünde olmasına rağmen ABD’de yaşanan Kongre olaylarıyla birlikte sert bir düşüş yaşadı. Gümüş ise bu durumdan en çok etkilenen değerli metal oldu ve bir haftada yaklaşık yüzde 8 oranında bir değer kaybetti.Gram Altın ve Ons Altın Toparlanmaya Başladı

Türkiye’nin en başarılı finans uzmanlarından Şant Manukyan, sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmelerde, gram altın ve ons altın fiyatıyla ilgili yorumlarda bulundu. Manukyan, teknik göstergelerin şu an için toparlanmayı işaret ettiğini ve ETF’lerde bir panik yaşanmadığını ifade etti. Kritik destek seviyelerin üstünde kalmayı başaran sarı metal, bu seviyelerde tekrar yukarı hareket edebilir;“Altında, destek seviyesinden bir toparlanma olduğunu görüyoruz. Bu bölgeler önemli destek bölgesi. İki açıdan önemli bir destek; hem 200 günlük ortalamaya geldi ve oradan toparlandı hem de mart ayından bu yana gelen yükseliş trendi kırılmamış oldu. Dönmesi gereken yerden “şimdilik” döndü diyebiliriz. Pozitif taraftan bakarsanız, piyasadaki bireysel yatırımcı bu hareketten çok da panik olarak satışa geçmiş değil. Altın ETF’lerine baktığınızda, ufak da olsa bir toparlanma olduğunu görüyoruz.”

Gümüş Pozitif İlerliyor

Gümüş varlığı, son bir haftada yüzde 8’e yakın bir oranda düşse de Şant Manukyan, düzeltme hareketinin iyi ilerlediğini ifade etti. Kritik bölgelerin üstünde kalmayı başaran gümüş, gram altın ve ons altın fiyatının yükselişi için kritik bir öneme sahip. Altın/gümüş oranına da değinen Manukyan, henüz boğa koşusu için gereken seviyelere ulaşamadığımızı söyledi;

“Gümüş tarafı biraz daha kritik. Gümüşe baktığımızda, henüz 200 günlük ortalamasına gelmemişti. O son derece pozitif. 50 günlük ortalamasının da altına düşmedi. Bunu da pozitif olarak okuyorum ama yine de altın/gümüş oranında bize net bir hareket lazım. 70 seviyelerinin aşağı yönlü kırılması gerektiğini konuşuyorduk, henüz bunun gerçekleşmediğini görüyoruz. Dolayısıyla, yeni bir boğa piyasasının başladığından bahsetmek mümkün değil. Düzeltme şu an için iyi bir mecrada ilerliyor dememiz mümkün.”

Merkez Bankaları Kararlarını Açıklayacak

Gram altın için en önemli konulardan bir tanesi de dolar kurunda yaşanan fiyat hareketleri. Ons altın fiyatı üzerinden değeri belirlenen gram altın, TCMB’nin 21 Ocak’ta açıklayacağı kararlara bağlı olarak düşüş gösterebilir. Son 2 aydır, faiz kararlarının yükseltilmesiyle birlikte düşüşe geçen dolar kuru, gram altına da baskı uygulayarak ons altın tarafındaki değişimleri sınırlamıştı. Olası yeni bir faiz artırımı, toplantı kararları açıklanana kadar kademeli bir düşüş getirebilir şeklinde yorumlanıyor.

Ons altın tarafı ise FED’in faiz kararlarına kadar dalgalı görünümünü sürdürecek gibi görünüyor. Uzmanlar, ayın son perşembe günü açıklanacak faiz kararları ve Jerome Powell’ın açıklamalarına bağlı olarak emtia fiyatlarında bir değişim olabileceğini söylüyor. Gram altın fiyatı da bu açıklamalar neticesinde ons altında oluşan fiyatlanmadan etkilenebilir.

Uyarı: Yatırım araçları, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın