2020 yılı kesinlikle hiç tahmin edilmeyen bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Pandeminin vurduğu tek şey sağlık sistemi değil, buna ek olarak ekonomi oldu. Uzmanlar ise sarsılan ekonomik düzen sebebiyle Altın alımlarının artırılması tavsiyesinde bulunuyor. Özellikle ülkemizde de dikkat çeken Gram Altın, ünlü bir uzmanın yorumuna göre rekorun da rekorunu kırabilir gibi gözüküyor.

Aslında bu yıl sadece Altın, Bitcoin veya Gümüş fiyatları değil, sağlam kale olarak görülen ham petrol fiyatları bile sert volatilite ile sarsıldı. Volatilite yani fiyatlardaki oynaklık, petrol fiyatlarının 2020 yılına 60 dolar seviyesinden girmesine ve Nisan ayında dibin de dibine gerilemesine yol açtı. WTI ham petrol vadelileri ise bu yıl negatif fiyat seviyesine gerileyerek herkesi şaşırttı. Yaz döneminde yeniden 40 dolar seviyesine çıkan WTI, tam anlamıyla yatırımcıları şaşırtmaya devam ediyor.

ONS Altın Tekrar Eski Seviyesine Dönecek Mi?

ONS Altın fiyatı da Kovid-19 pandemisi sebebiyle inanılmaz bir dalgalanma yaşadı. Yıla 1.600 dolar seviyelerinden başlayan ONS Altın 2.075 dolar seviyesine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Doğal olarak kimse ONS Altın fiyatının tüm zamanların rekorunu kırıp bunun üzerine daha fazla yükseliş katmasını beklemiyordu. Gram Altın da bu yükselişe bağlı olarak 490 TL seviyesine kadar çıktı.

Şu an için volatilite konusunda rekor kıran iki geleneksel varlığın ham petrol ile Altın olduğu görülüyor. Yine de ONS ve Gram Altın fiyatlarının ham petrole kıyasla çok daha olumlu bir tablo çizdiği görülüyor. Yatırım bankaları ve önde gelen analistler ONS Altın fiyatlarının daha da yükseleceğini ve uzun vadeli yükseliş hareketinin yeni başladığını vurgulamakta. Özellikle 2021 yılına kadar Koronavirüs salgınına karşı etkili bir aşı bulunamazsa Altın fiyatlarını kimse durduramayabilir.

Şu an ONS Altın fiyatının yükselişini durduran temel etken Rusya’dan gelen aşı haberi ve ABD içerisinde yapılan aşı çalışmaları oldu. Buna ek olarak ABD Federal Rezerv Başkanı tarafından yapılan faiz oranları açıklaması da Altın fiyatını frenledi. Ancak hem yaklaşan ABD Başkanlık Seçimleri hem de birkaç diğer faktör Altın yatırımcılarının ellerini ovuşturmalarını sağlıyor olabilir.

Kopernik Global Investors araştırma sorumlusu ve ünlü analist Alissa Corcoran ise son tahmini ile özellikle ONS ve Gram Altın yatırımcılarını sevindirdi. Analist, kısa vadeli volatilitenin emtia yatırımcıları için hem tehlike hem de fırsat olduğunu vurguladı. Corcoran, Bloomberg Radio’ya verdiği demecinde, Altın fiyatlarının hala yükseliş yolunun başında olduğunu vurguladı.

ONS ve Gram Altın Fiyat Tahmini

Altın fiyatının ONS  için 5.000 dolara kadar çıkabileceğini belirten Corcoran, ABD Dolarının değeri sabit tutulduğunda Gram Altın için en az 1.200 TL’lik bir hedef vermiş oldu. Tabii ki bu süreçte ABD Dolarının daha da yükselmesi Gram Altın için belki de 2.000 TL  seviyesinin görülmesini bile sağlayabilir. Altın fiyatları yükselmese bile Altın madencilik şirketlerinin hisselerinin yükseleceğini vurgulayan analist, bunun yatırım fırsatı olduğunu ifade etti.

2011 yılında Altın fiyatları rekor kırdığında madencilik şirketlerinin değerinin bugünkü değerlerinin %50 üstünde olduğunu hatırlatan Corcoran, benzer bir durum yaşanacağını vurguladı. Bank of America Merril Lynch ise Altın fiyatının 3.000 dolara ve devamında orta vadede 5.000 dolara çıkmasını bekliyor.

Buna ek olarak dev banka Citigroup ilke New York merkezli varlık yönetim firması Electrum Group’un kurucusu milyarder Thomas Kaplan da benzer bir öngörüye sahip. Kaplan, yayınladığı açıklamasında ONS Altın fiyatının önümüzdeki dönemlerde 5.000 dolara kadar çıkabileceğini vurguladı. Spot altın fiyatı Perşembe günü 1.956 dolar seviyesine kadar çıkarak aslında düşüş trendine girmemek için direndiğini de göstermiş oldu.

Şu an için birçok etmen orta ile uzun vadede ONS Altın fiyatının yükselişine işaret ediyor. Eğer ABD dolarında sert bir düşüş görülmezse bu yükselişin direkt olarak Gram Altın fiyatını da etkileyeceği bilinen bir gerçek. CMC Markets analisti David Madden da konu hakkında yaptığı açıklamada 1.916 doların üstünde kalındığı sürece tablonun olumlu olduğunu belirtti.

Şu an için birçok yatırımcının beklediği psikolojik direnç seviyesinin ise 2.000 dolar olduğu biliniyor. Eğer ONS Altın fiyatı yeniden 2.000 doların üstünü görürse Gram Altın da buna bağlı olarak 500 TL’yi zorlamaya başlayabilir. ABD’deki işsizlik verileri ve Koronavirüs teşvik paketi hakkındaki gelişmeler ise Altın fiyatı için ya itici güç ya da direnç olabilir.