Gram Altın Boğa Koşusuna Başladı mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gram altın ve ons altın yeni günde yükselişine devam ediyor.

  • Dolar kurundaki ani harekete ons altının fiyatının da eşlik etmesi sonrası gram altın büyük bir yükseliş fırsatı elde etti.

  • Gün içerisinde 482 TL seviyesine kadar yükselen değerli metal yeni yılın en yüksek seviyesini yakalamış durumda.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın ve ons altın yeni günde yükselişine devam ediyor. Dolar kurundaki ani harekete ons altının fiyatının da eşlik etmesi sonrası gram altın büyük bir yükseliş fırsatı elde etti. Gün içerisinde 482 TL seviyesine kadar yükselen değerli metal yeni yılın en yüksek seviyesini yakalamış durumda.

SponsorSponsor

Değerli metaller yeni güne oldukça olumlu başladı. ABD’de tahvil faizleri ve dolar endeksinin düşüşüyle birlikte güç kazanan ons altın ve gümüş, yeni günde yükselme fırsatı yakaladı. Yerel piyasalarda ise gram altın dolar kurundaki yukarı yönlü hareket sonrası 470 TL seviyesini aşmayı başardı.

SponsorSponsor

Altında Yükseliş Potansiyeli Sürüyor

Değerli metal piyasası analistlerinden Haresh Menghani, gün içerisinde kaleme aldığı sarı metal analizini yayımladı. Menghani, yazısında ons altın ve gram altın fiyatını olumlu yönde etkileyen gelişmeleri detaylıca anlattıktan sonra ons altın ile ilgili önemli seviyeleri paylaştı. 1.790 dolar seviyesinin üzerinde kalınmasının yükseliş trendine destek vereceğini belirten deneyimli analist, 1.818 dolar seviyesinin aşılmasının ise güçlü bir hareketi başlatabileceğini belirtti:

“ABD doları birkaç haftanın en düşük seviyelerine geriledi ve emtiaya bir miktar destek sağladı. ABD tahvil faizlerinin düşmesiyle değerli metaller üzerindeki baskı da azaldı. Bu da faiz sağlamayan sarı metalin ivmelenmesini sağladı. Bu arada Covid-19’da yeni dalga korkusu, yatırımcıların duyarlılığını artırmaya devam etti. Ons altın geçen hafta 1.760-1765 dolar seviyesinin ötesine geçerek çift dipli bir yükseliş senaryosunu doğruladı. Bu nedenle, 1.818 doların ötesine geçecek bir hareket boğalar açısından bir tetikleyici olarak görülecektir ve sarı metali 1.818 dolar ötesindeki bir sonraki dirence doğru itecektir.”

1.800 Dolar Seviyesi Önemli

Kıdemli piyasa analistlerinden Rich Dvorak, güncel teknik analizini paylaştı. Gram altın fiyatının yönünü temelden etkileyen ons altının, reel getirilerdeki düşüşle birlikte yükselişe geçtiğini söyleyen Dvorak, geçtiğimiz haftalarda altında bir çift dip formasyonu oluştuğunu belirtti. 1.800 dolar psikolojik direncinin oldukça önemli olduğunu belirten deneyimli analist, bu noktanın aşılamaması durumunda yılın en düşük seviyelerine dönülebileceği tahmininde bulundu:

“Altındaki görünüm reel getirilerdeki geri çekilme sonrası büyük ölçüde iyileşti. Fiyat hareketi artık önemli bir teknik direnç bölgesine meydan okuyor. Ons altın, 1.680 dolar seviyesinde potansiyel bir çift dip formasyonu oluşturduğundan beri yükseliyor. 1.790 dolar seviyesindeki büyük bir teknik kesişme alanını destekleyen noktanın üzerinde bir kapanış, yükseliş trendini devam ettirebilir. Öte yandan, sarı metalde boğalar üstünlüğünü koruyamazsa ve psikolojik olarak önemli olan 1.800 dolar seviyesindeki teknik engel reddedilirse, değerli metal bu yılın en düşük seviyelerine geri dönebilir.”

Gram Altın Yükseliyor

Yerel piyasalar, yeni güne dolar kurundaki yukarı yönlü hareket nedeniyle kayıpla başladı. Uzun süredir yatay seyrettiği 8,15 TL seviyesini aşan ve gün içerisinde 8,36 TL seviyelerine kadar ulaşan dolar kuru, bir miktar geri çekilse de 8,28 TL seviyesini koruyor. Gram altın ise yerel piyasalarda dolardaki bu hareketi lehine çeviren nadir yatırım araçlarından biri olarak öne çıktı. Uzun bir süredir 460 TL seviyesinde yatay seyreden değerli metal, TL’deki değer kaybı sonrası 482 TL seviyesine kadar yükseldi. Değerli metal yazının kaleme alındığı sırada ise 476 TL seviyesinde işlem görüyor.

Uzmanlar dolardaki yukarı yönlü hareketin devam ettiği, ons altının ise 1.800 doların üzerine çıktığı senaryoda gram altının yeni bir boğa koşusuna başlayabileceğini belirtiyor. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise 500 TL seviyesinin kısa sürede kırılabileceği belirtiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın