Ons altın ve gram altın, enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber güne büyük bir yükselişle başladı. Dolar kurunda yaşanan hafif geri çekilme gram fiyatını çok etkilemezken, ons fiyatı kritik seviyeleri tekrar zorlamaya başladı. Birkaç gündür çıkışta olan altın piyasasının bu yeni atağı ise başarılı olmayabilir. Zira ABD’nin ünlü piyasa uzmanları altın rallisi için hala önemli eşiklerin aşılamadığını düşünüyor. Uzun vadeli rekor beklentileri sürerken emtia piyasasının teknik göstergeleri, şimdilik geri çekilmenin derinleşeceği yönünde.

ABD’nin aylık enflasyon verileri beklenenin biraz üstünde çıkınca emtia piyasaları 1-2 günlük düşüş trendinden bir anda çıktı. Ons tarafında gece saatlerinde 1.884 dolar seviyesi görülürken, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.910 dolardan işlem görüyor. Birçok uzman bu seviyenin üstünde kalmanın yükselişin sürmesi için elzem olduğunu düşünüyor. Gram altın ise ons tarafında yaşanan bu yükselişle birlikte tekrar 490 TL seviyelerini zorlamaya başladı. Şimdilik dolar kurundaki geri çekilme gram fiyatını baskılamış görünse de ons altındaki geri çekilme bu durumu derinleştirebilir.

Teknik Göstergeler Gram Altın İçin Olumsuz

ABD’li ünlü piyasa uzmanı Todd Horwitz, emtia piyasaları için yaptığı değerlendirmede metal varlıklardaki eğilimin hala düşüş yönünde olduğunu ifade etti. Horwitz’e göre yatırımcılar ons altın ve gram altın tarafında alımlarını yoğunlaştırıyor olsa da teknik göstergelerin yeni bir geri çekilmeye işaret ettiğini belirtti. Tecrübeli analist, bir sonraki adımın ise yönü tayin etmeye yarayacağını düşünüyor;

“Birçok insanın altın, gümüş ve platini satın alındığına inandığı kadar çok anlaşılması gereken basit bir durum daha var; metallerdeki eğilim aksi ispatlanana kadar hala düşüş yönünde. Ağustos ayında zirve seviyeleri gördüğümüzden bu yana eğilim hep düşüş yönünde oldu. Geçtiğimiz hafta ve bu hafta başında görüldüğü gibi gram altın, ons altın ve gümüş direnç bölgelerine ulaştı ve başarısız oldu. Bir sonraki adım destek bölgelerine olacak ve bu seviyelerden ya geri dönülecek ya da düşüş trendi devam edecek. Duygularınızı işe karıştırmadan portföyünüzü koruyun ve fiyat eylemlerini bundan sonra yaşanacak gelişmelerin beklentileri olarak düşünün.”

Enflasyonun Artması Fiyatları Yükseltti

Altın tarafında dün yaşanan düşüş gece saatleriyle birlikte yerini yükselişe bırakmış gibi görünüyor. Zira ABD tarafından gelen enflasyon verileri, beklenenin aksine bir miktar daha yüksek geldi. Bu durumun önümüzdeki dönem için önemli bir veri olduğunu düşünen uzmanlar, gram altın ve ons altın tarafındaki yeniden yükselişin bu haberlerden kaynaklandığına inanıyor. Zira dolar endeksi de bu veriler açıklanmadan önce toparlanma yönünde ilerliyordu.

Önümüzdeki süreçte seçim yarışının da hızlanmasıyla birlikte bu tip verilerin öneminin daha da artacağı düşünülüyor. Özellikle seçimlere bu kadar az kalmışken FED politikalarının ne olacağı da şimdilik belirsizliğini koruyor. Anketlerde Biden’ın önde gitmesi bazı uzmanları rahatlatırken, altın savunucusu Peter Schiff için bu durum biraz karmaşık görünüyor. Schiff’e göre olası bir demokrat galibiyeti, ekonominin gidişatını daha “berbat” hale getirecek ve bu durum altın fiyatlarına olumlu etki edecek;

“Sanırım seçimler Biden galibiyetiyle sonuçlanacak. Ayrıca demokratların senatoda çoğunluğu da kazanacağını düşünüyorum. Cumhuriyetçiler borçlanma ve harcama konusunda ne kadar pervasız hareket etse de demokratların bu konuda çok daha kötü iş çıkaracaklarını bekliyorum. Önümüzdeki dönemde ticaret açığı, enflasyon riski ve teşvik paketinin gelmesi devalüasyonu artırarak altının rezerv para birimi olma yolunu hızlandıracak.”

Gram Altın Fiyatının 500 TL Üstüne Çıkmaması Sürpriz Olur

Teknik göstergeler kısa vadeli geri çekilmeleri önümüze koysa da birçok uzmanın yıl sonunu beklentileri değişiklik göstermedi. Birçok banka, uluslararası kuruluş ve dünyaca ünlü uzman yıl sonunda ons altın fiyatının 2.000 dolar, kur değişimlerinden bağımsız olarak da gram altın fiyatının 500 TL seviyesini aşacağını düşünüyor. Tecrübeli analist Jeff Clark da verdiği röportajda bu fiyatlamaların gerçekleşmemesinin sürpriz olacağını dile getirdi;

“Şu an altın fiyatları için bir konsolidasyon sürecindeyiz. ABD seçimleri, Covid-19 salgınının devam etmesi ve para arzı politikalarının sürecek olması gram altın ve ons altınla ilgili düşüncelerimin değişmemesinin en büyük nedeni. Bu şartlar altında altın fiyatının 2.000 dolar olmayacağını söylemek sürpriz olacaktır. Trump’ın bir tweet atıp da böyle bir yükseliş yaşamayacağımızın bile garantisi yok. Büyük resme baktığımızda emtia piyasası için her şey olumlu görünüyor. Altın ve gümüşün uzun vadede tarihi zirveleri zorlayabileceğini düşünüyorum.”

Gözler ABD’de Olacak

Küresel piyasaların gözü kulağı yeniden başlayan seçim yarışı nedeniyle ABD’de olmaya başladı. Bugün itibarıyla seçim konuşmalarını sürdüren iki lider arasında kızışan yarışın piyasalara da direk etki etmesi bekleniyor. Şu an için gözle görülür büyük bir gelişme mevcut değil fakat adayların ekonomiye yönelik vaatleri belirsiz bir havada ilerleyen piyasaları birden değiştirebilir. Gram altın ve ons altın için ayrı ayrı etkide bulunacak bu gelişmelerin önümüzdeki 1 ay boyunca en önemli başlık kabul edeceği söylenebilir.

Gram altın tarafında dolar kurunun yükselme ihtimalini ortaya koyan uzmanlar, ons tarafında kuvvetli bir geri çekilme yaşanmadığı takdirde seviyelerin korunacağını düşünüyor. Öte yandan ABD seçimlerinde olası bir Biden galibiyetinin de kurdaki oynaklığı yukarı yönlü iteceği beklentisi yüksek. Zira Biden’ın Türkiye ile ilgili görüşleri pek de olumlu değil. Biden’ın galibiyetiyle senatodan geçmesi muhtemel kuvvetli teşvik paketi ve Türkiye’ye karşı tutumu

Reklam
Okumaya devam et
altının gram fiyatı için büyük bir potansiyel oluşturuyor.

Uzmanlar Dikkatli Olunması Gerektiğini Söylüyor

Uluslararası analizlerin düşüş yönlü tahminlerine benzer şekilde Türkiye’nin ünlü piyasa uzmanları da yatırımcıları dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmelerde dolar kuru ve emtia piyasasında yıl sonuna doğru kısa vadeli geri çekilmeler öngördüğünü söylemişti. Şimdilik bu geri çekilmeler gerçekleşecek gibi görünse de ons tarafında 1.910 dolar seviyesi kritik bir önem taşıyor.

Memiş gibi Şant Manukyan da düzeltme hareketinin bittiğini söylemek konusunda çekimser yaklaşanlardan. Geçtiğimiz gün yaptığı değerlendirmesinde ünlü analist, tam bir pozitiflikten söz edemeyeceğimizi ve altın, gümüş fiyatlarının gidişatının teşvik paketine bağlı olduğunu ifade etmişti. Olumlu aşı haberlerinin gelmesi ise düşüş yönlü trendi kuvvetlendirebilir. Geri çekilmelerin sürmesi halinde bu iki uzman da ons tarafında 1.850 dolar ve 1.820 dolar seviyelerinin mümkün olabileceğini düşünüyor. Bu bölgelerden alabileceği bir destekle tekrar 2.000 dolar yolculuğuna başlaması beklenen doların, seçim yarışından gelebilecek bir haberle birlikte bu yolu hızla geçmesi de olasılıklar arasında bulunuyor.