Gary Gensler’dan Bitcoin Açıklamaları: Gündemde Ne Var?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gary Gensler, BTC hakkında konuştu.

  • Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, ödemelere yeni bir bakış açısı getirdiğini söyledi.

  • Bitcoin, fiyatı düşüş ile yeniden 50 bin doların altında.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

ABD yeni başkanı Joe Biden’ın SEC’ye atamak istediği Gary Gensler Bitcoin ve kripto ile ilgili yeni düzenlemeleri duyurdu.Joe Biden tarafından Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığına aday gösterilen Gary Gensler, eğer atanırsa, bitcoin ve diğer para birimleri ile ilgili hayata geçireceği politikaları duyurdu. Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de kripto para birimleri üzerine profesör olarak çalışan Gensler, daha öncede CFTC başkanlığını yapmıştı.MIT’de blokchain teknolojileri, dijital para birimleri ve finans teknolojileri üzerine dersler veren Gensler, daha önce Golden Sachs’da da çalışmıştı. Gensler, onay duruşmasında kendisine sorulan sorular üzerine kripto ile ilgili neler yapacağına açıkladı. 

“Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ödemelere yeni bir bakış açısı getirdi, ancak aynı zamanda ilgilenmemiz gereken yeni sorunlar ortaya çıkardılar.” şeklinde konuşan Gensler, kripto paraya olumlu olarak baktığını sözlerine ekledi.

Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Yenilikler Yolda

Eğer SEC başkanlığına seçilirse, yenilik yapacağını söyleyen Gensler, önceliğinin ise yatırımcıları korumak olduğınu dile getirdi. Yurt dışındaki bazı borsaların dolandırıcı olduğunu dile getiren profesör, kripto borsalarının manipülasyondan ve hileden uzak olması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Gensler, daha öncede bitcoin’e olan desteğini açıklamıştı. Kripto para birimlerinin “altının modern formu” olarak tanımlayan Gensler, yine de kripto borsalarının manipüle edilmeye yatkın olduğunun farkında.

SEC, 2020 yılında, kripto borsalarını daha yakından takip edeceğini duyurmuştu. O günden sonra SEC; Telegram, kik ve Ripple’a karşı davalar açmıştı. Yatırımcılar ise düzenlemelerin parayı korkutacağından endişeli. Kripto yatırımcıları, SEC’in daha şeffaf ve açık sözlü olmasını istiyor. 

Düzenlemelerin Olası Etkileri

Birçok kişi Gensler hakkında olumlu düşünse de, düzenlemelerin negatif etkisi olacağını düşünenlerin sayısı azımsanacak kadar değil. Bazı uzmanlar, kripto borsalarında daha aktif bir rol alan SEC’nin uzun dönemli yatırımcılara sorun çıkarabileceği uyarısı yapıyor.

SEC’nin Ripple’a karşı açtığı davada ise sular durulmuyor. SEC, Ripple’a karşı, 1.2 milyar dolarlık ve 600 milyon dolarlık dolandırıcılık suçlamasında bulunmuştu. Ripple ise, avukat olarak eski SEC başkanını tutmuştu. Bu olaylar, Ripple’ın kripto para birimi XRP’nin çok değer kaybetmesine sebep olmuştu. Bunun üzerine bazı borsalar, XRP’yi listelerinden çıkarmıştı. Ripple ise suçlamaların düşürülmesi için karşı başvuru da bulundu. Ripple’ın eski ortaklarından MoneyGram da SEC’den nasibini aldı. MoneyGram’a açılan davanın sebebi ise şirketin XRP hakkında yanıltıcı beyanlarda bulunması.

Bitcoin, Gensler’in açıklamalarını takip eden saatlerde %6’dan fazla değer kazanarak 52.400 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

İLGİLİ KONULAR

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın