FTX Hakkında Büyük İddia: 45 Bin Bitcoin Çalınmış Olabilir mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) yeni günde yukarı yönde ivmelenmiş durumda.

  • Lider kripto para birimi, 45.700 dolar seviyelerinde işlem görürken, kripto para piyasasını oldukça derinden etkileyecek bir iddia konuşulmaya başlandı.

  • Türk kripto para piyasasının önemli analistlerinden Efe Bulduk, kişisel sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, FTX borsasından 45.500 adet BTC’nin çalınmış olabileceğine yönelik iddiaları gündeme getirdi.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni günde yukarı yönde ivmelenmiş durumda. Dün haber akışıyla birlikte sert fiyat hareketleri yapan Bitcoin, 46.800 dolar seviyelerine yükselse de dakikalar içerisinde yeniden 43.300 dolar seviyelerine gerilemişti. Yeni günde BTC 45.700 dolar seviyelerinde işlem görürken, kripto para piyasasını oldukça derinden etkileyecek bir iddia konuşulmaya başlandı. Türk kripto para piyasasının önemli analistlerinden Efe Bulduk, kişisel sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, FTX borsasından 45.500 adet BTC’nin çalınmış olabileceğine yönelik iddiaları gündeme getirdi.

SponsorSponsor

Kripto para piyasası yeni yılın en hareketli haftalık başlangıçlarından birini yaptı. Dün kurumsal Bitcoin yatırımcılarından MicroStrategy’nin 5.050 yeni BTC aldığı haberiyle başlayan gün, Coinbase’in 1,5 milyar dolarlık yeni kaynak yaratımı haberiyle devam etti. Günün en ilginç gelişmesi ise akşam saatlerinde yaşandı. Aracı bir kurumun yayımladığı basın açıklamasında Walmart’ın 1 Ekim itibariyle Litecoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağı belirtilmiş, bu basın açıklamasını kaynak kabul eden onlarca global haber sitesi ise bu gelişmeyi son dakika olarak duyurmuştu. Bu haberle birlikte kripto para piyasası yukarı yönde hareketlenmiş olsa da gerçek kısa bir süre öğrenilmiş ve duyurunun sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Bu haberlerle birlikte oldukça hareketli bir başlangıcı geride bırakan kripto para piyasası, yeni güne de FTX borsasına dair önemli iddialarla başlangıç yaptı.

SponsorSponsor

FTX’in 45.500 Bitcoin’i Nereye Gitti?

Türk kripto para piyasasının tanınan analistlerinden Efe Bulduk yeni günde kişisel sosyal medya hesabında bu konuya dair bir bilgisel paylaştı. İlk olarak CryptoHellspawn adlı başka bir Twitter kullanıcısının ileri sürdüğü iddiaları derleyen Bulduk, 10 Eylül tarihinde FTX borsasından 45.500 adet Bitcoin’in dışarıya transfer edildiğini açıkladı. Bulduk, yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki bu BTC’lerin onlarca farklı cüzdana transfer edildiğini belirtti:

“Her şey 10 Eylül tarihinde Türkiye saatiyle 17:54’te FTX Borsasından 45.504,38 adet evet yanlış okumadınız tam 45.500 adet Bitcoin’in dışarıya transfer edilmesiyle başladı. Normal koşullarda borsalar kendi iç hazinelerinde tuttukları kripto varlıklarını iç transferlerle düzenlerler. Fakat bu örnekte durum pek öyle değil gibi görünüyor. Bu Bitcoinler ilk olarak aşağıdaki cüzdana aktarıldılar. Peki bu Bitcoinler daha sonra nereye mi aktarıldı? Onlarca farklı cüzdana transfer edilmeye başladılar. İşlemlere karışan platformlar, içinde Rus ‘Dark Web’ pazar yeri Hydra, Crypto.com, Bitfinex, BTC Türk de var gibi görünüyor.”

İddialar Doğruysa Ciddi Sonuçları Olabilir

Popüler analist, bu transferlerin ortaya çıkması ile birlikte borsanın CEO’su Sam Bankman Fried’ın bu işlemlerin unspent transaction output (UTXO) olduğunu söylemesinin inandırıcı olmadığını belirtti. Durumun normal görünmediğini ifade eden Bulduk, hacklenme iddialarının gerçek olması durumunda bu olayın piyasada ciddi etkiler bırakabileceğini söyledi:

“Durum ayyuka çıkınca borsanın kurucusu Sam Bankman Fried (SBF) attığı tweetle bu durumun unspent transaction output (UTXO), yani harcanmamış işlem çıktılarının konsolide edildiğini belirtti. Peki bu durum gerçekten SBF’nin belirttiği gibi bir borsa içi konsolidasyon transferi mi? Lafı dolandırmaya gerek yok; bana hiç öyle görünmedi. Kimseyi korkutup panikletmek istemiyorum. Ama bu hiç normal bir durum değil. İddia edilene göre, FTX borsasında 8 bin Bitcoin kalmış durumda. Dışarı çıkarılan 45,5k BTC bahsettiğim gibi cüzdandan cüzdana eksilerek transfer ediliyor. Son derece anormal bir durum daha. Eğer ki hacklenme durumu gerçekse piyasada çok ciddi sonuçları olacağını bildirmek benim görevim. Tekrar uyarıyorum. Lütfen panik olmayın ve kendi araştırmanızı yapın. Bu bilgi seli tamamen bilgilendirme amaçlıdır.”

İddialara dair yorum yapan birçok piyasa analisti, işlemlerin dikkat çekici olduğunu belirtse de hacklenme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu vurguladı. Türk kripto para piyasası analistlerinden Paradotor ise konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Hacklenme olduğunu düşünmüyorum. Hatta ihtimal vermiyorum. Çok basit bir cilt temizleme çalışması. Zor bir durumda kalındığında prova diyelim.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın