Flow, NFT Kara Para Aklama Sorununu Çözmek İçin Kolları Sıvadı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • NFT ekosistemi büyüdükçe, kripto para topluluğundan ve geleneksel piyasalardan gelen en büyük eleştiri, kara para aklamak için bu ürünlerin kullanıldığına yönelik iddialardı.

  • Bazı NFT’lerin milyonlarca dolarlık değerde satılıyor olması ve platformların içinde yaşanan şüpheli işlemler, kuşkusuz bu iddaların kaynağını oluşturuyordu.

  • Flow blockchainin yaratıcısı Dapper Labs ise bu iddialara karşı Chainalysis’in çözümlerinden faydalanacak.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

NFT ekosistemi büyüdükçe, kripto para topluluğundan ve geleneksel piyasalardan gelen en büyük eleştiri, kara para aklamak için bu ürünlerin kullanıldığına yönelik iddialardı. Bazı NFT’lerin milyonlarca dolarlık değerde satılıyor olması, kuşkusuz bu iddaların kaynağını oluşturuyordu. Sektörün en büyük NFT blockchain projelerinden biri olan Flow’un kurucusu Dapper Labs ise bu durumu araştırmak için yeni bir iş birliğine gidiyor.

SponsorSponsor

Sanat, spor ve oyun alanında milyarlarca dolarlık bir ekosistem oluşturan NFT projeleri, hızlı yükselişinin ardından birçok sert tepkiyle de karşı karşıya kalmıştı. Bazı sanat ürünlerinin milyonlarca dolara satılması, kimilerince kara para aklama aracı olarak bu projelerin kullanıldığına işaret ediyordu. Flow blockchainin yaratıcısı Dapper Labs ise bu iddialara karşı Chainalysis’in çözümlerinden faydalanacak.

SponsorSponsor

NFT Ekosistemine Karşı Kara Para Aklama İddiası

NFT ekosistemine yönelik bu iddialara karşı kolları sıvayan Dapper Labs, denetleme hizmetleri için Chainalysis’in araçlarından faydalanmaya karar verdi. Bu ortaklık sonucunda, şüpheli etkinlikler takip edilecek ve kara para aklama dahil olmak üzere sorun yaratacak eylemlerin önüne geçilecek. Özellikle NBA Top Shot gibi büyük bir platformda yaşanan bazı bot alımları ve şüpheli takas işlemleri, topluluk tarafından da eleştiriliyordu.

Milyonlarca dolarlık NFT satışlarıyla ilgili bu durum eleştirilmeye devam etse de ekosistemin büyük aktörleri şeffaf bir yönetim sergilemeye devam ediyor. NFT’lerin değerinin bu kadar yüksek olması kimilerince garip karşılansa da koleksiyonculuk, oyun ve spor sektöründeki bu tip etkinliklerin değeri, halen dijital tarafın önünde bulunuyor.

Potansiyel Kötü Aktörleri Uzak Tutmak İstiyoruz

Dapper Labs yöneticilerinden Naeem Bawla ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, plaformlarını kullanan yatırımcılar için böyle bir önlem almak istediklerini söyledi. NFT ekosisteminin, en heyecan verici alanlardan biri olduğunu söyleyen Bawla, uzun vadede var olan sorunları çözeceklerine inandıklarını ifade etti;

“NFT’ler, kripto para ekosistemindeki en heyecan verici alanlardan bir tanesi. Buna rağmen kullanıcılarımız için uzun vadede güvenli bir ortam sağlamak zorundayız. Potansiyel kötü aktörleri platformlarımızdan uzak tutmak, kara para aklamayla mücadele etmek ve aynı zamanda hızla gelişen yerel ve küresel regülasyon ve uyum konularında da ön plana çıkmak istiyoruz. Bunun için Chainalysis ile ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz.”

Yeni Katılımcılar Gelmeye Devam Ediyor

NFT ekosistemindeki büyük projelerden biri olan Dapper Labs, Flow ağında kurduğu NBA Top Shot platformuyla gündeme gelmiş ve sonrasında birçok ekosistem üyesiyle birlikte ismini duyurmuştu. Son olarak Amerikan Futbol Ligi (NFL) ile de yeni bir platform için anlaştığını duyuran ekip, La Liga kesitlerini de yatırımcılarına sunacağını açıkladı.

Diğer yandan NFT projeleri arasında Sorare ve Chiliz gibi projeler de sanat ve spor alanında önemli işler yapmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarıyla anlaşmalar açıklayan bu projeler, son günlerde popüler olan oyun sektörünün dışında da NFT’lerin ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyorlar. Şimdiden yüz milyonlarca dolarlık bir ticaret hacmini yakalayan bu platformların, NFT’lerin önünü açacağı konuşuluyor. Son olarak Türkiye’nin en ünlü isimlerinden Cem Yılmaz da NFT’lere yönelik bir paylaşım yapmıştı. Yılmaz, bu alanı takip ettiğini ve yeni projelerin olabileceğini belirtmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın