Finansal Okur Yazar: Bitcoin’in Hayal Edilemeyecek Seviyelere Ulaşacağını Düşünüyorum

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BeInCrypto Türkiye olarak analist ve yatırımcı Finansal Okur Yazar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Başarılı isim, Türkiye sınırlarında Bitcoin'e ilk inanan nadir insanlardan biri olduğunu ifade ediyor.

  • Finansal Okur Yazar, halving sonrası ilk beklentisinin 10.500 $ olduğunu belirtiyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Öncelikle merhabalar, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Salgın sonrası ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz ve gelecekte bizi ne bekliyor? Yaşanan kriz ve sorunlar sadece salgın ile mi ilgili yoksa öteden gelen kronik sorunlar olduğu tezine katılıyor musunuz? Merhabalar. Rica ederim, böyle bir teklifi bana sunduğunuz için ben teşekkür ederim. Salgına sadece ekonomik açıdan bakılmasının global manada büyük resmin görülmesine engel teşkil edeceğini düşünüyorum. Salgının neleri değiştirebileceği konusunda birçok öngörü mevcut. Ben açıkçası öngörülen hususlardan çok öngörülemeyen ve henüz ortaya çıkmamış birçok etkisinin olacağını düşünüyorum. Salgın, ekonomide en çok “kriz” söylemiyle vücut bulmuş görünüyor. Salgın sonrası ekonomik durumu okuyabilmek için öncesinin çok iyi analiz edilmesi gerek. Öncesinde dünyada özellikle ABD’de bir resesyon beklentisi mevcut idi ve bu durağanlığın tüm dünya ülkelerine yayılarak küresel bir krize dönüşmesi bekleniyordu. Bu sahnede ülkelerin ekonomi adına her adımı dikkatle ve tabiri caizse göz kırpmadan izleniyordu çünkü her adım binanın temelindeki kolonlara etki demekti.

 

Salgın sonrasında ülkelerin ekonomi anlamında etkili ve sihirli bir örtüyü elde ettiklerini düşünüyorum. Salgın öncesinde ülkeler bu derece rahat ve plansız para basabiliyorlar mıydı? Peki şimdi? Bu açıdan bakıldığında, salgın sonrası ekonomik durumun öncesinden daha sağlam kolonlara sahip bir temelde olacağı kanısındayım. Yani birçok görüşün aksine ben bu krizin birçok açıdan fırsata dönüşeceğini düşünüyorum. Salgının ekonomik anlamdan çok geleceği inşa adına çok daha etkili sonuçları olacağı aşikâr. Bir devrim yapabilmeniz için güçlü bir lidere ve fikre sahip olmanız ve insanların bazı temel ihtiyaçlara (özgürlük, barınma, savunma, gıda vs) muhtaç durumda olması gerek. Salgın, insanları şu an ayakta kalabilmeleri için; teknolojiye, bilgiye, sağlığa ve gerçek manada akıllı ve zeki davranmaya muhtaç duruma getirdi. Yani çağı değiştirmek yepyeni bir çağa adım atmak için bir teknoloji ve hayat devriminin işaret fişeğini attı. Özetle salgın; bir devrim sizleri bekliyor eğer ayakta kalmak istiyorsanız zekânız yapay zekadan daha ileri, bireysel donanımınız kuvvetli, genleriniz bağışıklık anlamında kaliteli ve seçkin, ülkeniz yeni çağın gereksinimlerine ve sistemine uygun olmalı mesajını tüm dünyaya maske ve karantina günleri sloganları ile iletti.

 

Bitcoin’e ilgi duyduğunuzu ve bu yönde önemli saptamalar yaptığınızı biliyoruz. Mevcut ekonomik kriz ortamında, Bitcoin’in yeri ve görevi sizce tam olarak ne?

 

Evet belki de sosyal medya üzerinde Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili ilk paylaşım yapan ve bu piyasaya Türkiye sınırlarında ilk inanan nadir insanlardan biriyimdir. Öyle ki ilk keşfettiğimde tüm çevreme anlatmış, sosyal medya üzerinden nedir bu Bitcoin diye paylaşımlar yapmıştım. Ve çok iyi hatırlıyorum o tarihte Bitcoin 1571$ idi. Sonrasında 20K seviyelerine kadar ulaştı. Kişisel olarak geleceğe ve değişime ayrı bir ilgim vardır. Aslında Bitcoin bu açıdan ilk keşfettiğimde beni çok heyecanlandırmıştı. İlk zamanlarında çağı değiştirebileceğine bugünden çok daha fazla inanıyordum. Şu an açıkçası ciddi bir düzenleme gelmez ise Bitcoin’in uzun süre kalıcı olabilecek ve diğer para birimlerinin yerini alabilecek bir para birimi olacağını düşünmüyorum. Yatırım aracı olacak bir süre daha yerini koruyacağını hatta fiyat olarak kimsenin hayal edemeyeceği ve inanmayacağı seviyelere ulaşacağını düşünüyorum. Ama bu süreç sonrasında birçok altcoinin sıfırlayacağını çoğunun ortadan kaybolacağını öngörüyorum. Sadece sınırlı sayıda, geleceğe yönelik etkili temele ve proje fikrine sahip (yapay zekâ, nesnelerin interneti, blockchain tabanlı iş fikirleri vs) altcoinlerin ayakta kalabileceğini düşünüyorum. Aslında Bitcoin’e görev olarak baktığımda, tüm dünyayı sanal ortama, dünya finansal düzeninin değişeceğine ve gerçekten dünyada bir üst aklın olduğuna inandırması açılarından Bitcoin’in en büyük görevini yerine getirdiği fikrine sahibim. Dünyadaki finansal düzenin değişeceğini, ülke para birimlerinin şu anki kadar aktif değerde olmayacağını, kâğıt paraların ortadan kalkacağını, ödeme yöntemlerinin kişiselleşeceğini düşünüyorum. Eğer ki ilerleyen dönemlerde bunlar olur ise bu değişimde Bitcoin’in öncülük ettiği ve inandırdığı değişimin ciddi katkısı olacağı kanaatindeyim.

 

Bitcoin’de bildiğiniz gibi bir blok ödülü yarılanması olacak. Bunun fiyata ve Bitcoin’in mevcut düzendeki yerine ne gibi etkileri olacağını düşünüyorsunuz?

 

Bu yarılanma hususunun Bitcoin’in hem fiyatında hem geleceğinde ciddi önem arz ettiğini düşünüyorum. Arz/talep dengesi ve dünyanın Bitcoin’e olan ilgisi birlikte değerlendirildiğinde arzın geçmişe nazaran daha az artacağı fakat talebin geçmişten çok daha yüksek seyredeceği bir döneme giriyoruz. Geçmişte blok yarılanma dönemlerini detaylı incelerseniz her yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatında ciddi bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Ben yine bu yarılanma sonrasında ciddi bir yükseliş potansiyeli yaşanacağını düşünüyorum. Bu ilk etapta yavaş olacaktır çünkü piyasa koşullarını değerlendirdiğinizde beklenen bir olay hemen gerçekleşmez sabredenler fırsata dönüştürebileceklerdir. Fiyat beklentim ilk etapta teknik olarak 10500$ seviyesidir. Bu seviyenin kırılması Bitcoin’de bir yükseliş trendine işaret edecektir. 10.500$ seviyesinin kırılması ile oluşan teknik formasyon hedefi ise 18.000$ seviyeleri olacaktır.

 

 

Dolar ve altın da son dönemde hemen herkesin gündeminde. Yaşanan son gelişmeler ışığında, bu konuda beklentileriniz nedir?

Dolarda oluşan teknik formasyon hedefi kısa vadede 7.20 seviyelerini işaret ediyor. Kısa vadede 6.30-6-50 aralığı güçlü destek konumunda görünüyor. Her iki seviye kırılım açısından ciddi önem arz ediyor. Yani 7.20 üzeri ve 6.30 altında çok başka gündemlerimiz olacağı anlamına geliyor. Altın konusunda ise hem ons hem gram altında bir süre geri çekilme yaşanacağını düşünüyorum. Ama çekilmenin kalıcı olabilmesi dolar ve ons altındaki hareketlere bağlı olacaktır. Kısa vadede ons altında bir geri çekilme bekliyor olsam da orta uzun vadede öncelikle bir önceki zirve olan 1921$ seviyesinin görülebileceğini bu doğrultuda gram altında da yükseliş trendinin kademeli olarak devam edeceğini düşünüyorum.

 

BIST konusunda yaptığınız tahminler ilgiyle takip ediliyor. Son yükselişler hakkındaki görüşünüz nedir? Sizce, borsada önümüzdeki dönemde yükseliş devam edecek mi?

 

Piyasalar olayları, verileri, haberleri, gündemi vs öncesinden fiyatlamaya başlar. Endeksler tarihi zirvelerinde iken dünyada resesyon söylentileri başlamıştı. Fiyatlar artık yukarı gidebilmek için hikaye arıyorlardı. Tam bu esnada çoğunluk yükselişe inanmışken bir anda Covid-19 meselesi çıktı ve bu haberlerle birlikte endekslerde ciddi bir geri çekilme yaşandı. BIST de bu düşüş sonrasında 81.900 puanı görerek buradan yaklaşık 10 bin puan tepki verdi. Bu yükselişin sert düşüş sonrası yaşanan bir tepki hareketi olduğunu 103 bin puan seviyeleri aşılamadığı sürece yeni bir geri çekilme yaşanabileceğini ve bu hareketin teknik manada daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Genelde böyle kriz dönemlerinde dip hareketleri iki ya da üç kez gerçekleşir. Yeniden bir dip hareketi yaşar isek ki beklentim önümüzdeki süreçte bu yönde; sonrasında ciddi bir ralli yaşanacağını düşünüyorum.

 

 

Borsada, şu anda yatırıma değer bulduğunuz ve uzun vadede getiri sağlama ihtimali yüksek gördüğünüz hisseler var mı?

 

Bu soruyu çok fazla kişiden alıyorum. Bulunduğumuz fiyat seviyeleri dikkate alındığında BIST100 103 bin puan seviyesinin üzerine çıkmadığı sürece “trade” yönünde işlemler yapılması, taşıma yapılmaması taraftarıyım. Bu sebeple, orta ve uzun vade için bu dönemde yatırım yapmayı düşünenlerin kademeli olarak alım yapmalarının daha sağlıklı olacağı görüşündeyim. Orta-uzun vadede Covid-19 ile birlikte sektörel olarak bilişim, e-ticaret, gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinin ön plana çıkacağını hep birlikte son dönemde tecrübe ettik. Bu sektörlerin şu an için ciddi bir yükseliş kaydettiğini de dikkatlerden kaçırmamak gerek kesinlikle. Ben bu dönemde yatırım yapacaklar için özellikle geçmiş 5 yıl fiyat ortalamalarının altında veya buna en yakın değerde olan en büyük 200 şirketi, öz sermaye karlılığı, fiyat kazanç oranları vb gibi temel verilerle birlikte incelemelerini ve bu doğrultuda sepet yapmalarını öneririm.

 

Son olarak buradan BeInCrypto okuyucularına neler söylemek istersiniz?

 

Bitcoin, altcoin, blockchain ve teknoloji ile ilgili kaliteli, farklı, doğru ve etkili içerik üreten, bunu okurlarıyla paylaşan ve bilgi-donanım olarak katkı sağlayan siz BeinCrypto ailesine öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Sizleri takip eden BeinCrypto okuyucularının fark yaratmak ve iz bırakmak adına bir amaçlarının ve hedeflerinin aşikâr olduğunu görüyorum. Amacı ve hedefi olan insanı kimse durduramaz. Eğer bir şeyler başarmak elde etmek istiyorsak emek vermeliyiz, okumalıyız, araştırmalıyız. Ben bu piyasalarda olan bazı arkadaşların kolay yoldan zengin olma amacıyla burada olduğunu, emek vermekten kaçtıklarını üzülerek görüyorum. Tavsiyem bu piyasalara bilgi, emek ve araştırma olmadan kesinlikle girmemeleri. Şu an burayı okuyan arkadaşların da hayatlarının her alanında üretmek, katmak değer sunmak ve gelişime ayak uydurmak adına inançla hareket etmelerinin geçmişlerine güçlü ve değerli bir iz olarak kalacağını gözden kaçırmamalarını öneririm. “Bilgi her zaman geçmişe aittir; bilgelik ise her zaman şimdiye” demiş Osho. Bilgiye herkes ulaşır ama herkes bilge olamaz. Bizler bilge olma yolunu hedef yapmalıyız. Bu amaçla emek vermeli ve çalışmalıyız. Ben çalışan kimsenin başarısız olacağını düşünmüyorum. Başarı, eğer doğru yolda iseniz para, huzur, sağlık ve mutluluk olarak size kesinlikle dönecektir.  Son olarak herkese sağlıklı huzurlu mutlu bir hayat diliyorum. Tekrar teşekkür ediyorum.

 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hacettepe Üniversitesi İngilizce – Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendini teknik çeviri ve oyun lokalizasyonu alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Barış, 2017’de kripto paralar ile tanışmasıyla iş ağını genişleterek 30’dan fazla Blockchain projesinin çevirmenliğini üstlendi. Son 2 senedir çalışmalarını bu alana yoğunlaştırdı ve Blockchain’i keşfedilmesi gereken bir uzay olarak tanımlıyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın