Ethereum Tüm Pozitif Göstergelere Rağmen Yükselmiyor: Ralli Ne Zaman Başlayacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ethereum'da fiyat 250 dolar seviyesinin üstünde kalamadı ve 226 dolardan işlem görüyor.

  • Ağdaki aktif cüzdan sayısı son iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

  • Üst üste gelen rekorları, fiyatın da takip edip etmeyeceği büyük bir merak konusu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektörünün Bitcoin ile birlikte en değerli iki ögesinden birisi olan Ethereum, yatırımcılarını son dönemde pek de memnun etmeyi başaramadı. Fiyat, 250 dolar seviyelerinin üzerinde kalıcı bir şekilde tutunmayı başaramazken, şu sıralarda 226 dolar civarından işlem görüyor. 

SponsorSponsor

Ancak fiyat artışı olmasa da elde edilen bazı veriler, umut verici. Özellikle Ethereum ağındaki aktif hesap sayısında son dönemde rekor üstüne rekor kırılıyor. Bu sebepten dolayı otoriteler, Ethereum’da ciddi bir yükseliş bekliyor. Ancak bu yükselişin tam olarak ne zaman yaşanacağı konusunda ise net bir fikir birliği olduğunu ifade etmek güç.

SponsorSponsor

Ethereum Göstergeleri Zirve Yapıyor

Son elde edilen verilere göre, Ethereum ağındaki aktif adres sayısı yeni bir rekor kırdı. Bu kırılan rekor ile birlikte sayı, son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Santiment tarafından yayınlanan raporda, Etheruem ağındaki günlük aktif adres sayısının 5 Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. Bu rakam, 29 Haziran günü 486 bine kadar çıktı.

Peki bu yükselişin arkasındaki sebep ne? Otoritelere göre artan rakamın en büyük sebebi DeFi uygulamaları. Bilindiği gibi son dönemde DeFi ekseninde çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de Compound projesinin kripto parası COMP’un büyük bir artış yakalaması ile birlikte, DeFi projelerine olan ilgi tavan yaptı.

Hatta bu konuya dair veriler ise dudak uçuklatıyor. Son haftalarda, DeFi kontratlarında kilitlenen ETH miktarı, günlük bazda 15 milyon doları geçti. Bu, günlük üretilen ETH değerinin neredeyse dört katına tekabül ediyor. Aynı zamanda platformlara aktarılan ETH miktarlarında da büyük artışlar var. Tüm bunlar, Ethereum aktif adres sayısındaki artışı açıklayan önemli veriler olarak dikkat çekiyor.

Ancak elbette DeFi konusunda yatırım yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Waves CEO’su Sasha Ivanov, geçtiğimiz günlerde bu konuya dair konuşmuş ve yatırımcıları uyarmıştı. Ivanov, DeFi’nin potansiyeline inandığını belirtirken, buna karşın yaratılan hype’ın, sonrasında birçok kişinin zarar edebileceği balon benzeri yapılara dönüşebileceği uyarısını yapmıştı. Aynı zamanda sıkı bir Bitcoin destekçisi olan Max Keiser de DeFi projelerini Bitconnect scam’ine benzetmiş ve bu ifadeleri ile tepki çekmişti.

Fiyat Takip Edecek mi?

Bazı otoriteler, DeFi ile birlikte Ethereum fiyatlarında büyük bir artış beklentisine sahip olduğunu dile getirmişti. Özellikle sürecin ETH fiyatı açısından, ICO çılgınlığını anımsattığı belirtilmişti. Ancak yaşanan tüm bu olumlu gelişmelere karşın, ETH fiyatında şu an için iyi bir tepki görmek mümkün olmadı. Hatta, bazı analistlere göre, Ethereum özelinde düşüş daha da artarak devam edebilir. Konuya dair yapılan kimi fiyat analizleri, Ethereum fiyatının yüzde 55 oranında düşerek 120 dolara kadar inebileceğini iddia ediyor.

Ancak elbette Ethereum’da süreç, Bitcoin fiyatı ile yakından ilişkili. Lider kripto para biriminin yaşayacağı olası bir artışın, dolar bazında Ethereum başta olmak üzere birçok altcoin’e de önemli yükselişler getirmesi mümkün olabilir. Hatta olası bir ikinci dalga durumunda, genel kanının aksine, Bitcoin fiyatında artış yaşanabileceği ifade ediliyor. Bitcoin’in kısıtlı arza sahip olması, bu yönde ciddi bir artışın tetikleyicisi olabilir.

Bakalım bundan sonraki süreç, sektörün en büyük iki ögesi için fiyat bazında bize ne gösterecek?

 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Hekimlik eğitimine devam eden Nihat, bir yandan da kripto para sektörü ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bu alanda içerik üretimi başta olmak üzere, pazarlama ve çeşitli projelerde yönetim kademesinde görev alan Nihat, Blockchain ve kripto paraların dünyadaki ekonomik sistemde ciddi değişiklikler yapacağını düşünüyor. Nihat’ın bir hedefi de üniversite hayatını sonlandırdıktan sonra, Blockchain teknolojisi ve onun medikal uygulamaları hakkında araştırmalara katılmak.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın