DeFi sektöründeki büyümeyle beraber son ayların en çok konuşulan kripto para platformlarından biri olan Ethereum tabanlı Uniswap, büyümeye devam ediyor. Yapılan son açıklamada, platformun aldığı yatırımlara ve üçüncü sürüm çalışmalarına dikkat çekildi.

DeFi (merkezsiz finans) modasıyla birlikte DEX’ler (merkezsiz kripto para borsaları) da büyük bir yükseliş yaşıyor. En bilinen DEX’lerden biri olan Ethereum tabanlı Uniswap de aldığı yatırımlara dikkat çekti ve üçüncü sürüm çalışmalarına işaret etti.

Ethereum Tabanlı Projeye 11 Milyon Dolar Yatırım

Uniswap tarafından yapılan açıklamada “Uniswap protokolü, sadece 2020 Temmuz itibarıyla sağladığı 1,5 milyar dolarlık hacmiyle Ethereum üzerinde en çok kullanılan platformlardan biri oldu. Bu gelişme protokol pazarına giriş için uygun olsa da sıradakiler için daha da heyecanlanıyoruz. Bugün, Andreessen Horowitz’e ek olarak USV, Paradigm, Version One, Variant, Parafi Capital, SV Angel ve A.Capital’dan 11 milyon dolarlık A serisi yatırım almanın heyecanını duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi. Çekirdek yatırımcı olarak Paradigm’e de ayrıca vurgu yapıldı.

Açıklamada, yatırımların Uniswap V3 isimli yeni sürümün yaratılması için kullanılacağı belirtildi. Ekibin, üçüncü sürümü inşa etmek için genişletilmesi kararı da kamuoyuna duyuruldu.

18 Mayıs 2020 de Uniswap V2 başlatılmış ve ikinci sürümle birçok yenilik getirilmişti. Daha önce Ethereum aracılığıyla yapılan swap işlemleri, ikinci sürümle birlikte doğrudan ERC-20 tokenleri arasında yapılmaya başlanmıştı. Manipülasyona karşı dirençli bir fiyat mekanizması da geniş veri sistemleri kullanarak yine aynı sürümle birlikte gelmişti.

Uniswap V3 ile gelen yenilikler konusunda ise henüz bir açıklama yapılmış değil.

Merkezsiz Dünyada Uniswap

Sundukları borçlanma imkânlarıyla, yield farming veya likidite madenciliği olarak anılan faiz benzeri getiri kaynaklarıyla son aylarda daha sık gündeme gelen DeFi uygulamalarına rağbet artıyor. İçerdikleri güvenlik risklerine rağmen beta sürümlerdeki DeFi projelerine fon sağlayan yatırımcılar, yüksek kazanç ve risk ihtimallerini birlikte barındıran DeFi platformlarına yöneldi. Bu platformların çok büyük bir kısmı, yüksek işlem ücretleriyle boğuşan Ethereum zinciri

üzerinde yer alıyor.

DeFi platformları sadece borçlanma ve faizle değil, birçok diğer uygulamayla da dikkat çekiyor. Sentetik tokenler, anında gerçekleşen işlemler, arbitraj olanakları, tokenleştirilmiş fiyat tahminleri gibi birçok çözüm, DeFi platformlarının getirdikleri arasında yer alıyor. Merkezsiz kripto para borsaları da DeFi platformları arasında en çok öne çıkan unsurlar arasında bulunuyor.

Bloxy tarafından derlenen verilere göre aralarında Curve, Kyber Network, Balancer gibi Ethereum tabanlı platformların da bulunduğu merkezsiz uygulamalar içinde Uniswap, büyük bir farklı öne çıkıyor. Son 30 gün içinde gerçekleşen 2 milyonu aşkın işlemin, 1,55 milyonunun (yaklaşık %70) Uniswap v2 aracılığıyla yapıldığı görülüyor.

Kaynak: Bloxy