Ethereum Kıtlığı Altcoin Sezonunu Başlatabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider altcoin Ethereum (ETH), dün başlattığı büyük ralliyle birlikte son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

  • Ki Young Ju, Bitcoin’in yaşadığı likit probleminin Ethereum’un da başına gelebileceğini, mayıs ayından bu yana borsalardaki ETH miktarının da yüzde 20 oranında azaldığını vurguladı.

  • Bu likit sorununun, talebin artmasıyla fiyatların artmasını ve iki varlığı satın alamayan yatırımcının altcoinlere yönelmesini sağlayacağı düşünülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider altcoin Ethereum (ETH), dün başlattığı büyük ralliyle birlikte son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.045 dolar seviyesinde bulunan başarılı kripto paranın bir süredir böyle bir atak yapması bekleniyordu. Öte yandan hem Bitcoin hem de Ethereum’un bir süredir kripto para borsalarında bulunan mevcut miktarında azalma yaşanıyor. Likit sorununun ileride fiyatlarda büyük bir artışı beraberinde getirmesi bekleniyor. Üstelik uzmanlar, piyasada ETH ve BTC bulamayan yatırımcıların da altcoinlere yönelebileceğini ifade ediyor.

Kripto para piyasası, Bitcoin ve Ethereum’un yükselişiyle birlikte tekrar adından söz ettirmeye başladı. Geleneksel finans çevreleri tarafından dikkatleri üzerine çeken kripto paralar, yükselişlerini son sürat devam ettiriyor. Büyük bir boğa sezonunun içinde olduğumuzu belirten uzmanlar, altcoin fiyatları için de Ethereum fiyatında bir çıkış yaşanması gerektiğini ifade ediyordu. Şimdilik bu atağı başlatan lider altcoin, talep fazlasıyla karşılaşırsa daha büyük bir etkide bulunabilir.Piyasada Ethereum Bulunamayabilir

CryptoQuant veri sağlayıcı firmasının başkanı Ki Young Ju, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, kripto para borsalarındaki Ethereum ve Bitcoin miktarındaki azalışa dikkat çekti. Ju, Bitcoin’in yaşadığı likit probleminin Ethereum’un da başına gelebileceğini, mayıs ayından bu yana borsalardaki ETH miktarının da yüzde 20 oranında azaldığını vurguladı.Ju’nun dikkat çektiği veriler şüphesiz Ethereum fiyatını da olumlu yönde etkiliyor. Zira Bitcoin’in sınırlı arzı, yaşanan büyük heyecanla birlikte talep patlamasına ve likit krizine yol açacağı düşünülüyor. Bu noktada alım yapmakta zorlanacak bireysel ve kurumsal yatırımcıların, Ethereum’a yönelmesi bekleniyordu. Tam bu noktada ETH kıtlığının gündeme gelmesi, bu iki varlığın fiyatını da akılalmaz bir noktaya taşıyabilir.

ETH Havuzu da Etkili Oluyor

Diğer yandan, Ethereum 2.0 projesinin ilk fazı için oluşturulan likit havuzunda yeterli miktar toplanmış ve 2.0 ağına geçiş süreci başlamıştı. Bu noktada, yaklaşık 524 bin ETH stakelenmesi için açılan havuzda, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2 milyondan fazla ETH bulunuyor. Bu da toplam ETH arzının yüzde 2’sinden fazla bir miktara denk geliyor. Uzun bir süre kilitli kalacak bu miktarın da likit sorununa tuz biber olacağı düşünülüyor.

Önemli piyasa uzmanlarından Şant Manukyan da geçtiğimiz haftalarda Ethereum için arz krizinin kapıda olduğunu ve bu durumun fiyatın yükselişinde etkili olabileceğini söylemişti. Kripto para borsalarında tutulan ETH miktarının yüzde 20 azalmasının, altcoinlere olan talebi de artırabileceği düşünülüyor. Bu da daha önce hiç görülmemiş bir fiyat seviyesi ve boğa sezonu anlamına gelebilir.

Altcoin Sezonu Merakla Bekleniyor

Lider kripto para biriminin fiyat rekorları kırması ve son olarak Ethereum fiyatının büyük bir sıçrama yapması, yatırımcıların altcoin sezonu beklentilerini de giderek artırdı. Uzmanlar, şu an için dominance oranında bir düşüş gerektiğini ve sonrasında altcoin sezonunun başlayabileceğini düşünüyor. Birçok altcoinin altyapısını sağlayan Ethereum’un fiyatının bu denli artması da birkaç gündür altcoin piyasasını canlandırmıştı. Yükselişin sürmesi bu çıkışın devam etmesini sağlayabilir.

Bitcoin ve Ethereum için kurumsal yatırımlar son zamanlarda inanılmaz şekilde yükseldi. Likit sorununun da bununla beraber gelmesi, birçok altcoin projesinin büyük ve kurumsal taleplerle karşılaşmasını sağlayabilir. 2021 yılı için büyük fiyat artışı beklenen sağlam altcoin projeleri bulunuyor. Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik krizde küçük yatırımcıların da kripto para piyasasına çok fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın