Ethereum Güncelleniyor: Neler Değişecek?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ethereum Londra güncellemesi için tarih sayıyor.

  • Ağustos ayının başında devreye girecek olan güncellemeler işlem ücretlerini azaltmaya yönelik.

  • Madenciler bu güncellemeden olumsuz etkilenecek.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Hafta içi 2.300 dolar seviyesini aşan Ethereum (ETH) hafta sonuna doğru değer kaybederek 2.100 dolar bandına geriledi. Son yirmi dört saatte %1 değer kazanan ETH an itibari ile 2.140 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bir dizi güncelleme ile işlem onaylama modelini değiştirmeye hazırlanan Ethereum blok zinciri ağı bu bağlamda Londra adı verilen bir güncelleme gerçekleştirecek. Güncellemenin 4 Ağustos tarihinde ana ağa eklenmesi düşünülüyor. Daha önce test ağlarında başarılı bir şekilde çalışan Londra güncellemesinin ana ağa eklenmesi neleri değiştirecek?

SponsorSponsor

Ethereum blok zinciri ağında bir güncellemenin gerçekleşmesi için öncelikle bir öneri formu sunmak gerekiyor. Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) adını taşıyan bu öneriler topluluk tarafından uygun görüldüğü taktirde ana ağa ekleniyor. Londra güncellemesi 1559 ve 3554 numaralı önerilerin sisteme eklenmesini sağlayacak.

SponsorSponsor

Ethereum’un Eksileri

Ethereum blok zinciri ağı başlatıldığı günden bu yana bu sektörün en çok kullanılan ağı olma özelliğini taşıyor. Bu yıl NFT ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının artmasıyla Ethereum ağının kullanımı önemli ölçüde arttı. Sistemde talep edilen transfer işlemlerinin çokluğu ile ağın çalışma hızı azaldı. Rekabetin artması ile Ethereum madencileri işlemleri onaylamak için yüklü miktarda işlem ücretleri talep ettiler.

Mevcut işlem onaylama modeli ile artan işlem taleplerine cevap vermekte zorlanan Ethereum, güncelleme dizisinin sonunda yeni bir işlem onaylama modeline geçiş yapacak. Böylece daha önce İş Kanıtı (Proof of Work) ile çalışan ağ Hisse Kanıtı (Proof of Stake) ile çalışmaya başlayacak.

İş Kanıtı modelinde ağdaki en önemli görevi üstlenen madenciler yeni modelle birlikte işlemlerden bir ücret talep edemeyecek. Değişimin gerçekleşmesi için adımları atmaya çalışan Ethereum geliştiricileri sisteme ekleyecekleri yeni kurallarla madencilerin kazançlarını azaltmayı planlıyor. Böylece madenciler eski ağı bırakıp yeni ağa katılmaya zorlanacak.

Büyük Gün 4 Ağustos

Güncellemenin İstanbul ve Berlin adını taşıyan adımlarının ardından Londra adımı için tarih belirlendi. Topluluktan yapılan açıklamaya göre Londra güncellemesi 12.965.000’inci blokta çalışmaya başlayacak. Ethereum ağı bu bloğa 4 Ağustos tarihinde ulaşacak.

Güncellemede birkaç öneri sisteme eklense de 1559 ve 3554 numaralı öneriler topluluk tarafından tartışma konusu oldu. 1559 numaralı öneri işlem ücretlerini azaltmak için hazırlandı. Öneride işlem ücretlerinde madencilerin aldığı gas ücretlerinin ağda toplanması talep edildi. London güncellemesi ile birlikte madencilerin kazançlarındaki ilk önemli azalma gerçekleşecek.

Süreçte madenciler için bir kötü teklif daha kabul edildi. Bu teklife göre madencilerin işlemleri onaylamasını zorlaştıran yeni bir yazılım devreye sokulacak. Bu arada, öneride kullanıcıların dilediklerinde madencilere bahşiş vermelerini sağlayacak yeni bir özellik bulunuyor.

Madenciler İsyanda

Kripto para madenciliği son zamanların en çok tartışılan konularından biri oldu. Madenciler İş Kanıtı modelinde merkeziyetsizliği sağlamak için enerji tüketiyorlar. Ancak blok zinciri teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bu modele alternatif bazı sistemler geliştirildi. Bu yeni sistemlerin de uygulamalı bir şekilde merkeziyetsizliği garanti etmesi üzerine Ethereum geliştiricileri daha fazla eleştiri almamak için enerji tüketmeyen modele geçme kararı aldı. Bu karar ağın çalışma hızını artıracak olsa da yıllardır Ethereum madenciliği yapan tesisler için yolun sonu anlamına geliyor. Son boğa piyasasında rekor miktarda kazanç sağlayan madencilerin bir bölümü eski ağı devam ettirme niyetini taşısa da Ethereum’un güncellemeleri parça parça eklemesi bu durumu zorlaştırıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın