Ethereum Güncellemesinde Merak Edilen Değişiklikler

Makaleyi Paylaş
KISACA
 • Ethereum Berlin güncellemesi bu sabah başlatıldı.

 • Artık çok daha güvenilir bir ağa sahip olan Ethereum daha hızlı çalışacak.

 • Ethereum 2.0 ve Proof of Stake için gerekli bazı önlemler alındı.

 • promo

  Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ethereum (ETH)’da 12.244.000. blokta gerçekleştirilmesi planlanan Berlin güncellemesi sabaha karşı gerçekleşti. Ethereum Istanbul güncellemesi ile başlayan köklü değişimlerin bir diğer basamağı olan Berlin güncellemesi Ethereum 2.0 protokolüne gidilen yolda çok önemli bir adım.



Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan Londra güncellemesine kadar yayında kalacak olan Berlin ile birlikte Ethereum artık çok daha güvenli, hızlı ve ucuz. Peki Berlin güncellemesi ile dünyanın en önemli ikinci blok zincir projesinde neler değişti?



Neler Değişiyor?

Etherum güncellemeleri toplulukta önerilen tekliflerin (Ethereum İyileştirme Önerisi – EIP) oylanması sonucu gerçekleşiyor. Berlin güncellemesi kabul edilen dört EIP teklifini içeriyor.

Gas ücretleri azalıyor

EIP-2565: Gas maliyetlerini düşürecek olan teklif. “ModExp” olarak da bilinen modüler üs alma işlemeleri için Gas maliyetini düşecek. Modüler üs alma, imzalar, VDF’ler, SNARK’lar, akümülatörler ve daha başka birçok kriptografik işlev için temel bir aritmetik işlemi olarak belirtiliyor.

Güvenlik artıyor

EIP-2929: Ethereum güvenliğini artırmak için bazı saldırıların önüne geçmeyi hedefleyen bir teklif. Bu teklifte kripto para transferleriyle direk ilgili olmayan spesifik işlemlerin Gas ücretleri artırılıyor. Bu şekilde atakların önüne geçileceği düşünülüyor. Bu teklif Vitalik Buterin tarafından sunuldu.

Yeni teknolojiler için işlem çeşitliliği geliyor

EIP-2718: Yeni blok zincir fikirlerine kolaylık sağlayan bir teklif. Bu güncelleme sayesinde yeni işlem türleri belirlenecek ve bunların eski işlem türleri ile uyumlu olma şartı olmayacak.

EIP-2930: EIP-2929 teklifinin devamı niteliğinde olan bu teklif yine sistemde gerçekleşebilecek işlemlerin çeşitliliğini artırıyor.

Ethereum İstanbul ile Başlayan Bir Yol

Ethereum proof-of-work (iş kanıtı) protokolünden proof-of-stake (hisse kanıtı) protokolüne geçerken belirli aşamalardan geçti. Bunlardan ilki Constantinople güncellemesi oldu. Bu güncelleme ile birlikte yenilenmeye başlayan Ethereum’da PoS için ilk adım atıldı. Constantinople, sistem PoS modeline geçtiğinde sistemin çalışma yönteminde bir aksaklık çıkmaması için bir hazırlık niteliğinde önlemleri getirdi. Bununla birlikte Gas fiyatlarını düzenledi ve Ethereum Virtual Machine (EVM) yazılımının henüz yaratılmamış ETH hesaplarıyla iletişimine izin veren güncellemeleri getirdi.

Bu isim Türkiye’de çok tartışılmıştı. Ancak Ethereum hemen ardından İstanbul güncellemesini yapınca tekrar Türk yatırımcıların sevgisini kazandı. Bu güncellemede ilk yan zincirler kurulmaya başlandı. BeaconChain için ilk adımlar atıldı. ZCash ile bağ kuruldu. EVM yazılımı akıllı kontratlar için daha efektif hale getirildi. Yeni işlem için Gas fiyatları belirlendi. Bu güncellemenin ardından Etherium 2.0 için çok önemli bir yer tutan Beacon Chain güncellemesi geldi. Son olarak bu sabah Berlin güncellemesi başlatıldı. Tüm bu güncellemeler Hard Fork adı verilen geri dönüşümsüz çatallanma modeli ile gerçekleşti.

Ethereum 2.0 ile Neler Değişecek?

 • Ana ağa yan zincirler eklenecek ve işlemler için bekleme süresi azalacak.
 • Proof of Stake hayata geçecek.
 • Ölçeklenebilirlik artacak.
 • Gelişmiş dApp projeleri için ortam hazırlanacak.
 • Yeni ödül mekanizması geliştirilecek.
 • Tüm bunlara imkan sağlayan yeni Sanal Makine Ethereum WebAssembly (eWASM) başlatılacak.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın