Ethereum Güncellemesi Yolda: Her Yıl 1 Milyon ETH Yakılacak

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ethereum Londra güncellemesini başlatmaya hazırlanıyor.

  • 4 Ağustos'ta gerçekleşecek olan güncelleme en çok madencileri etkileyecek.

  • Güncelleme sonrası her yıl 1 milyon ETH'nin yakılması bekleniyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 30 bin dolar bölgesinde bulunan kritik destek seviyesinin altına düştü. Daha önce 23 Haziran tarihinde kısa bir süre 30 bin dolar seviyesinin altında seyreden BTC fiyatı aynı gün 34 bin dolar seviyesine fırlamıştı. Bitcoin’in %5,5 değer kaybederek 29 bin dolar bölgesine inmesi altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. Altcoin piyasasında ortalama değer kaybı %10’un üzerinde. 4 Ağustos tarihinde Londra güncellemesi ile tanışacak olan Ethereum (ETH) %7,65 değer kaybederek 1.731 dolara kadar geriledi.

SponsorSponsor

Ethereum geliştiricileri piyasadan çok güncellemenin getireceği yeni dinamikleri düşünüyor. Londra güncellemesi ile birlikte madenci gelirlerinin bir bölümü ana ağa aktarılacak ve yakılacak. Bazı kripto para uzmanları güncellemenin getireceği yeni sistemin yılda 1 milyon Ethereum’un (ETH) yakılmasına sebep olacağını belirtiyor ve bu durumda sistemde oluşacak deflasyonun fiyata nasıl yansıyacağını araştırıyor.

SponsorSponsor

Deflasyon ETH Fiyatına Nasıl Yansıyacak?

Kripto para piyasası kan kaybetmeye devam ederken Ethereum blok zinciri ağı gelişim sürecinin bir basamağı olarak Londra güncellemesini başlatmak için gün sayıyor. Daha önce test ağlarında denenen güncellemelerin büyük bir kısmı yeni ağa eklenecek. Bununla birlikte daha önce ağa eklenmesi planlanan zorluk bombası aracı ile ilgili güncellemenin 4 Ağustos tarihine yetişmeyeceği ve bu adımın eylül ayında gerçekleşeceği duyuruldu.

Ethereum’un yeni güncellemesinde en çok tartışma yaratan konu madencilere verilen işlem ücretleriyle ilgili. Kripto para madenciliğine dayanan İş Kanıtı (Proof of Work) işlem onaylama modelinden, madencilere ihtiyaç duymayan Hisse Kanıtı (Proof of Stake) modeline geçecek olan Ethereum bu geçişin ardından çok daha az enerji tüketmeyi hedefliyor. Bu adımları eleştiren bazı Ethereum madencileri güncellemenin ardından yeni bir Ethereum fork’u oluşturarak madenciliğe devam etmeyi planlıyor.

Londra güncellemesinin ardından güncel sistemde madencilere ayrılan işlem ücretlerinin bir kısmı ana ağa aktarılacak ve yakılacak. Blok zinciri teknolojisi hakkında eğitimler veren CoinMonk, Londra güncellemesinin yılda yaklaşık 1 milyon ETH yakımına neden olacağını ve bunun toplam arzın neredeyse %1’i olduğunu belirtiyor.

Şubat ve Mart Aylarında Deflasyon Fiyata Olumlu Yansıdı

Kripto para yatırımları ve Amerikan hükümetine Bitcoin ETF’leri konusunda uyguladığı baskı ile adını duyuran Grayscale daha önce Ethereum deflasyonu için yaptığı bir çalışmanın sonuçlarını paylaştı. Rapor, deflasyonist dinamiklerin ETH fiyatını aşırı derecede yükselteceğini gösteriyor. Bu raporun yayınlanmasının ardından ETH %180 değer kazanarak 4.385 dolar seviyesinde rekor kırdı.

Bununla birlikte bazı araştırmacılar piyasanın Bitcoin liderliğinde değer kaybediyor olmasının Londra güncellemesinin olumlu etkilerini bertaraf edebileceğini düşünüyor. Yatırımcılar için faydalı bilgiler sağlayan bir platform olan TradingView’ın analistleri, ABD piyasasında oluşan enflasyonist baskıların Ethereum’un değer kaybında etkili olduğunu gösteriyor. Yatırımcılar kripto para piyasasının değer kazandığı dönemde bu piyasayı enflasyondan korunmak için bir liman olarak görüyor. Ancak piyasanın değer kaybettiği dönemde birçok yatırımcı kripto para borsalarını terk ediyor. TradingView analistleri konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Tipik olarak kripto para birimleri dijital varlık yatırımcıları tarafından enflasyona karşı bir önlem olarak görülüyor. Ancak bu durumda verilerin kendisi, Federal Rezerv’in bu verilere yanıt olarak ne yapabileceğinden daha az önemli. Tüccarlar sürekli artan enflasyonun Fed’in niceliksel genişlemeyi geri almasına neden olacağı korkusuyla Ethereum ve Bitcoin gibi kripto paraları satmaya başladı.”

Londra güncellemesinin fiyata etkileri konusunda daha iyimser olan CEX.IO yönetici direktörü Konstantin Anissimov Londra güncellemesinin ardından Ethereum fiyatının 3.000 dolar seviyesine yükselebileceğini belirtiyor:

“Piyasa yatırımcıları içsel enflasyona karşı doğru koruma işlevi görme yeteneklerine güvenerek kripto paraları indirimli olarak biriktirebilirler. Yenilenen alımlarla Ethereum’un 3.000 dolarlık fiyat seviyesini yeniden test etmesi muhtemeldir.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın