Ethereum (ETH) fiyatı, eylül ayının başından beri uzun ve kısa vadeli işlem aralıkları içinde hareket ediyor. Fiyat, bu işlem aralıklarının dışına çıkana kadar trend de belirsizliğini koruyacak.

Uzun Vadeli Seviyeler

Ethereum fiyatı, 370 ve 455 dolarda yer alan önemli birer destek ve direnç seviyesi arasında fiyatlanıyor. Bu seviyeler önceki düşüş hareketinin de 0,382-0,5 fib. seviyelerini oluşturuyor.

Temmuz ayının başında 370 dolar bölgesinden çıkış gerçekleşti ve fiyat 1 Eylül’de 489,57 dolar tepesine ulaştı. Daha sonra ise keskin bir düşüş meydana geldi ve 370 dolar bölgesi bir kez daha onaylandı.

ETH Grafiği (Tradingview)

Günlük grafikte de 310 ila 395 dolar seviyeleri arasında benzer bir işlem bölgesi göze çarpıyor. 12 Eylül tarihinde fiyatın reddedildiği 395 dolar seviyesi, tüm düşüş hareketinin 0,5 fib. seviyesini oluşturuyor.

Bunlara ek olarak alçalan bir direnç çizgisinden çıkış gerçekleştiği ve teknik göstergelerin de yükselişe işaret ettiği görülüyor. MACD de artık pozitif bölgede hareket ediyor.

395 dolar bölgesinden gerçekleşecek bir çıkış, trendin fiyat artışına işaret ettiğini ve 455 dolardaki uzun vadeli dirence doğru yeni bir yükseliş hareketinin başladığını gösterecek.

ETH Grafiği (Tradingview)

Kısa Vadeli Hareket

Tanınan kripto para analisti @TradingTank, Ethereum’un mevcut alçalan takoz formasyonundan çıkış yapıp 400 ve 420 dolar seviyelerini hedefleyebileceğini belirtti.

Kaynak: Twitter

Nitekim yukarıdaki grafiği içeren tweet paylaşıldıktan sonra alçalan takozdan çıkış gerçekleşti. Daha sonra ise tüm yükseliş hareketinin 0,5 fib. seviyesine bir dönüş yaşandı ve bu seviye destek olarak onaylandı. Şu anda ise bir sıçramanın meydana gelmiş olabileceği görülüyor.

Fiyat, kısa vadeli bir alçalan direnç çizgisini takip ediyor. 0,5 fib. seviyesinden gerçekleşecek kırılım veya alçalan direnç çizgisinden gerçekleşecek çıkış, kısa vadeli trend için de belirleyici olacak.

ETH Grafiği (Tradingview)

Ethereum İçin Dalga Sayımı

Ethereum için ortaya konan dalga sayımı bütünüyle netlik taşımıyor. Fiyat, 4 Eylül’deki dip seviyeden sonra düzeltme hareketine başladıysa şu anda da bir W-X-Y yapısını (maviyle gösterildi) takip ediyor olabilir. Bu ihtimal geçerliyse Y dalgası içindeki C alt dalgası (turuncu) kısa zaman sonra sonlanabilir.

W:Y dalgaları ve A:C dalgalarının oranı 1:1 olduğu için güçlü bir fib. kesişimi göze çarpıyor. Bu fib. kesişimi ise zirve noktayı oluşturuyor olabilir.

Reklam
Okumaya devam et

Öte yandan C alt dalgası, A dalgasının 1,61 seviyesine kadar uzayabilir. Bu durumda ise 420 dolar seviyesi yakınlarında tepe oluşumu beklenebilir. 420 dolar ihtimali, diğer okumalarla da daha çok uyum gösteriyor.

İkinci dalganın 323 dolardaki dip seviyesi altına gerçekleşecek bir gerileme ise yükseliş yönlü formasyonların büyük çoğunluğunu geçersiz hale getirecektir.

ETH Grafiği (Tradingview)

Sonuç olarak çıkış/kırılım eksikliğinden ötürü Ethereum için trend kesin bir şekilde belirlenemese de 4 Eylül’den bu yana devam eden fiyat hareketi, impulsif değil fakat düzeltici bir fiyat hareketi olarak öne çıkıyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 16 Ekim tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.