Ethereum, Fiyatı ve Ağ Hacmi ile Altcoinlerden Ayrışıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) rüzgarı esiyor.

  • Altcoin piyasalarının lideri Ethereum ağ geliri ile en yakın rakibini olan Axie Infinity’yi (AXS) dörde katlarken, diğer altcoin projelerini ezip geçiyor.

  • Veri sağlayacısı Token Terminal’den alınan veriler, akıllı sözleşme platformunun son 30 gündeki ağ gelirinin 800 milyon dolara ulaştığını gösteriyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) rüzgarı esiyor. Altcoin piyasalarının lideri Ethereum, ağ geliri ile en yakın rakibini olan Axie Infinity’yi (AXS) dörde katlarken, diğer altcoin projelerini ezip geçiyor. Veri sağlayacısı Token Terminal’den alınan veriler, akıllı sözleşme platformunun son 30 gündeki ağ gelirinin 800 milyon dolara ulaştığını gösteriyor.

SponsorSponsor

Ethereum Bitcoin ile Paralel Hareket Ediyor

Piyasayı domine eden Bitcoin ve Ethereum yükselişleriyle göz doldururken, rekor seviyelerine de yaklaşmaya başladılar. Ekim ayının gelmesiyle birlikte kripto para piyasalarında canlanma görülüyor. Ethereum, tetikleyici güç olan Bitcoin’i hemen arkasından takip ediyor. Piyasa verilerine bakıldığı zaman, geçtiğimiz nisan ayında 64.918 dolar ile Bitcoin’in tarihi rekorunu kırdığı görülüyor. BTC şu an (TSİ-16:14) 62.000 dolar sınırına dayandı. Lider altcoin, BTC’ye benzer bir performans sergileyerek rekor seviyesine yaklaşmaya çalışıyor. ETH geçtiğimiz mayıs ayında 4.379 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ethereum şu an (TSİ-16:14) 3.857 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına yaklaşık olarak 500 dolar fark kaldı.

SponsorSponsor

Ethereum Altcoinlerden Ayrışıyor

Token Terminal’in sağladığı, son 30 gündeki kümülatif ağ gelirine dayalı en iyi uygulamalar ve blok zincirleri verilerine göre, Ethereum 800 milyon dolar ile liderlik koltuğunda oturuyor. Üstelik ETH en yakın rakibi Axie Infinity’ye (183,6 milyon dolar) 4 kattan fazla fark atıyor. DeFi verileri paylaşan DappRadar, Blockchain tabanlı NFT oyunu Axie Infinity’nin 2021 yılının üçüncü çeyreğinde en yüksek işlem hacmine ulaşan NFT koleksiyonu olduğunu ortaya koymuştu. AXS rekor kırmasına rağmen ETH ile boy ölçüşemiyor. Öte yandan NFT pazar yeri olan OpenSea, 70,1 milyon dolar geliri ile üçüncü sırada yer ediniyor. Merkezi olmayan borsa dYdX, 49,9 milyon dolar ile dördüncü sırada yerini alıyor.

Ethereum sadece ağ gelirleri ile değil fiyat performansıyla da altcoinlerden ayrışıyor. Bilindiği üzere piyasadaki Ethereum enflasyonunu düşürmek için belirli miktarlarda yakım gerçekleştiriliyor. Ağdaki büyük yakma hacmi, kaçınılmaz olarak ağ üzerinde deflasyonist blokların oluşmasına yol açıyor. Bir noktada, yakılandan daha az Ethereum madenciliği yapıldığında deflasyonist etki ortaya çıktı ve fiyatı etkiledi. Kripto para borsası Kraken verilerine göre, ağustos ayında Ethereum Londra güncellemesinin etkinleştirilmesinden bu yana 1 milyar dolardan fazla ETH yakımı gerçekleşti. Ethereum’un fiyatını pozitif etkileyen bir diğer gelişme ise eylül başında kırılan hash oranı rekoru oldu. ETH’nin hash oranı 21 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Sonuç olarak artan hash oranı, NFT’lere yönelik artan talep ve ETH’nin gelecek vadeden güncellemeleri sayesinde oluşan iyimserlik, ETH’nin fiyatını yükseltiyor.

Lider Altcoin, Bitcoin’i Tahtından Edebilir

Ethereum sadece altcoinleri sollamıyor. Aynı zamanda kurumsal yatırımcıların da ilgisini çeken lider altcoin, Bitcoin’in tahtını da sarsıyor. Bu durumu destekler nitelikte pek çok rapor paylaşıldı. New York merkezli yatırım bankası JP Morgan, son raporunda, yatırımcıların Bitcoin vadeli işlem pozisyonlarını bırakıp giderek daha fazla Ethereum’a yöneldiklerini belirtmişti. Bunun yanı sıra, Crypto Compares’in son raporu da Grayscale’in Ethereum Trust’ının (ETHE) eylül ayında en çok işlem gören dijital varlık ürünü olduğunu ifade etti. Rapora göre, ETHE ortalama işlem hacimleri %29 artarak, 250 milyon dolara yükseldi ve ilk kez GBTC’nin üzerine çıktı. Piyasadaki birçok DeFi ve NFT projesi, Ethereum’un blockchain altyapısını kullanıyor. Bu nedenle, kurumların Ethereum’a olan ilgisinin ilerleyen günlerde daha belirgin hale gelmesi bekleniyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!