Ethereum Fiyatı Bir Anda Önce 550 Doları, Sonra 200 Doları Gördü

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ethereum fiyatı aniden 500 doları gördü, ardından sert bir düşüş yaşayarak 200 dolara kadar geriledi.

  • Binance Futures Başkan Yardımcısı Aaron Gong, Ethereum tarafında hem yükselişin hem de düşüşün tek bir yatırımcı tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

  • Yatırımcının yaptığı yüklü satışların birçok stop emrini tetiklediğini belirten Gong, bunun bir daha yaşanmaması için ise tedbirler alınacağını belirtti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, bu yönüyle hem yatırımcıların hem de rakiplerin dikkatini çekmekte. Özellikle Binance’in kısa sürede birçok alanda büyümesi ve vadeli işlem platformu Binance Futures ile büyük bir başarı elde etmesi, durumu kötüleştiriyor. Binance Futures platformundaki Ethereum vadelilerinde yaşanan bir olay da bunun en büyük kanıtlarından birisi olarak gözükmekte.Ethereum Fiyatı Yerinde Duramıyor

Binance’in ETH/USD sürekli vadeli işlem sözleşmesi fiyatında yaşanan gelişme, fiyatın saniyeler içerisinde önce 550 dolar üstüne yükselmesine, bunun devamında ise 200 dolara kadar çekilmesine neden oldu. Tabii ki tahmin edileceği üzere bu gelişme birçok kullanıcının stop emrinin çalışmasına yani vadeli işlemlerine son verilmesine neden oldu.Stop emri vermeyen kullanıcıların short veya long fark etmeden tamamen tasfiye olduklarını söylemek mümkün. Binance Futures Başkan Yardımcısı Aaron Gong tarafından yapılan açıklamada da Ethereum tarafında hem yükselişin hem de düşüşün tek bir yatırımcı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Gong, bu konuda topu diğer borsalara atarak bunun rakip borsaların sabotajı olabileceğini belirtti.

Söz konusu yatırımcının yani hem yükselişi hem de düşüşü getiren kişinin çok ama çok fazla para kaybettiğini belirten Gong, aslında bunun bireysel yatırımcı olamayacağını ima etmekte. Yatırımcının yaptığı yüklü satışların birçok stop emrini tetiklediğini belirten Gong, bunun bir daha yaşanmaması için ise önlemler alınacağını belirtti.

Önlemler Artırılacak

Mark, bundan sonra Binance Futures vadelilerindeki stop emirlerinin direkt olarak endeks fiyatına göre çalışacağını ve son fiyatı dikkate almayacağını belirtti. Birçok acemi kullanıcının aradaki farkı bilmediğini dile getiren ünlü yönetici, bu sebeple son fiyat yönteminin kullanıldığını belirtti. Binance yine acemi kullanıcıları düşünerek buna ek bir önlem daha alıyor.

 

Fiyat Koruması isimli bu yöntem, bütün stop emirlerinin güvenliğini sağlayacak. Eğer son fiyat ile endeks fiyatı arasında yukarıdaki grafik gibi çok büyük bir farklılık oluşursa stop emirleri işleme alınmayacak. Buna ek olarak daha fazla piyasa yapıcının platforma getirileceği ve likiditenin arttırılacağı belirtiliyor. Likidite ne kadar fazla olursa yukarıdaki gibi manipülasyon işlemleri de o kadar az ve zor olur. Ancak likiditenin az olduğu işlem çiftlerinde bunun gibi sert hareketler görülebilir.

Bir kullanıcı ise bu duruma tepki göstererek saldırganın tam olarak ne kadar para kaybettiğinin açıklanmasını istedi. NullZeroX kullanıcı adlı yatırımcı, ya Binance’in bu işlem çiftinde 0 likiditeye sahip olduğunu ya da saldırganın milyonlarca dolar kaybettiğini belirtti. Binance kripto para borsası dünyanın en büyüklerinden birisi olsa da özellikle Binance Futures üzerinde bunun gibi işlem çiftlerinde yeterli likiditeye sahip olmayabilir.

OKEx ve Binance Rekabeti Artıyor

Futures yani vadeli işlemlerde liderin ise hala OKEx kripto para borsası olduğu görülüyor. 16 Ekim tarihinden beri para çekme işlemlerinin yapılamadığı OKEx, aslında Binance Futures Başkan Yardımcısı tarafından ima edilen rakip olabilir. İkisi de Çin merkezli olarak piyasaya sürülen OKEx ve Binance, yıllardır rekabet içerisinde. Vadeli işlemlerde ise hacim açısından liderin 16 Ekim tarihindeki skandala rağmen OKEx olduğu görülüyor.

OKEx’in kurucusu Star Xu’nun göz altına alındığı iddiası hakkında net bir açıklama gelmese de para çekme işlemlerinin o tarihten beri yapılamaması borsanın ününü lekelemekte. Kesinlikle dünyanın en büyüklerinden olan OKEx’in bu durumu kısa sürede çözmesi bekleniyor. Ancak yine de daha önce Binance CEO’su Changpeng Zhao ile OKEx CEO’su Jay Hao’nun atışmalarından da anlaşılabileceği üzere iki şirket birbirine neredeyse düşman kesilmiş durumda. Tabii ki bu düşmanlık ilgili sabotajın OKEx tarafından yapılmış olduğu anlamına gelmiyor.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın