Ethereum EIP’ler ile Bitcoin’in Performansını Yakalayabilir Mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Şubat ayında ETH , Bitcoin’den yaklaşık %30 daha düşük performans gösterdi. Bu performans sırasında, EIP-3298 ve EIP-1559 fiyatlara dahil edilmemişti.

  • Örneğin, EIP-1559 2019 yılında önerilen bir düzeltmedir. Ethereum’un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin tarafından önerilen bu EIP’nin amaçları arasında cüzdanların transfer ücretlerini daha uygun hesaplamalarını sağlamak, ağı kullanıcı dostu hale getirmek, transfer onaylarının gecikmesini engellemek, aktiviteye bağlı olarak ağda arz ayarlanması yapmak bulunmaktadır.

  • Ethereum performans olarak Bitcoin’in gerisinde kalmıştı. İnsanlardan sıkça yükselen sesler ise ağdaki ücretlerin fazlalığını ve ağın yoğunluğunu işaret ediyordu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Şubat ayında ETH , Bitcoin’den yaklaşık %30 daha düşük performans gösterdi. Bu performans sırasında, EIP-3298 ve EIP-1559 fiyatlara dahil edilmemişti. Peki bu iki proje ETH’nin performans düşüklüğünü düzeltmesine yardımcı olabilir mi?EIP, Ethereum Improvement Proposal’ın kısaltması. Yani Ethereum Gelişim Teklifi anlamına geliyor. Ethereum ile ilgili yapılacak tüm gelişmeleri kapsayan bir kısaltma olarak kullanılıyor. Aslında bu kavram çok da yeni değil. BIP olarak bildiğimiz Bitcoin Improvement Proposal’dan da tanışıklığın olduğu bir kavram. Bu kavramlar, geliştiriciler tarafından sunulan tüm geliştirmelerin genel adıdır. Eğer çoğunluk tarafından kabul edilirse, bu geliştirmeler işleme sokulur. EIP’ler Ne Yapabilir?

Ethereum’da işlem ücretlerinin belirli bir mekanizması bulunuyor. Sabit bir ücret talep etmek yerine minimum gereken gaz ücretiyle birlikte kullanıcılar istedikleri kadar işlem ücreti verebiliyor. Daha yüksek ücret ödeyenin işlemi daha hızlı hallediliyor. Bu da insanların Ethereum ağını kullanmasının sık sık önüne geçebiliyor veya problemlere sebep olabiliyor. 

Ücretin çok fazla ödenmesi patlamalara sebep olabilecek kadar rekabet yaratıp sıkıntı çıkarabiliyor. Örneğin, çok fazla ücret ödeyemeyen kullanıcılar çok uzun süre beklemek zorunda kalabiliyor. Bu da Ethereum’u artık kullanıcı dostu olan bir ağ olmaktan çıkarıyor. 

EIP’lerin geliştiriciler tarafından sunulmasının sebeplerinin temelini de bu sorunlar oluşturuyor. Örneğin, EIP-1559 2019 yılında önerilen bir düzeltmedir. Ethereum’un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin tarafından önerilen bu EIP’nin amaçları arasında cüzdanların transfer ücretlerini daha uygun hesaplamalarını sağlamak, ağı kullanıcı dostu hale getirmek, transfer onaylarının gecikmesini engellemek, aktiviteye bağlı olarak ağda arz ayarlanması yapmak bulunmaktadır.

EIP’ler Ethereum Sorunlarını Düzeltebilecek Mi?

Base fee, bir bloğun onaylanabilmesi için gereken minimum ücrete karşılık geliyor. Yapılan geliştirme ile her blokta gereken base fee’nin tamamen yakılması hedefleniyor. Bu sayede, eğer ağda çok fazla yoğunluk olursa ve bunun sonucunda da base fee’ler blok ödülünü geçerse Ethereum ağındaki arz azalacak.

Ethereum’da madencilik de bu geliştirme ile zorlaşacak. Hem madenciliğin zorlaşması hem de Ethereum arzının azalması EIP-1559 sayesinde ağın daha ölçeklenebilir, daha çok kullanıcı dostu, deflasyonist ve daha ucuz transfer imkanları bulunan bir hale bürünmesini sağlayacak. 

Madenciliğin zorlaşması ve base fee’lerin yakılması ise Ethereum’un fiyatının artması ile sonuçlanabilecek. 

Ethereum’un Performansı Artabilir

Ethereum performans olarak Bitcoin’in gerisinde kalmıştı. İnsanlardan sıkça yükselen sesler ise ağdaki ücretlerin fazlalığını ve ağın yoğunluğunu işaret ediyordu. Tüm sesler bu yönde olunca yapılan düzeltmelerin aslında Ethereum için iyi sonuçları olabilir. EIP’ler sayesinde daha kullanıcı dostu bir ortam oluşturulması, kullanıcılar ve Ethereum arasındaki duvarları yıkabilir gibi görünüyor. Bu duvarın yıkılması hem Ethereum’un fiyatını hem de performansını artırabilir. 

Bankless’ın 5 Mart’ta attığı tweet ise EIP-1559’un Temmuz 2021’de yayınlanabileceğini işaret ediyor:

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın