Ethereum Ağına Gelecek Güncellemeler Fiyata Yansır mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider altcoin Ethereum (ETH), yükselişine, dur durak bilmeden, devam ediyor.

  • Ethereum ağına yakın zamanda getirilecek güncellemerin fiyata etkisinin olup olmayacağı merak konusu oldu.

  • Güncellemeler ne zaman gelecek?

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider altcoin Ethereum (ETH), dur durak bilmeden yükselişe devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 3.605 dolara ulaşarak rekor kıran ETH fiyatı, haberin yazıldığı saatlerde 3.550 dolar seviyesinde seyretmekte. Popüler altcoin, yılbaşından bugüne kadar yaklaşık %370 artarak, Bitcoin’i de geride bırakmış durumda. Büyük şirketlerin de Ethereum’a olan ilgisi gün geçtikçe artmakta. Ethereum ağına yakın zamanda getirilecek güncellemerin ise fiyata etkisinin olup olmayacağı merak konusu oldu.

SponsorSponsor

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) gibi dev şirketler bile Ethereum blockchain’ine ilgi göstermekte. Yatırımcılar, sistem üzerinde decentralized finance (DeFi) gibi uygulamaların yanında Non-Fungible Token (NFT) gibi ürünlerinde inşa edilebilmesinden etkileniyor. Ethereum ağı daha büyük ve sürdürülebilir yapmak amacıyla getirilecek güncellemelerin fiyatı artırması beklentisi de yatırımcıları heyecanlandırmakta. 

SponsorSponsor

London Güncellemesiyle Ethereum Yakılacak 

ConsenSys şirketinde çalışan Ben Edgington, güncellemeler hakkında bilgi verdi. Nisan ayında işlem ücretlerinin hesaplanmasında değişikliğe giden Ethereum geliştiricileri, temmuz ayında bu konuda geniş kapsamlı bir değişiklik daha yapmayı planlıyor. Şimdiki sistemde kullanıcılar, işlemlerin tamamlanması için madencilere, “açık artırma” usülü bir ücret ödüyor. Ancak ağ yoğun olduğunda, açık artırma sistemi, kullanıcıların daha büyük miktarlarda teklif vermesi gerektiriyor. Bu da dalgalanmaya ve keskin fiyat artışlarına yol açabiliyor.

Bu problemi ortadan kaldırmak için, geliştiriciler temmuz ayında EIP-1559 güncellemesini getirmeyi kararlaştırdı. EIP-1559, London Hard Fork güncellemesinin bir parçası olarak gelecek. Bu yeni sistemde, işlem ücretleri, ağ yoğunluğuna göre dalgalanabilecek zorunlu ve otomatik olarak belirlenen bir taban ücret ile değiştirilecek. Kullanıcılara da ayrıca, işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasına ihtiyaç duymaları halinde madencilere ekstra ücret ödeme seçeneği sunulacak. 

Bu güncellemenin en heyecan verici tarafı ise, işlem ücreti olarak alınan Ethereumların bir kısmı yakılacak olması. Edgington bu konuda şöyle konuştu: 

“Madencilerin ürettiğinden daha fazla Ethereum’un yakılma olasılığı var. Bu da piyasadaki ETH arzını zamanla azaltabilir, böylece fiyatlarda artış yaşanabilir. Ethereum’un Bitcoin’den farkı da burada belirgenleşiyor. Bitcoin’in maksimum arzı 21 milyon olarak sabitken, Ethereum’un arzı zamanla azalabilir.” 

Ethereum 2.0 Güncellemesi Ağda İyileştirmeler Yapacak 

London Hard Fork ve EIP-1550, Ethereum 2.0 olarak bilinen büyük güncellemelerin bir parçası olarak tanımlanabilir. Ethereum 2.0 yolunda ilk olarak geliştiricilerin The Merge adını verdikleri şey var: Ağın temel mekaniğinde yapılacak büyük değişiklik. Edgington, bu güncellemenin 2021 sonu, 2022 başında tamamlanabileceğini söyledi. 2.0 ile Proof of Work (PoW) sisteminden Proof of Stake (PoS) sistemine geçilecek.  

PoS sisteminde, elinde büyük miktarda ETH bulunanlar, işlemleri onaylama gücüne erişecek. Böylece ETH madenciliğinin çalışma sistemi de değişmiş olacak. Bu sistem daha az enerji harcayarak, doğaya da daha az zarar vermekte. 

“Sharding” Sistemi Geliyor 

Ethereum’u, NFT’ler veya merkezi olmayan finans sözleşmeleri gibi daha fazla uygulamanın üzerine inşa edilebilmesi için genişletmeye çalışan geliştiriciler, “sharding” olarak bilinen bir süreç ile beraber yeni ağlar oluşturacaklar. 

Edgington bu süreci şöyle tanımlıyor: 

“Bu, kapasiteyi artırmak için paralel olarak 64 blok zinciri çalıştırmak gibidir.”  

Ethereum ağının şimdiki sisteminde, sadece tek bir ana blockchain sistemi çalışıyor. “Sharding” sisteminde ise daha fazla blockchain sistemi oluşturup bunlar ana blockchain’e bağlanıyor ve birbirine de entegre ediliyor. Bu sayede ağın kapasitesi genişliyor. Böylece ağ, daha verimli hale geliyor.   

Edgington bu konuyu da şöyle yorumladı: 

“Proof of Stake (PoS) sistemine geçildikten sonraki bir yıl içinde “sharding” sistemine de geçileceğini umuyorum. Ama şimdilik bununla ilgili kesin bir tarih vermek zor.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bitcoin piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın