Eylül ayının başındaki keskin düşüşe rağmen Ethereum tarafından takip edilen fiyat hareketi hâlâ geçerliliğini yitirmedi. Fakat uzun vadeli yükseliş devam etmeden önce kısa vadeli bir düşüş meydana gelebilir.

Uzun Vadeli Göstergeler

Ünlü kripto para analistlerinden Wolf (@Iamcryptowolf), Twitter üzerinden bir Ethereum grafiği paylaşarak geçtiğimiz yıl boyunca hareketli ortalamaların (MA) takip edilme biçiminin BTC’nin 2015’teki fiyat hareketine benzediğine dikkat çekti. BTC’nin ilgili dönemi, fiyat rekorunun kırılmasını sağlayan büyük boğa koşusundan hemen öncesine dayanıyor.

Kaynak: Twitter

Şimdiye kadar haftalık stokastikte altın kesişim üç defa meydana geldi (yukarıda mavi çizgiyle gösterildi):

  • 2017 Ocak
  • 2019 Mart
  • 2020 Mart

Yukarıda bahsedilen üç tarih de yükseliş hareketlerine imkân verdi fakat bu hareketlerin uzunluğu değişim gösterdi. 2019 yılındaki sadece birkaç ay sürerken 2017 yılındaki bir yıldan daha fazla sürdü. 2020’deki hareket ise hâlâ devam ediyor.

MACD ve RSI tarafındaki değerler 2017 ve 2020 kesişimleriyle (sarı) benzerlik gösteriyor fakat 2019’daki ile (kırmızı) farklılık arz ediyor. Bu da 2017 ve 2020 yılındaki kesişimlerin birbirine daha çok benzediğini ve yükseliş hareketinin sürdürülebilme ihtimalinin desteklendiğini gösteriyor.

ETH Grafiği (TradingView)

2020 yılındaki yükseliş hareketine daha yakından bakıldığında yükseliş eğiliminin hâlâ korunduğu görülüyor. Mart ayından bu yana yükselen bir destek çizgisi takip ediliyor. Henüz kırılmamış olan bu çizgi, 315 dolar bölgesini de destek olarak onaylamış durumda.

Öte yandan fiyat önceki düşüş hareketinin 0,5 fib. seviyesinden reddedildi ve yukarı doğru uzun bir fitil oluşturdu. Bu seviye üzerinden bir çıkış gerçekleşirse sıradaki direnç bölgesi 545 ve 690 dolarda yer alıyor.

ETH Grafiği (TradingView)

Dirence Takıldı

Günlük grafiğe daha yakından bakıldığında Ethereum’un 390 dolar bölgesinden reddedildi görülüyor. Daha önce destek olarak görev yapmış olan 390 dolar bölgesi, düşüş hareketinin 0,382-0,5 fib. seviyesi arasında bulunuyor ve şu anda direnç olarak çalışıyor.

Ethereum daha önce de bu seviyeden reddedilmişti. 390 dolar bölgesinden başarılı bir şekilde çıkış gerçekleşene kadar 5 Eylül’deki dip seviyelerden gerçekleşen bu artış da yeni bir yükseliş hareketi yerine bir düzeltme hareketi olarak değerlendirilebilir.

ETH Grafiği (TradingView)

Fiyatın reddedilmesi kısa vadeli yükselen destek çizgisinden kırılımla da onaylanacak. Bu yükselen destek çizgisi de 5 Eylül’deki dip seviyelerden bu yana varlık gösteriyor. Çizgiden gerçekleşecek kırılım, 325 dolarda yer alan ara fitil destek seviyesine doğru gerilemeye yol açabilir.

ETH Grafiği (TradingView)

ETH/BTC

ETH/BTC paritesi de haftalık grafikte benzer bir tablo çiziyor. Stokastik osilatör altın kesişim oluşturdu, MACD de yükseliyor. RSI aşırı satım bölgesinde bulunuyor fakat henüz herhangi bir negatif uyumsuzluk meydana getirmedi.

Bu analizin yazıldığı sırada fiyat da 0,0325₿’deki destek ve 0,040₿’deki direnç arasında hareket ediyordu. 0,0325₿ seviyesinin birçok kez destek olarak onaylandığı görüldü.

Direnç bölgesinden gerçekleşecek bir çıkış, çok hızlı bir yükselişi tetikleyebilir. Zira 0,055₿ seviyesine kadar neredeyse hiçbir direnç bulunmuyor.

ETH Grafiği (TradingView)