Ethereum yatırımcılarının ve genel manada kripto para sektörünün gözü kulağı Ethereum 2.0 güncellemesinde. İlk fazının bu yılın sonuna dek çıkması beklenen güncelleme ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ortaya atılan erteleme iddiaları, büyük tepki çekmişti. Tepkiler sonrasında Vitalik Buterin bir açıklama yapmış ve güncellemenin merakla beklenen ilk fazının kesinlikle bu yıl bitmeden çıkacağını vurgulamıştı.

Birçok kişinin uzunca bir süredir beklediği güncelleme ile ilgili olarak yeni haberler de gelmeye devam ediyor. Güncellemede kilit bir göreve sahip olan geliştirici Danny Ryan, Discord üzerinden yaptığı açıklamada testnet’in ağustos ayı başında geleceğini söyledi. Ryan, süre olarak ise iki hafta verdi. Ryan’a göre eğer her şey tıkırında devam ederse, testnet’in piyasaya sürüleceği tarih 4 Ağustos olacak.

Testnet’in piyasaya sürülmesinden sonra ise, test süreci başlayacak. Bu dönem içinde ağ, bir dizi testlerden geçecek ve güvenlik düzeyinin ne durumda olduğu, olası buglar ve bunların sonuçları gibi süreçlere bakılacak. Gelen açıklamara göre, test sürecinin yaklaşık üç ay sürmesi bekleniyor.

Ethereum 2.0 İçin Kasım Dedikodusu

Şu anda Ryan ve ekibi zaten hali hazırda ağı test ediyor. Özellikle de hack saldırılarına karşı ağın durumu, önemli bir şey olduğu için bu konuya eğiliniyor.

Ağustos ayında testnet beklendiği gibi piyasaya sürülürse, test sürecinin üç ay sürmesi mümkün. Bu da Ethereum 2.0 için olası çıkış tarihini kasım olarak bizlere gösteriyor. Bu tarih, Vitalik Buterin’in açıklamaları ile de korele.

Ethereum’daki geliştirici ekip de üç aylık bir test periyodunun yeterli olacağını düşünüyor. Ondan sonraki dönemde daha farklı bir test süreci gerçekleştirilecek ve gerçek müşteriler ile eş zamanlı testler yapılacak. Her şeyin sorunsuz bir şekilde işlemesi durumunda ise Ethereum 2.0, görünüşe göre kasım ayında kullanıma girecek.

Ethereum 2.0 ile birlikte ağda birçok sorunun tarihe gömülmesi amaçlanıyor. Ethereum’un bu güncelleme ile birlikte çok daha iyi ölçeklenebilen bir yapıya kavuşması umut ediliyor. Buna ek olarak ağdaki güvenlik düzeyinin artması ve gizlilik odaklı işlemlerin de kullanıma açılması gibi ek özellikler de söz konusu.

Genel manada bakıldığında ilk faz, ağın Proof of Work tabanlı bir modelden Proof of Stake tabanlı bir modele geçişi için de ilk adım olacak. Şu anda Ethereum ağında staking’e olan talep çok büyük. Bilindiği gibi ağda ETH stake edebilmek için cüzdanda en az 32 ETH bulunması gerekiyor. Mevcut ETH arzının yaklaşık yüzde 80’i de stake edilmeye hazır durumda.

Reklam
Okumaya devam et
Bu da ilginin ne denli büyük olduğunun bir başka göstergesi.

Fiyata Etki Eder mi?

Birçok otoriteye göre Ethereum 2.0, ETH fiyatında büyük bir merakla beklenen rallinin tetikleyicisi olacak. Zaten sektörün bu duruma gösterdiği ilgi de biliniyor. Aynı zamanda şu anda bir altcoin rallisinin de tam ortasındayız. Bu dönemde gelecek olan güncelleme, gerçekten de ETH fiyatına büyük bir etki edebilir.

Nitekim Hollandalı kripto para analisti Michael Van de Poppe, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede bu konuyu ele almıştı. Van de Poppe, DeFi ve Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte, ETH fiyatının 500 dolara kadar çıkabileceğini iddia etmişti. Bu iddialar, sektörde geniş bir yankı uyandırmıştı.