Ethereum (ETH) Yatırımcıları İçin Beklenen An Geldi: Ralli Başlıyor mu?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Uzun süredir beklenen Ethereum 2.0 gelişmesinin çok yakında hayata geçirileceği tahmin ediliyor.

  • Denetleme şirketi Quantstamp tarafından yapılan açıklamada Ethereum 2.0'nin neredeyse hazır olduğu açıklaması, yatırımcıları harekete geçirdi.

  • Peki Ethereum 2.0 gelişmesi ETH fiyatını nasıl etkileyecek?

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

ETH yatırımcılarının uzun süredir Ethereum 2.0 ağını bekledikleri biliniyor. 2020 yılında bununla ilgili birçok gelişme yaşandı ve Ethereum 2.0 gelişmesinin çok yakında hayata geçirileceği tahmin ediliyor. Bunların üzerine akıllı kontrat denetleme şirketi Quantstamp tarafından yapılan açıklamada Ethereum 2.0’nin neredeyse hazır olduğu açıklaması, yatırımcıları harekete geçirdi.Quantstamp Açıkladı: Ethereum 2.0 Hazır

Quantstamp hem Ethereum ağının hem de ETH tabanlı diğer projelerin akıllı kontratlarını denetleyen ve bunların hazır olup olmadığını tespit eden bir şirket olarak tanımlanabilir. Quantstamp CEO’su Richard Ma, ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku’nun denetimini tamamladı ve devamında Ethereum 2.0’nin neredeyse hazır olduğunu açıkladı.Ma, Ethereum 2.0’nin çok yakın gelecekte Phase 0 aşamasına geçebileceğini ve resmen ağın kullanıma alınabileceğini belirtti. 2020 yılından önce Ethereum 2.0’nin Phase 0 aşamasına geçiş kesinlikle Ethereum topluluğunun uzun süredir beklediği bir gelişmeydi. Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake konu hakkında Temmuz ayında attığı tweet’inde topluluğun Phase 0’ı özellikle 2020 yılında istediğini belirtmişti.

Görünüşe göre Quantstamp bu çağrıyı ve topluluğun isteklerini duyarak süreci hızlandırdı. Denetim ekiplerinin saatlerce çalıştığını ve koordinasyon ile test gibi aşamalarda başarılı bir şekilde yol kat ettiğini ifade eden Ma, Ethereum 2.0’nin temellerinin hazır olduğunu belirtti. Teku denetimi aslında konsensüs kurallarının uygulanmasını ve hisse ispatı modeli ile ağa katılım sağlayanların ödül ve ceza mekanizmalarını içeriyordu. Quantstamp bu denetim sonrasında birkaç tespitte bulunarak kod temelinin “yüksek kalitede” olduğunu vurguladı. Olası sorunlara karşı da harekete geçen ekipler bunları anında çözüme kavuşturdu.

Ethereum 2.0 için neredeyse son adım da atılmış gibi gözüküyor. Topaz, Medalla, Spadina ve son olarak Zkinken test ağından sonra binlerce yatırımcının beklediği an yani Phase 0 geldi. Bunun devamında Phase 1 ve son olarak da Ethereum 2.0’nin hayat bulacağı Phase 2 yatırımcılara ulaştırılacak. Phase 0 ile beraber piyasaya sürülecek olan Beacon Chain temelde geçiş ağı olarak çalışacak. Mevcut yani Proof-of-Work (iş ispatı) tabanlı Ethereum ağı ile paralel bir şekilde çalışacak olan Beacon Chain’in sonrasında ise Ethereum 2.0 hayata geçirilecek.

 

Ethereum 2.0 Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Proof-of-Stake yani hisse ispatı modeli ile Ethereum ağındaki madencilik tamamen ortadan kalkacak. Bunun yerine ağda madencilerin görevini belirli miktarda ETH stake eden kullanıcılar yani ağ düğümleri yapacak. Şu an için söz konusu fonksiyonu uygulamak için ise yatırımcıların en az 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Ethereum 2.0’ye geçiş ile beraber ise ağın en büyük problemi olarak görülen işlem hızı ve işlem kısıtlaması da çözülecek gibi gözüküyor.

Lider kripto para biriminin hareketlendiği haftalarda yerinde sayan ETH, bu haber ile kesinlikle kendini bulabilir. Ağustos ayında 490 dolara kadar yükselen ETH/USD paritesi bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 403 dolardan işlem görmekte. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %62’lere dayanması şu an bütün piyasanın BTC’ye odaklandığını gösteriyor. Ancak ETH’nin Phase 0 aşamasına geçmesi ilgiyi bu tarafa çekebilir ve toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi silkelenip kendine gelebilir.

PayPal haberi en çok Bitcoin’e yarasa da ödeme firmasının ETH işlemlerini de destekleyeceği unutulmamalı. Bu da ilerleyen günlerde BTC’nin durup, ETH’nin rekor bir yükselişe başlayabileceğini gösteriyor.

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın