EOS uzun vadeli alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmesine rağmen yine aynı çizginin altına geriledi. Fakat yükseliş eğilimi hâlâ devam ediyor.

Uzun Vadede Sapma

EOS fiyatı, 2019 Mayıs tarihinden beri alçalan bir direnç çizgisini takip ediyordu. 2020 Mayıs tarihinde alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleşti ve 16 Ağustos’ta 3,65 dolar seviyesinde tepe oluştu. Fakat alçalan direnç çizgisi altına tekrar gerileme yaşanması, fiyat hareketinin başarısızlığını ortaya koydu.

İlginç bir şekilde yukarıda bahsedilen çıkıştan önce benzer bir sahte hareket, 2,30 dolardaki destek bölgesi altına sarkmaya sebep olmuştu. Daha sonra da yükseliş hareketi başladı. Şu anda ise EOS’un 2,30 dolar bölgesini tekrar destek olarak onaylamak için bir düzeltme ortaya koyduğu görülüyor.

EOS Grafiği (TradingView)

Günlük grafik, yükseliş tarafında bir başka sapmayı daha öne çıkarıyor. 13 Mart’taki dip seviyeden beri bir yükselen destek çizgisinin takip edildiği ve bu çizgiden 2 Eylül’de kırılım gerçekleştiği görüldü. Fakat daha sonra fiyat tekrar bu seviyede tutunmayı başardı.

Ayrıca 2,7 dolar bölgesinde bir ara destek bölgesi yer alıyor ve fiyat şu anda bu bölgenin üzerinde seyrediyor. EOS, yükselen destek çizgisi üzerinde kaldıkça fiyat hareketi de yükseliş eğilimli olarak değerlendirilebilir.

Günlük grafikteki teknik göstergeler de yükselişe işaret ediyor:

  • MACD yükseliyor ve pozitif uyumsuzluk oluşturduğu görülüyor
  • Stokastik RSI altın kesişim oluşturdu

Öte yandan RSI pozitif yönlü bir dönüş işareti vermiş değil.

EOS Grafiği (TradingView)

EOS İçin Dalga Sayımı

Ünlü kripto para analistlerinden @Cryptocapo_ bir EOS grafiği paylaşarak yükseliş trendinin başladığını belirtti. Hedef olarak da 5,80 dolar ve 16 dolar seviyelerine işaret etti.

13 Mart’tan itibaren ele alınan kısa vadeli dalga sayımı, BeInCrypto’da yayımlanan 3 Eylül tarihli EOS analizindeki dalga sayımıyla aynı görüntüyü çiziyor. Dolayısıyla bu analizde uzun vadeli dalga sayımına odaklanacağız.

Kaynak: Twitter

Dalga sayımı, 2018 Nisan-2020 Mart tarihleri arasında karmaşık yapıdaki bir W-X-Y düzeltmesinin (kırmızı) sonlandığını gösteriyor. Düzeltme hareketinin 23,27 dolar seviyesinde fiyat rekoru kırıldıktan sonra başladığı görülüyor.

Dalga sayımı doğruysa fiyat da 13 Mart’ta yükseliş yönlü impulsif bir formasyona başlamış ve şu anda uzamış bir üçüncü dalga içinde seyrediyor olabilir. Dalga sayımını geçersiz kılacak durum ise 26 Haziran’daki dip seviyeyi oluşturan 2,18 doların altına bir gerileme yaşanması olarak öne çıkıyor.

EOS Grafiği (TradingView)

X dalgasının uzunluğundan ötürü, dalga sayımı yanlış olsa bile, düzeltme hareketinin hâlâ sürdüğü anlaşılıyor ve en azından 5,73 dolara doğru bir yükseliş bekleniyor.

Bu sebeple 16 dolar hedefine ulaşmanın mümkün olup olmadığını tespit edemesek de fiyatın en nihayet 5,80 dolar hedefine ulaşabileceği söylenebilir.

EOS Grafiği (TradingView)