El Salvador’dan Sonra 5 Ülke Daha Bitcoin Kabul Edecek

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC), yeni günde dalgalı bir grafik sergiliyor.

  • Lider kripto para birimine yönelik olumlu görüş bildiren isimlerin arasına ise yeni günde Alex Hoptner de katıldı.

  • Kripto para borsası BitMEX’in CEO’su Alex Hoptner ise 2022 yılının sonuna kadar 5 ülkenin daha Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul edeceğini düşündüğünü belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni günde dalgalı bir grafik sergiliyor. Güne 54.000 dolar seviyelerinde başlayan BTC, gün içerisinde 56.000 dolar seviyesini aşmayı başarsa da bu seviye üzerinde başarılı olamadı ve 54.000 dolar seviyelerine geri döndü. Kripto para borsası BitMEX’in CEO’su Alex Hoptner ise 2022 yılının sonuna kadar 5 ülkenin daha Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul edeceğini düşündüğünü belirtti.

SponsorSponsor

Yeni aya hızlı bir giriş yapan Bitcoin, 50.000 dolar seviyelerinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Eylül ayına da olumlu bir başlangıç yapan, ancak ilerleyen günlerde Çin’den gelen haberler ile 39.500 dolar seviyelerine gerileyen lider kripto para birimi, ekim ayının ilk gününde kazandığı ivme ile 50.000 dolar seviyelerine dönmeyi başarmıştı. Bitcoin’e yönelik olumlu görüş bildiren isimlerin arasına yeni günde Alex Hoptner de katıldı.

SponsorSponsor

Bitcoin 100.000 Dolar Seviyesini Yakalayabilir

CNBC kanalına bir röportaj veren BitMEX’in CEO’su Alex Hoptner, kripto para piyasasına yönelik önemli açıklamalar yaptı. AC Milan kulübü ile gerçekleştirdikleri bir sponsorluk anlaşması üzerine görüşlerini bildiren Hoptner, kripto para şirketlerinin spor kulüpleri için yeni ve alternatif finans aracı olabileceğini belirtti. Düzenleyici kurumlara yönelik de açıklamalarda bulunan Hoptner, Bitcoin’in (BTC) 100.000 dolara ulaşma ihtimalinin de yüksek olduğunu ifade etti:

“Varlıkların tokenleştirilmesi, NFT alanında gördüğümüz gibi ileriye dönük olarak büyük bir gelişme. Küresel ekonominin içerisinde yer alan kripto para firmaları aslında spor kulüpleri için bir sonraki finansman aracı olabilir. Bu yıl Bitcoin’de ise muazzam bir büyüme gördük. Bitcoin; benimseyen ülkelerle, piyasa hareketiyle, spor-kripto kombinasyonuyla 100.000 dolara ulaşabilir. Bunun olma ihtimali yüksek.”

El Salvador’u Takip Edecekler

Hoptner, BitMEX borsasının blogunda kaleme aldığı bir yazıda ise önümüzdeki yıla yönelik önemli tahminlerde bulundu. 2022 sona ermeden 5 ülkenin daha El Salvador sonrası Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul edebileceğini belirten ünlü CEO, bu ülkelerin gelişmekte olan büyük ekonomiler olacağını vurguladı. Bitcoin’in enflasyona karşı koruma aracı olabileceğini de belirten Hoptner, BTC’nin para transferi konusunda da belirli sorunları çözebileceğini söyledi:

“Eleştirmenler El Salvador gibi ülkelerin merkezi olmayan dijital paraları benimsemesini anlayamıyor. Bu karar, alay edilmeyi değil övgüyü hak eden bir durum. Bence gelecek yılın sonuna kadar 5 ülke daha Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul edecek. Bunların hepsi gelişmekte olan ülkeler olacak. Bence ülkeler 2022 yılında kripto para trenine atlayacaklar. Önümüzdeki yıllarda El Salvador, Bitcoin sorunlarını çözdükçe benzer politikacılar bu yolu benimsemek isteyecek. Liderler yenilikçi ve ilerici olmak istiyorlar. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda Nayib Bukele’yi takip edeceklerdir.”

El Salvador İlk Olmuştu

El Salvador haziran ayında Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin 2021 Bitcoin Konferansı’nda yaptığı duyuru ile gündemin ilk sırasına oturmuştu. Bukele, konferansa gönderdiği video kayıtta ülkesinde Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesini içeren bir yasayı Kongre’ye sunacağını belirtmişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Senato’ya giden yasa kabul edilmiş ve eylül ayı itibarıyla Bitcoin ilk defa bir ülkede yasal para birimi olarak kullanılmıştı.

El Salvador’un bu kararına yönelik birçok farklı ülkeden tepkiler gelse de Nijerya, Panama, Arjantin gibi ülkeler benzer adımları atma girişiminde bulunmuştu. Nayib Bukele ise geçtiğimiz haftalarda arka arkaya ülkesinin Bitcoin aldığına yönelik paylaşımlarda bulunmuştu. Son duyurular sonrası El Salvador’un 700 adet BTC’si olduğu biliniyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın