eBay Ödemelerinde Kripto Para Güncellemesi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para sektörünün geleneksel ticaretteki yeri her geçen gün artıyor.

  • Blockchain teknolojisinin geleneksel paralara ve ödeme sistemlerine yönelik getirdiği çözümler de benimsenmeye başlandı.

  • CNBC’ye konuşan eBay CEO’su Jamie Iannone, kripto paralarla ödeme seçeneğinin masada bulunduğunu söyledi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para sektörünün geleneksel ticaretteki yeri her geçen gün artıyor. Blockchain teknolojisinin geleneksel paralara ve ödeme sistemlerine yönelik getirdiği çözümler de benimsenmeye başlandı. eBay, kripto para ile ödeme seçeneği getirmeyi düşünüyor.Kripto para sektörünün geleneksel ticaretteki yeri her geçen gün artıyor. Blockchain teknolojisinin geleneksel paralara ve ödeme sistemlerine yönelik getirdiği çözümler de benimsenmeye başlandı. eBay, kripto para ile ödeme seçeneği getirmeyi düşünüyor.Dev online alışveriş şirketi eBay’den de kripto para sektörü adına sevindirici açıklama geldi. CNBC’ye konuşan eBay CEO’su Jamie Iannone, kripto paralarla ödeme seçeneğinin masada bulunduğunu söyledi. Dev şirket ayrıca, non-fungible token (NFT) ürünlerin de platform üzerinden satışını yapmayı planlıyor. 

Ünlü ekonomist Erkin Şahinöz de haberi yorumlayarak çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Açıklamayı “tarihi” olarak niteleyen Şahinöz, düzenin değiştiğini belirtti. Tecrübeli ekonomist, “kripto varlık” tanımlasının yanlış olduğunu da sözlerine ekledi. 

eBay’in Mayıs 2019’da bir konsensus konferansındaki bir reklama dayanarak kripto para piyasasına gireceği söylentisi çıkmıştı. Ancak bu söylenti, şirketin sözcüsü tarafından hızlı bir şekilde yalanlanmıştı:

“Kripto para, eBay platformunda bir ödeme şekli olarak kabul edilmez ve ödeme stratejimizin bir parçası değildir.” 

Kripto paraların son günlerde yaşadığı hızlı yükselişi görmezden gelemeyen eBay de, aradan iki yıl geçtikten sonra adım atmaya hazırlanıyor. Kararları kesin olmasa da, olumlu bir haber çıkmasının kaçınılmaz olduğu söylenebilir. 

eBay 2013 yılında da kripto paralar aracılığı ile ödeme almayı planlamış, o zaman karar değişikliği yaparak planından vazgeçmişti. 

Tesla Geçtimiz Günlerde Bitcoin ile Araba Satacağını Duyurmuştu

Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Tesla’nın sahibi Elon Musk, 24 Mart günü attığı bir tweet ile herkesi heyecanlandırmıştı. Kripto para sektörü ile çok yakından ilgilenen Musk, bundan sonra Bitcoin ile araba satacağını duyurmuştu. Musk ayrıca, ödeme olarak alınan Bitcoinlerin dolara dönüştürmeyeceklerini, BTC olarak ellerinde tutacaklarını açıklamıştı.  

Bu hizmet şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli. Musk, BTC ile ödemenin önümüzdeki aylarda diğer ülkelere de açılacağını söyledi. 

Bitcoin ve kripto para birimlerinin değişken fiyatı, gerçek dünya mallarını satın almak için kullanımını biraz karmaşık hale getiriyor. Örneğin, Tesla’nın hüküm ve koşulları, bir geri ödeme gerekmesi durumunda, ya tam olarak ödenen Bitcoin miktarıyla ya da arabanın dolar fiyatına göre ABD doları olarak ödeyebileceğini söylüyor. Dolayısıyla, bir geri ödeme yapılmadan önce Bitcoin fiyatı yükselirse, müşteriler maddi açıdan zarara uğrayabilir. 

Kredi Kartı Şirketleri de Kripto Para Sektörüne Giriyor 

Geçtiğimiz günlerde, dünyanın en büyük kredi kartı şirketi VISA da kripto paralarla transfer işlemlerine başlayacağını açıklamıştı. Crypto.com ile ortaklık kuran Visa, kripto firmasının kart işini artık tamamen dijital varlıklarda yönetmesine de izin veriyor. Visa CPO’su Jack Forestell, piyasadaki önemli bir boşluğu dolduklarını belirtirken, Crypto.com’un kurucusu ve CEO’su Kris Marszalek, dünyada milyonlarca insanın kripto para kullandığını, Visa’nın direkt olarak kripto paraları ödeme olarak kabul etmesinin işleri çok kolaylaştıracağını vurguladı. 

Visa’nın en büyük rakibi Mastercard da kripto paralar için hazırlıklar yapıyor. Stabil kripto paralara öncelik vermeyi planlayan Mastercard, isteyen şirketlere kripto paralar ile ödeme yapılacağını söyledi. Mastercard CFO’su şöyle konuştu:

“Bu (kripto paralar) konuda halihazırda uygulanmakta olan çok sayıda anlaşmamız var. Bunlardan daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz çünkü insanlar satış noktasında ödeme yapmak için bu varlık sınıfını kullanabilmek istiyor.”

Bu tür hamlelerin, diğer şirketlere de örnek olabileceğini yazmıştık, son gelen eBay haberi de bunun bir göstergesi olarak öne çıkıyor. 

Türkiye’de Kripto Paralar Ödeme Aracı Olarak Kullanılamıyor 

Dünyanın en büyük şirketleri kripto paralarla alışveriş trendini takip ediyor. Türkiye’de ise durum tam tersi gözüküyor. Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınladığı bir yönetmelik ile kripto paralarla ödeme yapılmasını yasakladı. “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” başlığı adı altında yayımlanan karar, 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girdi. 

Yönetmeliğe göre, kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamayacak ve bu yönde kullanımına yönelik hizmet sunulamayacak. Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılabileceği iş modelleri geliştiremeyecek ve bunlarla alakalı hizmet sunamayacak. Ödeme ve elektronik para kuruluşları; kripto varlıklara ilişkin satım, saklama, transfer gibi hizmet sunan kuruluşlara fon aktarımlarına aracılık edemeyecek. 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Bitcoin piyasaya çıktığından beri kripto paralar ve blockchain teknolojileri ile ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde yerleri hakkında uzunca bir süredir içerik üretiyor.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın