dYdX Dev Kripto Para Borsalarını Geride Bıraktı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Mereziyetsiz finans (DeFi) projeleri hafta sonundan bu yana değer kazanmaya devam ediyor.

  • dYdX işlem hacminde Coinbase'i geçti.

  • Çin'den sonra Singapur da kripto para piyasasına yönelik yeni kısıtlamalar getirdi.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Çin Merkez Bankası, kripto para piyasası üzerinde uyguladığı OHAL sürecini sona erdirdiğini açıklasa da hafta sonu sunduğu raporla, ülkedeki tüm kripto para faaliyetlerini yasa dışı olarak tanımladı. Bunun ardından ülkede halen faaliyet göstermekte olan en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Huobi, bundan sonra Çin’de bulunan kripto para yatırımcıları için yeni hesap açmayacağını ve eski hesapların 31 Aralık tarihinde kapatılacağını duyurdu. Duyurunun ardından Huobi borsasından merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarına yönelik bir para akışı başladı. Son zamanlarda gerçekleştirdiği başarılı güncellemelerle dikkat çeken dYdX merkeziyetsiz borsası, işlem hacmi bakımından Amerika’nın en popüler kripto para borsası olan Coinbase’i geride bıraktı. Daha önce Coinbase’te çalışan ve buradaki işini bıraktıktan sonra dYdX’i kuran Antonio Juliano, gelişmeyi kişisel sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

SponsorSponsor

Son Dönemin Popüler DEX’i dYdX %35 Değer Kazandı

Geleneksel finans şirketleri ve bankaların gerçekleştirdiği birçok işlemin yanında tokenleştirilmiş hisse senetleri gibi blok zincir teknolojisine dayanan yeni hizmetleri de içeriyor. Yüklü kripto para transferlerini rapor eden Whale Alert (Balina Alarmı) platformuna göre Huobi borsasından bilinmeyen hesaplara milyarlarca dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum taşındı. Bu durum kripto para uzmanları tarafından bu borsalardan kaçan Çin’deki yatırımcıların, Uniswap ve dYdX gibi merkeziyetsiz borsalara yönelmesi olarak yorumlandı.

Çin’in ardından bugün Singapur’da da bazı yasaklar gündeme geldi. Çin’den 2017 yılında ayrılan Binance bu sene Malezya’nın ardından Singapur’da da yeni yasaklarla karşılaştı. Singapur, Binance’in spot işlemler dahil tüm işlemlerini yasakladığını duyurdu. Bunun üzerine bu borsada hesapları bulunan Singapur’daki yatırımcıların büyük bir kısmının merkeziyetsiz borsalara yönelmesi bekleniyor.

dYdX Coinbase’i Geride Bıraktı

Hafta sonu merkeziyetsiz borsaların işlem hacimlerinde ciddi artış gözlendi. dYdX işlem hacmi 3 milyar doları aştı. Aynı süreçte Coinbase ve birçok merkezi kripto para borsası bu rakamın gerisinde kaldı. İşlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 30 milyar dolar civarında. Binance, özellikle Uzak Asya ve Avrupa’da birçok ülke tarafından belirli kısıtlamalara tabi tutulmasına rağmen dünya genelinde en çok kullanılan kripto para borsası olmaya devam ediyor.

5 yıl önce Coinbase’ten ayrılarak dYdX’i kuran Antonio Juliano gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu:

“5 yıl önce Coinbase’ten ayrıldım ve dYdX’i kurdum. Bugün, ilk kez dydxprotocol Coinbase’ten daha fazla ticaret hacmi yakaladı.”

Kripto para piyasası ile ilgili son gelişmeleri duyuran Wu Blockchain dYdX’in bu başarısını şu şekilde ifade etti:

“Çok sayıda Çinli kullanıcı DeFi dünyasına akın edecek, MetaMask ve dYdX kullanıcılarının sayısı büyük ölçüde artacaktır. Tüm Çinli topluluklar DeFi’yi nasıl öğreneceklerini tartışıyorlar.”

Merkeziyetsiz Borsaları Kullanmak Kolay mı?

Çinli yatırımcıların DeFi platformlarına yönelmesi dünya genelinde de bu platformlara yönelik ilginin artmasına neden oldu. Ancak yatırımcıların büyük bölümü henüz oldukça erken bir aşamada olarak kabul edilen bu platformlara girmeye cesaret edemiyor. Zaman zaman flaş kredi saldırıları gibi siber saldırılara kurban giden bazı borsalarda yaşanan gelişmeler yatırımcıları endişelendiriyor.

Merkeziyetsiz finans platformları, DEX, otomatik pazar yapıcıları (AMM) ve DAO’lar gibi farklı türden platformlardan oluşuyor. Bu platformlarda işlem yapmak işin yatırımcıların dikkatli olması öneriliyor. Merkeziyetsiz borsalarda yapılan işlemlerdeki hatalarda geri ödeme seçeneği olmadığı için bazı yatırımcıları varlıklarını kaybedebiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın