Dünyaca Ünlü Uzmanlar Altın Fiyatları İçin Umutlu: Yeni Rekorlara Hazır Olun

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gram altın ve ons altın fiyatları son günlerde yatırımcıların dikkatini çeken büyük yükselişini sürdürüyor.

  • Melek’e göre ABD’de görülen Covid-19 vaka sayılarındaki artış altın rallisini engelleme potansiyeli taşıyor.

  • 3. çeyrek açılışlarının ekonomik hareketliliği başlatması halinde gram altın fiyatının da kendini aşarak kritik dirençleri geçebileceği düşünülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram altın ve ons altın fiyatları son günlerde yatırımcıların dikkatini çeken büyük yükselişini sürdürüyor. Değerli metal, geçtiğimiz çarşamba günü son 7,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış ve ons başına 1.796 dolara kadar yükselmişti. Analistler ise bu seviyeden sonra fiyatın gördüğü düzeltmenin de etkisiyle yeni rekorlara hazırlık yaptığını düşünüyor.Ons altın fiyatı haftalık kapanışını 1.771 dolar ile yaparken gram altın ise 391 lira seviyesine kadar yükseldi. Bu yükseliş ivmesi son 10 yılın en büyük rallilerinden birini sağlamış olsa da dünyaca ünlü uzmanlar altın fiyatları için tarihin en yüksek seviyelerinin aşılmasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Covid-19 salgınının getirdiği risk ortamı da piyasaların altına ters etki yapabileceğini düşünenler de var.Risk Ortamının Kaybolması Ons Altın İçin Daha İyi

TD Securities Küresel Strateji Başkanı Bart Melek, cuma günü medyaya verdiği demeçte risk ortamının ons altın fiyatı için beklenenin aksine kötü bir durum oluşturduğunu söyledi. Melek’e göre ABD’de görülen Covid-19 vaka sayılarındaki artış altın rallisini engelleme potansiyeli taşıyor. Zira bu risk ortamı piyasaları enflasyon beklentilerine sokacağı gibi bu durum da altın fiyatlarında bir olumsuz tablo oluşturabilir.

“Cuma sabahı ons altın fiyatı hisse senedi piyasalarıyla birlikte düştü. Sarı metalin 1.800 doları aşmaya yönelik üçüncü teşebbüsü, son birkaç ticaret oturumunda gördüğümüz uzun vadeli enflasyon beklentilerindeki artış nedeniyle kesintiye uğradı.”

Altın Fiyatları İçin Kritik Hafta Sonu

Kıymetli maden ticari şirketi MKS SA’nın tecrübeli başkan yardımcısı Afshin Nabavi de önümüzdeki pazar gününün altın fiyatları ve piyasalar için çok kritik olduğunu vurguladı. Nabavi, hafta sonunun bitimiyle birlikte hem yeni haftaya hem yeni aya hem de 3. çeyreğe başlanılacağını hatırlatarak perde arkasında birçok şey olacağını ifade etti;

“Zor bir pazar. Çok sayıda mali çeyrek sonu, ay sonu karesi kapanıyor. Yılın en yüksek seviyeleri test edildikten sonra ons altın fiyatında bir düzeltme görüldü. Bu, fiyatlar yükselmeden satın almak için harika bir fırsat yarattı. Enflasyon oranları altının 1.800 dolar direncini kırıp kıramayacağını gösterecek.”

Melek ise önümüzdeki hafta küresel ekonomi için gelecek iyi haberlerin altın fiyatları için de olumlu sonuçlar yaratacağını vurguladı. Buna ek olarak da tüm gözler önümüzdeki dönem küresel piyasaları ilgilendirecek birçok önemli etkinlikte olacak.

Gram Altın İçin Rekor Gelebilir

Ons altın fiyatının en çok etkilediği varlıkların başında gram altın geliyor. Zira dolar kurunun artması hem de ons altın fiyatının artması gram altın fiyatını tarihi rekorlar seviyesine yükseltti. Bu aşamada 3. çeyrek açılışlarının ekonomik hareketliliği başlatması halinde gram altın fiyatının da kendini aşarak kritik dirençleri geçebileceği düşünülüyor.

Bir yandan da Türkiye’deki salgın tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte düğün sezonunun başlaması talepte bir artış yaşattı. Fiziksel altın olarak en çok rağbet gören varlıklardan bir tanesi olan gram altın için talepte yaşanan bu artışın fiyatlarda da yeni bir yükseliş yaşatabileceği konusunda görüşler de mevcut. Uzmanlar yatırımcılar için her koşulda tedbirli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın