Dolar, Altın ve Gümüş 2020 Senesini Nasıl Geçirdi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 2020 senesi, Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik krizle birlikte, dolar, altın ve gümüş fiyatlarında büyük bir yükselişe sahne oldu.

  • Değerli metal piyasası, senenin en çok kazandıran yatırım aracı olma özelliğini korudu.

  • BeInCrypto Türkiye ekibi olarak bu değerli metallerin 1 senelik performansını derledik.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
2020 senesi, Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik krizle birlikte, dolar, altın ve gümüş fiyatlarında büyük bir yükselişe sahne oldu. Ekonomik düzenin neredeyse durması, yatırımcıları güvenli liman olarak gördüğü değerli metal ve nakit varlıklara yöneltirken, kripto paralardan sonra en çok değer kazanan varlıklar da bunlar oldu. 2020 senesinin son gününde, biz de BeInCrypto Türkiye ekibi olarak bu değerli metallerin 1 senelik performansını derledik.

Salgınlar, felaketler ve krizler yılı olarak hatırlanacak 2020 senesi geride kalırken, Covid-19 salgınının etkileri sürmeye devam ediyor. Küresel piyasalar, ekonomik krizi derinden hissederken, aşı çalışmaları ve normalleşme haberleriyle bir süredir toparlanma yaşanıyor. Dolar kuru, altın ve gümüş senenin son çeyreğine kadar büyük bir performans sergilese de birkaç aydır düşüş trendinde hareket ediyor. Yine de değerli metal piyasası, senenin en çok kazandıran yatırım aracı olma özelliğini korudu.Gram Altın Yüzde 50’den Fazla Kazandırdı

İç piyasaların tartışmasız en gözde varlığı gram altın, 2020 senesinin en başarılı yatırım araçları arasında kendisine yer buldu. 1 Ocak 2020 tarihinde 290,17 TL seviyesinden işlem gören gram altının, doların ve ons altının etkisiyle yıl içinde yüzde 55,95 değer kazandığı görülüyor. Özellikle yaz aylarında rekor seviyelere ulaşan sarı metal, yılın en yüksek seviyesini 540,64 TL ile kaydetti.Yaz aylarında düğün sezonunun ertelenmesiyle birlikte karaborsaya düşen ve 550-600 TL arasında satıldığı görülen gram altın, yılın son günlerini düşüş hareketi içinde tamamlıyor. Sarı metal, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 452 TL seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar, 2021 senesi için dolar kurunda yaşanacak geri çekilmeye bağlı olarak gram altının dalgalı bir görünüm izleyebileceğini düşünüyor.

Dolar Kurunda Yeni Rekorlar Görüldü

Altın ve gümüş fiyatlarını iç piyasalarda en çok etkileyen göstergelerin başında bulunan dolar, 2020 senesinde küresel piyasalarda büyük bir değer kaybetse de iç piyasalarda yeni rekor seviyelerini test etti. Özellikle mart ayında yaşanan büyük çöküş sırasında insanların nakit varlıklara yönelmesiyle birlikte, tüm dünyada dolar endeksi büyük bir değer kaybetti. Fakat daha sonra rekor seviyelere ulaşan endeks, iç piyasalarda kurda da büyük bir yükselişin başlamasına neden oldu.

Bu rekor seviyelerin ardından giderek düşüşe geçen dolar endeksine rağmen, iç piyasalarda dolar kuru yükselişini sürdürerek 8,51 TL seviyesiyle rekor tazeledi. Ardından gelen yeni ekonomik politikalarla düşüşe geçen dolar kuru, 5,93 TL ile başladığı 2020 senesine, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 7,42 TL seviyesinden veda ediyor. Doların yıl içinde yüzde 24,98’lik bir değer kazandığı görülüyor.

Gümüş Senenin Yıldızı

Altın ve dolar kurunun rekor seviyeleri görmesine rağmen, iç piyasalarda yatırım araçları arasında en çok değer kazanan varlık ise gümüş oldu. 2020 senesi içinde hem dolar kurundan hem de gümüşün ons fiyatından destek bulan gram gümüş, 1 Ocak 2020 itibarıyla 3,47 TL seviyesinde bulunuyordu. Gri metal seneyi, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 6,31 TL seviyesinde bitiriyor. 13 Mart gecesi yaşanan çöküşte 2,5 TL seviyelerini gören gümüş, sene içinde yüzde 85,03 oranında değer kazanarak 2020’nin şampiyonu oldu.

2020 senesi değerli metaller ve dolar kuru için yüksek performanslı bir yıl oldu. Buna rağmen uzmanlar, önümüzdeki sene de bu çıkışın süreceğini ifade ediyor. Buna rağmen, aşı çalışmalarının başarılı olması ve normalleşmeye geçişlerin bu yükselişleri sınırlayabileceğini düşünenler de var. Dolar kuru, altın ve gümüş fiyatlarını baskılamaya devam ederse, yükselişler de sınırlı kalabilir. Fakat dolar kurunun yeni yükselişlere başlaması, 2021 senesinde de iç piyasalarda değerli metalleri öne çıkarabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın