Dirençten Reddedilen Bitcoin Sert Bir Düşüş Yaşadı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC 57.200 dolardaki direnç bölgesinden reddedildi.

  • Destek seviyeleri, 46.650 dolarda ve 43.250 dolarda bulunuyor.

  • Teknik göstergeler, karışık bir görünüm sergiliyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatındaki yükseliş, 12 Ekim’de sona erdi. Bu süreçte, 55.000 dolar seviyesine keskin bir düşüş meydana geldi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) yaşadığı sert düşüşün ardından sıçrama gerçekleştirdi. Ancak fiyat, yükseliş hareketinin zirvesine ulaşmış olabilir veya zirveye doğru hızla ilerliyor olabilir.

SponsorSponsor

Bitcoin Dirençten Reddedildi

Bitcoin 12 Ekim’de 57.839 dolar seviyesinde bir tepe oluşturarak 57.200 dolardaki direnç bölgesine ulaştı. Ancak fiyat, direnç bölgesinden reddedildi (kırmızı ok) ve önemli bir oranda geriledi. Dolayısıyla direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirme girişimi, başarısızlıkla sonuçlandı. Bu direnç bölgesi ise yeni bir fiyat rekoru kırılmadan önce aşılması gereken son direnci teşkil ediyor.

Yaşanan değer kaybına rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor. Kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamanın (MA) bir kombinasyonunu oluşturan MACD, pozitif bölgede yer alıyor ve artış sergiliyor. Dolayısıyla kısa vadeli trend, uzun vadeli trende kıyasla, daha hızlı hareket ediyor ve daha hızlı bir oranda artış kaydediyor. Ancak bir ivme göstergesi olan RSI’da zayıflık işaretleri (kırmızı daire) bulunuyor. RSI’ın kısa süre önce 70 seviyesi altına gerilemesi, devam eden yükseliş trendine rağmen ivme kaybedildiğini ve muhtemel bir düşüşün başlayabileceğini gösteriyor. 

Öte yandan en yakın destek seviyeleri, 46.650 dolarda ve 43.250 dolarda bulunuyor. Bu destekler, sırasıyla, 0,382 fib. düzeltme seviyesini (beyaz) ve 0,5 fib. düzeltme seviyesini (beyaz) oluşturuyor. Düşüş hareketi sonucunda bu seviyelere temas edilmesi halinde ise BTC’nin sıçrama gerçekleştirmesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketinin Geleceği

Altı saatlik grafiğe bakıldığında, zayıflık işaretleri belirgin bir şekilde görülüyor. Hem MACD hem de RSI’da negatif uyumsuzluk (mavi çizgiler) oluştu.

Negatif uyumsuzluk, fiyat artışı ile ivme artışı arasında bir uyumun olmadığı anlamına geliyor. Diğer ifadeyle, fiyat artışı devam etmesine rağmen ivme kaybı yaşanıyor. Ancak RSI’da gizli bir negatif uyumsuzluk (sarı çizgi) oluşursa mevcut negatif uyumsuzluk geçerliliğini yitirebilir.

Gizli negatif uyumsuzluk oluşmaması ve Bitcoin fiyatındaki düşüşün devam etmesi halinde ise 46.650 dolar bölgesinin destek olarak çalışması bekleniyor. Ayrıca bu bölge, 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yükselen paralel kanalın orta bölgesiyle (yeşil daire) de kesişiyor. 

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı Analizi

En muhtemel dalga sayımı analizine göre mevcut düşüş, yükselen bir paralel kanal içinde bulunan dördüncü dalganın son parçasını oluşturuyor. Bu durumda bir sonraki yükseliş hareketi, düzeltmeden önce görülecek son fiyat hareketine karşılık geliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan alternatif dalga sayımı analizi, BTC’nin zirveye ulaştığını ve şu anda bir düzeltmenin gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak bu senaryodaki dalga boyu uzunluklarının birbirleriyle orantılı olmadığı görülüyor. Dolayısıyla her bir dalganın farklı bir uzunluğa sahip olması, senaryonun geçerliliğini azaltıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Uzun vadeli dalga sayımı analizine bakıldığında ise 1-2/1-2 dalga formasyonu içinde hareket edildiği görülüyor. O halde Bitcoin, düzeltmeyi tamamladıktan sonra önemli bir oranda artış kaydetmeye başlayabilir.  

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 12 Ekim 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın