DEX’ler Rekor Kırdı: Altcoin Fiyatlarına Yansıyacak mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para borsası boğa sezonunda son sürat ilerlerken, birçok yatırımcı altcoin projeleri için merkezsiz borsalara (DEX) yönelmeye başladı.

  • DEX’ler üzerindeki işlem hacimleri, ocak ayında 63 milyar dolarlık yeni bir rekor kırdı.

  • Şubat ayında ise şu ana kadar 59 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedilirken, ay sonunda bu sayının 67 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Kripto para borsası boğa sezonunda son sürat ilerlerken, birçok yatırımcı altcoin projeleri için merkezsiz borsalara (DEX) yönelmeye başladı. Ön satıştan alınan veya değerinin altında olduğu düşünülen ve dev merkezi borsalarda (CEX) henüz listelenmeyen altcoinleri almak için adeta kuyruk oluştu. Çoğunlukla Ethereum ağı üzerinden gerçekleşen bu işlemler için komisyon ücretleri fazla olsa da gelen veriler tüm zamanların rekorunun kırıldığını gösteriyor.

2021 yılı, kripto paralar için geçtiğimiz yıldan daha hareketli geçiyor. Boğa sezonunun şiddetlenmesiyle birlikte altcoin fiyatlarında da rekor artışlar yaşanıyor. Özellikle DEX’ler üzerinde satışa çıkan kripto para projeleri, yatırımcıların büyük ilgisini çekerken, yaşanan fiyat artışları etkileyici noktalara ulaşabiliyor. Merkezsiz borsalar (DEX) üzerindeki işlem hacmi ise yılın ilk iki ayında yaklaşık 120 milyar dolara ulaştı.Tüm Zamanların Rekoru

Dune Analitycs’in paylaştığı verilere göre, DEX’ler üzerindeki işlem hacimleri, ocak ayında 63 milyar dolarlık yeni bir rekor kırdı. Şubat ayında ise şu ana kadar 59 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedilirken, ay sonunda bu sayının 67 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor. Bu hacim artışının en büyük sebebinin piyasaya yeni çıkan güçlü altcoin projeleri olduğu düşünülüyor.Bu kadar büyük bir işlem hacmi oluşması elbette şaşırtıcı. Zira Ethereum ağı üzerinde işlem gören Uniswap gibi dev borsalarda yatırımcılar, uzun bir süredir artan komisyon ücretlerinden şikayet ediyordu. Bir altcoin işlemi açabilmek için 200-300 dolarlara kadar çıkabilen işlem ücretlerine rağmen bu hacim artışı, talebin ne kadar büyük olduğunu da ortaya koyuyor. Boğa sezonunun şiddetli şekilde devam etmesi halinde, bu rekorun her ay gelişeceği düşünülüyor.

Uniswap Zirvede

DEX ekosistemi, DeFi projeleri arasında son zamanların en çok ilgi gören alanı. Merkezsiz borsaların yerleşik tokenlerine olan ilgi, en az işlem hacimleri kadar arttı. Bu süreçte UNI, SUSHI, 1INCH, DODO, BADGER gibi birçok DEX tokeni, büyük fiyat artışı yaşamıştı. Altcoin sezonunun da başlamasını sağladığı düşünülen DEX’lerin, el üstünde tutulmaya devam edeceği düşünülüyor.

Bu yükselen trend, merkezi finans platformlarının da dikkatini çekmiş ve buralardaki yüksek işlem ücretinden şikayet eden kullanıcılara alternatif oluşturulmaya çalışılmıştı. BSC ağıyla bu işte en somut adımı atan Binance, şimdilik amacına ulaşmış görünüyor. Yine de DEX’lerin işlem hacimleri rekor kırmaya devam ediyor. Gelen bilgilere göre, DEX’ler arasındaki ticaret hacminin yarısı Uniswap üzerinden gerçekleşiyor.

Altcoin Fiyatları Destekleniyor

Merkezsiz borsalardaki işlem hacminin artması hem yeni çıkan veya büyük merkezi borsalarda listeli olmayan altcoin fiyatlarını artırıyor hem de bu borsaların kendi tokenlerinin ilgi görmesini sağlıyor. UNI ve SUSHI tokenlerinin son haftalarda gösterdiği performans bunun bir kanıtı olarak görülüyor. Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş sonrası, DeFi sektörüne ilgi yeniden artarken, DEX tokenlerinin de bu süreçte yeni ataklar yapma ihtimali kuvvetli görünüyor.

Diğer yandan yüksek komisyon ücretleri Ethereum’un hem fiyatının artmasından hem de Ethereum 2.0 aşamasına geçiş sürecinin uzun olmasından dolayı yatırımcıların hoşuna gitmiyor. Buraya çözüm bulmak isteyen l2 çözümü üreten projeler de bu noktada fiyat artışları yaşayabiliyor. Uzmanlar, altcoin projeleri için bu tip sorunlar ve çözümlerin önemli olduğunu ve trendlerin bu şekilde ortaya çıktığını belirterek yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın