Devrim Danyal Özel Röportajı: Sektörde “Unutamadığı Günleri” ve Kripto Para Yatırımcılarına Tavsiyeleri Neler?

Makaleyi Paylaş

Türk kripto para topluluğunun tanınan eğitimcilerinden biri olan Devrim Danyal, BeInCrypto Türkiye ekibine bu hafta verdiği röportajda kripto para sektörüne girdiği zamanda yaşadıklarını ve başından geçen hadiseleri, siz değerli okuyucularımızla paylaştı.Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tekrar çok teşekkürler.Kripto para sektörüne nasıl girdiniz?

Öncelikle nazik davetiniz ve bu keyifli röportaj imkanı için tüm BeInCrypto Türkiye ekibine teşekkür ederim. İlk televizyon çocuklarından biri olarak Ankara’da doğdum. Çocukluğum TV stüdyoları, montaj odaları, seslendirme stüdyoları, reji odaları ve benzer şekilde hep öncü teknolojik ortamlarda geçti. 10’lu yaşlarımda sahip olduğum ilk bilgisayarım lastik tuşlu Sinclair ZX Spectrum, ardından iflah olmaz bir teknoloji bağımlısı oldum. Fizik Mühendisi olmamın getirdiği derin analitik düşünme sayesinde Türkiye’nin Dijital Dönüşüm yolculuğundaki 15 senelik Banka Bilgi İşlem Yöneticiliği geçmişi ve 30 seneyi aşkın Dijital Sektör tecrübemin her aşamasında, paranın kağıt halinden 0 – 1 lere dönüşmesini, sürecin teknolojik mutfağında bizzat uygulayarak, kullanıcı olmak yerine kural koyucu olarak deneyimledim. Üniversiteden bu yana özel ilgi alanım olan Kriptoloji biliminin gün gelip paranın temel taşlarından birini oluşturacağını o zamanlar tahmin etmemiştim. Günün birinde, bir anahtar (mecazi olarak değil, gerçekten anahtar = nonce) kilidin açılmasına vesile oldu. 

Sorumuza dönecek olursak, özetle ben Kripto para sektörüne girmedim, çok öncesinden içindeymiş ve sektör benim etrafımda şekilleniyormuş da benim haberim yokmuş…

Bu tarihe kadar sektörde her şeyinizi kaybedip yolun sonuna geldiğinizi düşündüğünüz bir an oldu mu?

Sektör bir kenara hiçbir durumda koşullar yolun sonuna getirmez bizi… Sadece biz öyle olduğunu düşünür ve başka çare kalmadığı için yolun sonunun geldiğine inanırız. Çözüm vardır ama ya biz bilmiyoruzdur ya da elimizin altında çok yakında olmasına rağmen fark edemiyoruz. Her ne olursa olsun ümidi kaybetmemek en önemli unsur.

Şems-i Tebrizî’nin sözünü hatırlatmak isterim;

“Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme…

Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Böyle bir an olduysa tam olarak ne yaparak bu zararı kapattınız veya bu hatadan kurtuldunuz?

Madem sözlerden gidiyoruz bu sorunuza da yine iki farklı şekilde cevap vermiş olayım;

Hatasız kul olmaz, hatamla sev beni ve tecrübe hataların toplamıdır.

Hata yapmak herkesin hakkı ve insanlar hata yapa yapa en iyiyi bulmaya çalışıyorlar. Hep başarı hikayelerini okuyarak onlara gıpta ediyoruz ama o başarı hikayelerinin ardında o kadar çok başarısızlıklar var ki… İşte mühim olan, ne kadar zarar etmiş, ne kadar ters yöne sapmış olsak da bu hatalarımızdan ders alarak yönümüzü başarıya doğru çevirmek… Vazgeçmeyip bu şekilde azimle ilerleyenler er geç başarıya ulaşıyor. Başarısızlıklar konusunda da, mümkün olduğunca çok başarılı olmuş global Dünya markalarının kurucularının ve kuruluş hikayelerini okumanızı tavsiye ederim. 

Kripto para sektöründe ilk yıllarınızda ne gibi hatalar yaptınız ve yatırımcılara bu konuda nasıl tavsiyeler vermek istersiniz?

Sektörün kendisi zaten emekleme aşamasında olduğundan kendisi de deneysel süreçlerden geçiyor. İnsanların hataları gibi ekosistemlerinde kendileri süreç içerisinde kendi düzeltmelerini yapıyor. Başka bir deyişle illa yanılan ya da hata yapan sadece kullananlar olmuyor. Hep beraber aynı gemide yol almaya çalışan bir bütün olarak düşünürseniz, ilerlemek için geminin su almamasını da sağlamalısınız. Yatırım konusu ise başlı başına ciddi bir konu. Kripto para sektörü harici herhangi bir yatırım süreci için yapmanız gerekenleri hiç düşündünüz mü? Çok çok basit düşünürsek, ha deyince yatırım yapamazsınız. Bunun en temel nedenlerinin başında yatırımcıyı korumak gelir. Kripto para ekosisteminde ise bu süreç herhangi bir regülasyona tabi olmadığı için bir koruyuculuğu bulunmuyor. Daha önce bırakın yatırım yapmayı bankada hesabı bile olmayanlar derinliğini bilmedikleri bir suya balıklama atlıyorlar. Tavsiyem kısa ve net; Eğitim şart!

Kripto para sektöründe hiç unutamadığınız bir gününüzü veya anınızı paylaşabilir misiniz?

2016 yılından bu yana bireysel ve kurumsal Blockchain ve kripto para eğitimleri veriyorum. Toplam kripto para hakkında bilgilendirdiğim insan sayısı 20.000 kişiyi geçmiştir. Genellikle de eğitimlerimin sonunda pratik olması amacıyla, isteyen tüm katılımcılara sembolik, maddi değeri çok düşük olan kripto para işlemi yaptırıyorum. Amacım bizzat işlemi kendilerinin yaparak deneyimlemelerinin artması… Bir gün geldi ve uygulamalı eğitimlerimde sürecin teknik tarafını anlatırken açtığımız 3-5$lık minimum 500 UniSwap işlemine ait her bir cüzdan o gün yaklaşık 2500$ bonus kazandı. Hiç ummadığımız bir getirinin toplam hacmini hesaplamayı size bırakıyorum. Umarım sahipleri de farkında olmuşlar ve dersi iyi dinlemişlerdir.

Hayatınızda olup sektöre yabancı olan kişiler, bu girişiminiz hakkında ne düşünüyor? Ailenizden ne gibi tepkiler aldınız? Sektöre ilk girdiğinizde çevrenizden nasıl bir tepki aldınız?

Bırakın sektöre yabancı kişileri, sektörün içindeki çoğu katılımcının neyin nereden geldiğini nasıl olduğunu bilmediklerini gözlemliyorum. Bir araba düşünün sadece gazına basıp direksiyonu çevirip istediğiniz yöne sizi götüren… Ehliyetiniz varsa güvenle yol alırsınız hatta daha güçlü arabalar alır keyfini çıkarırsınız. Kripto para sektöründe de durum benzer şekilde, konuya vakıf olmazsanız süreç tehlikeli hale gelmeye başlıyor. Bilmeden bindiğiniz bir araca biniyorsunuz ama kapıları yok, ilerlediğiniz yol otoban değil ya da en tehlikelisi sizi durduracak fren var ama siz yerini bilmiyorsunuz. İlerlersiniz mutlaka, ama ne kadar güvenli ve ne kadar uzağa gidebilirsiniz ? Bu şekilde alacağınız tepkiler de tamamen içgüdüsel sizi korumak için olacaktır. Konuya hakim kişilerin farkı burada ortaya çıkıyor. Hem kendileri güvenle yol alıyor hem de etrafındakileri bilinçlendirerek ekosisteme katkı sağlamaya başlıyor. 

Bitcoin ve Ethereum dışında satın aldığınız ilk kripto parayı hatırlıyor musunuz?

İlk Bitcoin ama Ethereum çok daha sonraları piyasaya çıktı. İlk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde ABD de bir konferansta Kanadalı Vitalik Buterin tarafından tanıtıldı. Dolayısıyla Ethereum henüz yokken piyasada olan coinler mevcuttu. Hatta Mayıs 2013 ilk 10 sıralaması şu şekildeydi;

 

Özetle; Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Peercoin, Feathercoin, Terracoin, Devcoin, Novacoin ve Mincoin.

Bitcoin sonrası Litecoin idi. Ardından deneysel örnek olması amacıyla “coinmarketcap” listesi içerisinde ilk 100 içerisindeki coinlerin hepsinden toplu halde tek tek almıştım. Amacım bir sene sonraki durumlarını inceleyerek gidişatı anlamaktı.

Sektörde kâra ve zarara geçtiğiniz ilk kripto paralar hangileri oldu?

Cevap çok basit ve net; Bitcoin, zira başka kripto para yoktu o dönemde.

Anonim bir profile sahip olsanız da artık sektörün en tanınan anonim hesaplarından birisi oldunuz. Yakın zamanda bunu değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Neden anonim olmayı seçtiniz?

Hiçbir zaman hiçbir yerde anonim olmadım. Anonim olarak bilinirseniz tanındıkça gizeminizi anonimliğe bağlamaya başlarsınız. Anonimlikten çıkmaya çalışsanız da geçmişinizi bilenler için her zaman bu gizlenmeniz sizinle birlikte anılacaktır ve insanların aklında her zaman bir soru işareti olacaktır. Eğer bir konuda ciddi iseniz ve arkasında durabiliyorsanız basit bir rumuz arkasına saklanmak niye ? 

Kripto para yatırımı dışında tam zamanlı bir işiniz var mı yoksa hayatınızın tamamını bu sektöre mi adadınız?

Ben hiç bir zaman gerçek anlamda ve tam zamanlı bir kripto para yatırımcısı olmadım. Açıkçası ilgimi de çekmedi, zira son 50 senelik paranın gelişim süreçlerinde her aşamada yer aldığım için işin hep teknolojisi ve altyapısı daha ilgimi çekti. Bu doğrultuda da hep işin mutfağında, teknolojisinde yer alarak ekosistemin gelişmesinde herkesi bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla eğitime yöneldim. 

Sosyal medyada karşılaştığınız en garip takipçi tepkisi neydi?

En anlamlılarından biri buydu;

“Hocam bir nesli anında bilgiye erişmenin muhteşem hissi ile tanıştırdınız.”

Sosyal medyada karşılaşıp unutamadığınız olumlu bir tepkiyi paylaşabilir misiniz?

Çok var elbet ama yakın zamanda 3 milyon takipçisiyle ünlü Türk Rock müziği sanatçımız sevgili Emre Aydın ile tanışıp kendisinin kripto paraya olan ilgisini fark etmek çok olumlu bir adımdı…

Son olarak bu sektörde kariyer yapmak isteyenlere ve yatırımcılara önerileriniz nelerdir?

Son söyleyeceğimi ilk söylemek istiyorum, son da tekrar söylerim; Eğitim şart!

Her ne yaparsanız yapın hangi sektörde olursanız olun eğer o iş sizin için geçici bir heves değil ise mümkün olduğunca detaylarını öğrenmeye çalışın. Sosyal medyadan veya kaynağı belli olmayan kanallardan elde edeceğiniz bilgiler yerine daha güvendiğiniz kişi ve bilgi kaynaklarından doğrusunu öğrenin. Karşınıza çıkan hiçbir şeyi sadece onlar söylüyor diye hemen uygulamayın. Kendiniz ölçün, tartın ve biçin ardından kendi süzgecinizden geçirdikten sonra size faydalı olacağını düşünüyorsanız adım atın. Eğer tam zamanlı işiniz değil ise yatırımı bir hayat felsefesi olarak görüp odak noktanızda tutmayın. Getiri elde ettiğinizde çok sevinmeyin, kaybettiğinizde çok üzülmeyin. Bunun için hem maddi hem manevi dengenizi bozmayacak şekilde konumlanın. Altın’ın 5000 senelik geçmişi karşısında kripto paraların sadece 10 senelik geçmişi olduğunu ve 5 senede popülerlik kazandığını gözden kaçırmayın. Bu doğrultuda yeni çıkan kripto paraların ve bunlar üzerine kurulan DeFi dEx gibi yapıların hala deneysel süreç içerisinde yer aldığını unutmayın. Eğer benim gibi bir mühendis iseniz işin mutfağında yer almaktan kaçınmayın. Geleceğin Finans sistemi oluşurken seyirci kalmayın. Tam tersine izleyici olmak yerine kuralları koyucu olun.

Unutmayın; bir konuyu bilmeden içine dahil olursanız kandırılma ihtimaliniz büyük olur. O konunun bilerek içinde yer alırsanız ikna olmuş olursunuz, işte her konuda alacağınız risk tanımı budur ve derecesi size bağlıdır. Sözlerimi tamamlamadan önce son olarak bir kez daha tekrarlamış olalım; Eğitim şart!

Share Article

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın