Bitcoin fiyatı 6 bin doların üzerinde kalmaya çalışırken, sektörün lider figürleri de fiyat tahminlerini birbiri ardına sıralıyor. Özellikle artık mayıs ayında yaşanacak olan blok ödülü yarılanmasına sayılı günler kala, madencilerin durumu büyük bir merak konusu. Bitcoin ağının en büyük madencilik firmalarından birisi olan Bitmain’in kurucusu Jihan Wu ise, yaptığı açıklamada uzun vadeli Bitcoin fiyat tahminini paylaştı.

Wu: Bitcoin İçin Mayıs Sonrasını Beklemek Gerek

Bitcoin ağındaki en büyük madencilik firmalarından birisi olan Bitmain‘de, kurucu ortak Jihan Wu Bitcoin fiyat beklentisini açıkladı. Kurucusu ve CEO’su olduğu şirkette yaşanan sorunlar dolayısıyla görevini geçen yıl bırakan Wu, yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatı için beklenen büyük rallinin, Mayıs sonrası yaşanacağını iddia etti.

Şu anda hükümetlerin izlediği politikaların Bitcoin fiyatı için gelecekte önemli bir faktör olacağını belirten Wu’ya göre kripto paralar, önümüzdeki dönemde çok daha değerli hale gelecek. Başarılı isim, buna karşın yeni bir boğa sezonu için ise temkinli yaklaşıyor.

Wu, şöyle konuştu:

”Bitcoin’de hacim büyüdükçe volatilite de azalacaktır. Ürün, bu sayede daha stabil bir hale gelecektir. Bitcoin fiyatının bir gün elbette zirve yapacağını düşünüyorum. Ancak o döneme kadar fiyatlarda artış ve inişlerle dolu bir yol bizi bekliyor olabilir.

Herkesin merakla beklediği boğa sezonu yarılanmadan hemen sonra yaşanmayabilir. Bana kalırsa, yarılanma sonrası yeni bir boğa sezonu için, biraz daha beklemek gerekecek.”

Bitcoin’de güvenli liman konusuna da değinen başarılı yönetici, olaya farklı bir yönden yaklaştı. Bilindiği gibi yaşanan düşüşlerden sonra birçok kişi Bitcoin için ‘güvenli liman’ olma şansını kaybetti tarzında yorumlar yapmıştı. Buna karşın Bitmain kurucusu ise, Bitcoin’in piyasalar ile benzer performans göstermesinin çok da kötü bir şey olmadığını düşünüyor.

Wu, lider kripto para biriminin fiyatında yaşanan dalgalanmaların piyasalar ile korele olmasını şöyle yorumladı:

”Bitcoin artık global piyasalarda tanınan ve takip edilen bir ürün haline geldi. Bu sebeple de genel gelişmelerden olumlu ya da olumsuz etkilenmesi son derece normal.”

Madencilerin Durumu

Bilindiği gibi fiyatı 12 Mart günü çok sert bir çakılma yaşamış ve fiyat, yılın en düşük seviyesi olan 3800 dolara kadar inmişti. Bu olaydan sonra birçok madenci için kazım işlemi yapmak karlı bir iş olmaktan çıkmış ve özellikle küçük ve orta ölçekli bazı madenciler, fiş çekmek zorunda kalmıştı. Blok ödülü yarılanmasının da artık iyiden iyiye yaklaştığı bu ortamda, madencilerin durumu da büyük bir merak konusu haline geldi.

Konuyla ilgili Amerika’dan gelen haberlere göre dev şirket CME Group, gelecek dönemde bu sektöre girebilir. Şirketin enerji üretimi noktasında önemli işler yapabileceği belirtiliyor. Buradan elde edilecek enerjinin bir kısmının da madencilik çalışmaları için kullanılması gündemde.

Öte yandan ağda geçen hafta yaşanan büyük zorluk düşüşü de sektörde ilgi çekti. Geçmiş zorluk düşüşlerinin fiyatta dip seviyeyi işaretlediği yorumları yapılırken, bu durumun Bitcoin için de dip seviyesini yıllık bazda 3800 dolar olarak işaretleyebileceği ifade ediliyor.