Dev Kripto Para Borsasının Kullanıcıları Tehlikede Mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Cas Piancey isimli kullanıcı Bitfinex'e savaş açtı ve belirtilen adresteki merkezine kadar gitmeyi planladı.

  • Piancey'in elde ettiği verilere göre, Bitfinex'in bir merkezi veya ofisi bulunmuyor.

  • Bitfinex tarafından gelen cevap ise fazlasıyla kafa karıştırıcı.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i eşler arası ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan transfer edilebilecek bir varlık olarak tasarlasa da kripto para borsaları artık bütün yatırımcıların hayatında önemli bir yer edindi. Borsaların sunduğu kolaylıklar olduğu gibi, bunların tehlikeleri de bulunuyor. Söz konusu tehlikelerin en büyüğü ise borsanın fonlarınızla birlikte ortadan kaybolması gibi gözüküyor.

SponsorSponsor

Bitfinex Nerede?

Dünyanın en büyük ve en popüler kripto para borsalarından birisi olan Bitfinex de tam olarak yukarıdaki tehlikeyi anımsatan bir gelişme ile gündemde. Cas Piancey isimli bir Twitter kullanıcısı, Bitfinex’e savaş açanlardan birisi konumunda. Piancey, Bitfinex’e o kadar fazla kafayı takmış durumda ki, kendisi iki yıl önce bir kameraman arkadaşı ile Los Angeles’tan Hong Kong’a gitme kararı aldı ve Bitfinex’in merkezini bulmayı hedefledi.

SponsorSponsor

Bitfinex‘in bölgede ofisi olacağını düşünen kullanıcı, buna rağmen kimsenin bunun yerini bilmediğini belirtti. Piancey konu hakkında yaptığı açıklamada bu gizem hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kimse nerede olduklarını, gerçek bir ofisleri olup olmadığını, yöneticilerle nasıl iletişime geçileceğini veya bir problem olduğunda bunun nasıl çözüleceğini bilmiyor.”

Bitfinex şirketinin arkasındaki iFinex firmasının popüler stablecoin Tether’in arkasındaki şirket de olması, aslında buna yönelik şüpheleri ve korkuları arttırıyor. Piancey ise Bitfinex’in sitesinde yer alan birkaç bilgiyi kullanarak Hong Kong’a gitme ve bu gizemin peşine düşme kararı aldı. Yıllardır yapılan birçok basın açıklamasında Hong Kong merkezli bir kripto para borsası olarak lanse edilen Bitifnex, gerçekten de Hong Kong içerisinde mi yer alıyor?

Piancey, şirketin ana merkezi olarak gösterilen üç ofisin konumuna gitse de bunların hiçbirinin iFinex, Bitfinex veya Tether’a ait olmadığını öğrendi. Bu tecrübesini “hayal kırıklığına uğratıcı ancak sürpriz değil” şeklinde tanımlayan kullanıcı, konu hakkında Bitfinex’e ulaştı.

Ofislerini bulamadığını ve bunun hakkında açıklama talep ettiğini belirten kullanıcıya oldukça hızlı ancak karmaşık bir cevap geldi. Bitfinex’in kıdemli PR yöneticisi Joe Morgan, konu hakkında şöyle bir e-posta gönderdi:

“Lütfen aşağıda yer alan ve Bitfinex’in merkeziyetsiz yapısını vurgulayan güncel basın açıklamasını okuyun.”

Bitfinex Kafa Karıştırmaya Devam Ediyor

Basın açıklamasında ise Kovid-19 tehdidi nedeniyle Bitfinex’in artık merkeziyetsiz bir yapıya geçtiği ve ofislerinin boş olduğu bilgisi yer almaktaydı. Piancey ise Kovid-19 salgınından çok önce Hong Kong’a gitti ve bu sebeple ilgili açıklamanın aslında bir oyalama yöntemi olduğu düşünülmeye başlandı.

Bitfinex COO’su Claudia Lagorio’nun böylesine zorlu zamanlarda dayanıklı olmak adına ofislerini terk ettiğini de belirtmesi, Piancey’in içine büyük bir kurt düşürdü. Bitfinex’e yanıt veren Piancey, Hong Kong içerisindeki ofislerine iki yıl önce gittiklerini belirtince tahmin edileceği gibi borsadan hiçbir yanıt gelmedi.

Bitfinex’in Bitcoin rezervleri son aylarda %50 azalsa da bunun hala piyasayı etkileyebilecek miktarda Bitcoin’e sahip olduğu biliniyor. Sektörün en büyük türev Bitcoin borsalarından birisi olan Bitfinex’in bu bulutları dağıtması şart gibi gözüküyor. Eğer Bitfinex hakkındaki şüpheler yakın zamanda giderilmezse, borsanın dibi görebileceği veya çok daha kötüsünü gerçekleştirebileceğini söylemek mümkün.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Bio: Uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği mezunu olan Emre, katip Çelebi üniversitesinde finansal ekonomi yüksek lisansını devam ettiriyor. 2016 yılından beri kripto paraları ve Blockchain teknolojisine ilgi duyuyor ve yenilikçi bütün teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın