Amerika’nın en fazla kullanılan para transfer uygulamalarından birisi olan Square’in iştiraki CashApp, Bitcoin işlemlerinden bir servet kazandı. Şirketten yapılan resmi açıklamada, yılın ikinci çeyreğinde uygulama üzerinde yapılan Bitcoin işlemlerinden toplamda 875 milyon dolarlık gelir elde edildiği belirtildi.

875 Milyon Dolarlık Bitcoin Rekoru

Twitter’ın Bitcoin destekçisi CEO’su Jack Dorsey’nin kurucusu olduğu şirket Square, bu yılın ikinci çeyreğinde platform üzerinde yapılan Bitcoin işlemlerinden toplamda 875 milyon dolarlık bir gelir elde etti. İkinci çeyrek raporunda, Bitcoin’deki işlemlerden elde edilen kar miktarının ise 17 milyon dolar olduğu vurgulandı. Raporda, şu ifadelere yer verildi:

CashApp, yılın ikinci çeyreğinde BTC işlemlerinden toplamda 875 milyon dolarlık bir gelir elde etmiştir. Buna ek olarak şirketin bu dönem içinde, işlemlerden elde ettiği kar 17 milyon dolar olmuştur. Rakamlar, geçmiş yıla kıyasla 7 kat, bir önceki aynı çeyreğe göre ise 6.1 kat artmıştır. Artışta, Bitcoin’e olan talebin artmasına ek olarak, şirketimiz bünyesindeki müşteri sayısının artması da etkili olmuş olabilir.

Square’in bir önceki çeyrekteki geliri ile kıyaslandığında, bu çeyreğin rakamları gerçekten de oldukça fazla. Yılın ilk çeyreğinde Bitcoin işlemlerinden şirketin elde ettiği gelir 307 milyon dolarda kalmıştı. O dönem zarfı içerisinde elde edilen net kar ise sadece 7 milyon dolar olmuştu.

Artışa neyin sebep olduğu da büyük bir merak konusu. Bilindiği gibi, yılın ikinci çeyreği lider kripto para birimi için bir hayli hareketli geçmişti. Fiyat, çeyrek başında 3800 dolara kadar düşerken, sonrasında ise hızlı bir toparlanma göstermeyi de başardı. 3800 doların izlerini çabucak silen BTC, 10 bin doların üzerine çıkmayı da başardı.

Square firması da ikinci çeyrek için yaptığı değerlendirmede, artışın ana sebebinin hükümetlerin izlediği genişlemeci para politikaları olduğunu söyledi. Raporda, konuya dair şu ifadelere yer verildi:

CashApp‘de gerek kişiden kişiye olan işlemlerin hacminde, gerekse de Cash Card ve Bitcoin yatırımlarında büyük artışlar yaşandı. Bunun ana sebeplerinden bir tanesi elbette ki büyük hükümetlerin izlediği parasal genişleme politikaları. Bu sebepten ötürü de sürecin üçüncü çeyrekte devam edip etmeyeceği konusunda bazı çekincelerin olması son derece normal.

Şimdi Rekor Zamanı mı?

Sektörde hemen hemen tüm gelişmeler, yeni bir rekorun gelebileceğini gösteriyor. Aralık 2017’de çıktığı 20 bin dolar seviyesinden sonra düşüşe geçen BTC, geçtiğimiz günlerde yukarı yönlü yaptığı atak ile birlikte, üç yıldan beri devam eden düşüş trendini kırmayı başardı. Teknik manada bu göstergenin, BTC’de büyük bir yükselişin öncüsü olacağı ifade ediliyor.

20 bin dolar seviyeleri artık güçlü bir şekilde konuşulurken, konuya dair bir değerlendirme yapan kripto para analisti Plan B, 100 bin dolar hedefinin halen geçerli olduğunu söyledi. Başarılı isim, şu ana dek çizdiği modelin geçerli olduğunu belirtirken, BTC’nin 100 bin dolar yoluna emin adımlarla ilerlediğini iddia etti.

Boğa piyasaları döneminde, bazı zamanlar da sert düşüşler yaşanmasının da sağlıklı olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde BTC’de 12 bin dolardan 10 bin 500 dolara olan düşüşün de aslında yükseliş trendinin devamı için iyi olduğu belirtiliyor. Bu düşüş sonrasında BTC’nin yeniden yükseliş hazırlıkları yaptığını belirten yorumları görmek mümkün.