Deneyimli Analist Uyardı: Gümüş Yükseliş İçin Bu Seviyeyi Aşmalı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gümüş ve ons altın yeni güne kısmi bir düşüşle başladı.

  • ABD’de tarım dışı istihdam verisinin açıklanması sonrası Asya piyasalarında sert bir satış dalgasıyla karşılaşan gümüş ve ons altın, hafta başında %10’a yakın değer kaybetmişti.

  • Haresh Menghani ise gün içerisinde kaleme aldığı analizinde negatif görünümü ortadan kaldırmak için gümüşün 24 dolar seviyesinin üzerinde sürekli bir hareket gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Gümüş ve ons altın yeni güne kısmi bir düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta başında sert bir düşüş yaşayan değerli metaller ilerleyen süreçte yukarı yönde ivmelenmiş, gümüş fiyatı ise bu süreçte 23,80 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Değerli metal piyasası analistlerinden Haresh Menghani ise gün içerisinde kaleme aldığı analizinde negatif görünümü ortadan kaldırmak için gümüşün 24 dolar seviyesinin üzerinde sürekli bir hareket gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

Değerli metaller geçtiğimiz haftaya oranla yeni haftaya oldukça sakin bir başlangıç yaptı. ABD’de tarım dışı istihdam verisinin açıklanması sonrası Asya piyasalarında sert bir satış dalgasıyla karşılaşan gümüş ve ons altın, hafta başında %10’a yakın değer kaybetmişti. Bu süreçte gümüş fiyatı 22,30 dolar seviyelerine kadar gerilemiş, ons altın ise 1.680 dolar seviyelerinde işlem görmüştü. Ancak bu noktada yakaladıkları ivme ile hafta sonuna doğru eski seviyelerine geri dönen değerli metaller, yeni haftada kritik direnç noktalarını aşmaya çalışacak.

SponsorSponsor

Gümüş 24 Dolar Üzerinde Kalıcı Olmalı

Kıdemli piyasa analistlerinden Haresh Menghani, gün içerisinde kaleme aldığı gümüş analizini yayımladı. Yeni günde bir miktar ivme kaybeden değerli metalin 23,40 dolar seviyelerine tutunduğuna dikkat çeken Menghani, 23,85 dolar seviyelerinin direnç noktası olmaya başladığını belirtti. Deneyimli analist, gümüşün negatif görünümü ortadan kaldırması için ise 24 dolar seviyesinin üzerinde sürekli bir hareket gerçekleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi:

SponsorSponsor

“Gümüş, yeni haftanın ilk gününde bir miktar satış baskısıyla karşılaştı ve cuma günkü 23,80-23,85 dolar bölgesindeki kazançlarının bir kısmını kaybetti. Geri çekilmeye rağmen gri metal şimdiye kadar 23,45 dolar civarında 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde kalmayı başardı. Bu seviye, şimdi güçlü bir destek noktası olarak hareket etmeli ve yatırımcıların bazı gün içi fırsatları yakalamasına izin vermelidir. Ancak 23,80-23,85 dolar bölgesi şimdi bir direnç noktası olarak hareket ediyor. Bu seviye ile birlikte 24 dolar direnci kesin olarak aşılırsa yatırımcılara ek kazançlar için zemin hazırlayacaktır.”

Gri Metal İçin Veriler Olumlu

Değerli metal piyasası analistlerinden Anil Panchal da yeni günde gümüş analizini yayımladı. Gri metalin cuma günü gerçekleştirdiği hareketin oldukça önemli olduğunu belirten Panchal, verilerin şu an için gümüşte yükselişi desteklediğini belirtti. 23,80 dolar direncinin aşıldığı senaryoda hareketin 24 dolar seviyesi üzerinde devam edebileceğini belirten deneyimli analist, bunun yanında 23 dolar seviyesinin savunulamadığı durumda, çekilmenin 22 dolar seviyelerine varabileceğini de sözlerine ekledi:

“Gümüş, cuma günü mayıs ayından bu yana en büyük sıçramayı yaptı. MACD’nin düşüş eğilimini hafifletmesi toparlanmayı destekliyor. Bu nedenle, 23,77–23,85 dolar direncinin kırılması muhtemeldir. Bu da fiyatı geçen ayın en düşük seviyeleri olan 24,50 dolar seviyelerine doğru itebilir. Bununla birlikte, 24,90 dolar civarındaki aşağı eğimli bir trend çizgisi ve ardından 25,90 dolar seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama noktası yükselişe meydan okuyacaktır. Gümüşün dizginleri ayıların eline geçerse ve 23 dolar desteği korunamazsa 22,16 dolar seviyeleri test edilebilir.“

Ons Altın 1.800 Doları Aşmaya Çalışacak

Ons altın ise yeni haftaya 1.780 dolar seviyelerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta 1.680 dolar seviyelerine gerileyen sarı metal, bu noktadan hızla toparlanmış ve eski seviyelerini kısa sürede yakalamıştı. Uzmanlar hafta içerisinde FOMC tutanaklarının değerli metaller açısından önemli olabileceğini belirtirken, ons altın için 1.800 dolar direncinin kritik olacağına dikkat çekiyor. Bu psikolojik direnç noktasının değerli metallerde yeni yönelimi belirleyebileceğini belirten analistler, 1.750 dolar desteğinin aşıldığı senaryoda ise düşüşün hızlanabileceğini vurguluyor. Yazının kaleme alındığı sırada gümüş fiyatı 23,55 dolar seviyelerindeyken, ons altın 1.775 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın