Ons altın fiyatı tarihi rekorları kırmaya başlayınca gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında da rekor seviyeler görülmüştü. Özellikle Türkiye’deki yatırımcıların en çok tercih ettiği varlık olan fiziksel altına olan talep fiyatlarla birlikte katlanınca, kuyumcuların önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. Darphaneden gelen son veriler ise altın üretiminin katlandığını gösteriyor. Bu durum fiyatlara etki edebilir.

Covid-19 salgını sonrası düğün sezonunun da açılmasıyla fiziksel altına olan talep durdurulamaz bir noktaya geldi. Birçok kuyumcu altın talebine yetişemediğini ifade ederken, vatandaşlar da piyasa fiyatının çok üzerinde çeyrek altın fiyatlarıyla karşılaşmaya başladı. Özellikle fiyatın bu seviyelere gelmesi sonrası altına yatırım yapmak isteyen kişiler, piyasada altın bulamamaktan şikayetçi. Darphane ise talebi karşılamak adına var gücüyle çalışıyor.

Sorun Kısa Sürede Çözülecek

Yatırımcıların yanı sıra kuyumcuların da çeyrek altın ve gram altın temin etmekte zorluk yaşadığını görmüştük. Bu sorun, altın fiyatlarının karaborsaya düşmesine neden olarak birçok yatırımcının değerinin üstünde altın almasına yol açmıştı. Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamalarda bu konuya açıklık getirdi;

“Gram ve çeyrek altına yoğun bir talep olunca darphane yetişemedi. Bununla ilgili 1-2 hafta daha sıkıntı yaşanacağı düşünülüyor. Daha sonra da normale dönecek. Vatandaşlar yastık altında var olan altınlarını bozdurduğunda da bu sıkıntının daha rahat aşılacağını düşünüyoruz.”

Çeyrek Altın Talebine Yetişilemiyor

Türkiye’de Covid-19 salgın önlemlerinin gevşetilmesi sonucu düğünlerin tekrar başlaması, altın fiyatlarının küresel piyasalarda büyük bir ralli yaşamasıyla birlikte altına olan talep katlanmıştı. Birçok yatırımcı altın ve dövize gelen vergiler sonucunda fiziksel yatırım yapmayı tercih eder hale gelmişti. Ülke içinde yaşanan bu durum darphanenin desteğiyle birlikte çözüme kavuşursa yerel piyasalarda bir rahatlama olabileceğinden söz ediliyor. Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik de bu noktaya temas ediyor;

“Çeyrek altın yetişmedi. Darphanenin günlük belli bir basım oranı var. Talep çok olunca arz talebi karşılayamadı. Dolayısıyla biraz karaborsa gibi elinde fiziksel altın olanlar yüksek fiyattan sattı. Şu anda artık normale dönmeye başladı diyebiliriz. Ons altın çok hızlı yükselince aşırı bir talep oldu. Düşük gelirli yatırımcı, bin lirası olan birinin alabileceği şey ne yazık ki şu anda bir tane çeyrek altın. Dolayısıyla aşırı bir talep olduğu için yetişmedi ve birçok sıkıntı yaşandı.”

Bir Süre Basım Durmuştu

Darphanenin açıkladığı son veriler, geçtiğimiz yıla göre çeyrek altın ve gram altın basımının iki katına çıktığını gösterse de Covid-19 salgını tedbirleri sıkı şekilde işletildiğinde üretim durmuştu. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık da konuyla ilgili değerlendirmede bulunmuş ve piyasada fiziksel altının artmasıyla fiyatların dengelenebileceğini söylemişti. Şimdilik halen kuyumcularda yeterli miktarda fiziksel altın bulunamıyor.

Yazının kaleme alındığı an itibarıyla gram altın 460 TL, çeyrek altın ise 755 TL üzerinden işlem görüyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş de sosyal medya hesabından bu konu ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Memiş, son iki haftada 110 ton (7 milyar dolar) altın talebi olduğunu belirtirken, yastık altı olarak tabir edilen altınların da henüz bozdurulmadığını ifade ediyor. Arz talep dengesi sağlandığında ise piyasalarda az da olsa normalleşme bekleniyor.