Dalga Analizine Göre Bitcoin Fiyatını Zikzaklı Bir Yükseliş Bekliyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin uzun vadeli bir üçüncü dalga içinde hareket ediyor.

  • Muhtemel bir zirve hedefi, 41.000-46.000 dolar aralığında yer alıyor.

  • BTC önemli bir düzeltmeden önce son bir yükseliş ortaya koyabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı eylül ayından itibaren önemli bir yükseliş kaydetmeyi başardı.Bitcoin tarafından ortaya konan fiyat hareketinin zirveye ulaşmak üzere olduğu açık bir şekilde söylenebilirse de kısa zaman aralıklarını ele alan grafiklerde net bir görünümden bahsedilemiyor. Dolayısıyla potansiyel bir düzeltmenin uzunluğu ve derinliği konusunda da bazı şüpheler ortaya çıkıyor.Bitcoin Fiyatında Yükseliş Senaryosu

Fiyat hareketinin keskinliği sebebiyle BTC’nin üçüncü döngü dalgası (beyaz) içinde hareket ettiği söylenebilir. 2018 Aralık tarihinde 3.122 dolar seviyesinde dip oluşturan BTC, birinci ve ikinci döngü dalgalarını tamamlayarak 2020 Mart tarihinde üçüncü döngü dalgasına başladı.

Dolayısıyla BTC’nin üçüncü döngü dalgasının beşinci dalgası (beyaz) içinde hareket ettiği söylenebilir. Fiyat hareketi için muhtemel bir hedef ise 40.602-44.127 dolar aralığında yer alıyor. Hedefler aşağıdaki unsurların takip edilmesiyle bulundu:

  • 40.602 dolar – Birinci ve üçüncü dalganın 1,61 fib. yansıtması (siyah)
  • 42.060 dolar – Birinci döngü dalgasının 3,61 fib. uzama seviyesi (kırmızı)
  • 44.127 dolar – Birinci dalganın 4,61 fib. uzama seviyesi (beyaz)

Birinci döngü dalgasının tamamlandığı süre göz önünde tutulursa BTC’nin 19 Ocak tarihinde zirveye ulaşması beklenebilir. Bu da üçüncü döngü dalgasının, birinci döngü dalgasından 1,61 kat daha uzun süreceği anlamına geliyor.

Bu dalga sayımına ilişkin öne çıkan tek problem, ikinci ve dördüncü dalganın (beyaz) küçük kalması olarak belirginlik kazanıyor. Fakat bu iki dalganın almaşıklık ilkesine uygun olması, dalga sayımının geçerli olabileceğini gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Beşinci dalga için ortaya konan alt dalga sayımı aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterildi ve BTC’nin şu anda beşinci alt dalga içinde hareket ettiği görülüyor.

Beşinci alt dalga için hedef olarak 46.384 dolar seviyesi öne çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Daha Olumlu Bir Senaryo

Tanınan kripto para analistlerinden Jake Hubbs (@TheTradingHubb) BTC için iki muhtemel dalga sayımına işaret etti. Bu dalga sayımlarından ilki, bir yükseliş beklentisi taşısa da ikincisi daha büyük bir yükseliş beklentisi taşıyor.

İlk senaryoyu zaten yukarıdaki bölümlerde ele almış bulunuyoruz. İkinci senaryo ise aşağıdaki grafikte görülebiliyor.

Kaynak: Twitter

Dalga sayımlarından biri, üçüncü döngü dalgasının üçüncü dalgası içinde hareket edildiğini gösterirken diğeri ise üçüncü döngü dalgasının beşinci dalgası içinde hareket edildiğini gösteriyor.

Bu durumda devam eden düzeltme kısa kalabilir ve BTC 50.000 dolar seviyesine ulaşabilir. Daha sonra ise beşinci döngü dalgasıyla birlikte daha yüksek seviyelere ulaşılabilir.

Bu dalga sayımındaki problem ise birinci ve üçüncü dalga uzunlukları arasındaki büyük uyumsuzluk olarak öne çıkıyor. Ayrıca üçüncü dalgayı oluşturan mevcut yükseliş hareketinin birinci dalgadan daha uzun sürmesi ve düzeltme olmadan devam etmesi de bu dalga sayımının geçerlilik ihtimalini azaltıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Her iki durumda da alt dalga sayımı, BTC’nin zirveye ulaşmaya yakın olduğunu gösteriyor. Buna göre önceki dalga sayımından daha küçük bir düzeltme meydana gelebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa Vadede Bitcoin

Daha kısa vadeli grafikler BTC’nin beşinci alt dalganın beşinci küçük alt dalgası (siyah) içinde hareket ettiğini gösteriyor ve zirvenin yakın olduğu ihtimalini destekliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat hareketine daha yakından bakıldığında dördüncü dalga üçgeni göze çarpıyor. Bu durumda 38.212 dolardaki dip seviyenin kaybedilmesi, düzeltmenin başladığını onaylayabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Bitcoin fiyatının 44.127-46.384 dolar seviyeleri arasında zirveye ulaşması ve önemli bir düzeltme hareketine başlaması beklenebilir.

BTC’nin uzun vadeli bir üçüncü döngü dalgası içinde hareket ettiği neredeyse kesin bir biçimde söylenebilirse de kısa vadeli dalga sayımı henüz onaylanmış değil.

BeInCrypto’da yayımlanan 8 Ocak 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın