Covid-19 Etkileri Altın Fiyatları İçin Kalıcı Olabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Covid-19 salgını ile oluşan ekonomik belirsizlik, yatırımcıları gram altın ve ons altına yönlendirmişti.

  • Uluslararası yatırım danışmanı Arkadiusz Sieron'a göre altın yükselişine tam gaz devam edecek.

  • Bloomberg Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone ise ralli bitmeden 4.000 doların dahi görülebileceğini ifade etti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Covid-19 salgını başladığından beri ekonomik hareketliliğin sona ermesi, yatırımcıları gram altın ve ons altına yönlendirmişti. Altın fiyatları bu süreçte yaklaşık yüzde 25 değer kazanırken, salgının etkilerinin sürmesi fiyatlardaki yükselişin de yükseleceğinin habercisi gibi duruyor. Uzmanlar, ekonomik iyileşme belirtileri ne olursa olsun salgının altın piyasaları üzerinde kalıcı ve olumlu etkileri olacağını düşünüyor.

SponsorSponsor

Uluslararası yatırım danışmanı Arkadiusz Sieron, Dünya Altın Konseyi’nin raporlarını inceleyerek genel bir değerlendirmede bulundu. Başarılı analist, 2020 yılının ilk yarısında yüzde 17 yükseliş kaydeden ons altının mükemmel bir performans sergilediğine dikkat çekiyor. Sieron’a göre Covid-19 salgınının gidişatı önemli olsa da altın fiyatları aylardır süren koşusuna tam gaz devam edecek.

SponsorSponsor

Altın Fiyatları Bazı Düzeltmeler Yaşayabilir

Gram altın ve ons altın fiyatında son haftalarda yaşanan büyük yükseliş hareketi, yatırımcıları heyecanlandırsa da uzmanlar dikkatli olunması konusunda bir çerçeve çiziyor. Uluslararası birçok analist, ani yükselen altın fiyatları karşısında bazı düzeltme hareketlerinin gelebileceğini vurgulamaya başladı. Arkadiusz Sieron da Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) raporuna atıfta bulunarak bu durumun dikkate alınması gerektiğini ifade etti;

“Gelecek döneme gittiğimizde, Dünya Altın Konseyi, “V” şekilli, “U” şekilli hatta “W” şekilli bir iyileşme beklentisi öngörüyor. Rapordaki önemli noktalardan bir tanesi de iyileşmenin şekli ne olursa olsun, salgının altın fiyatları üzerinde uzun vadeli, olumlu etkilerinin olmasıdır. Zira hızlı iyileşme senaryosunda bile altın bu yıl parlayacak ve olumlu getiri sağlayacak. FED’in faiz politikaları düşünüldüğünde bu kaçınılmaz olacak.”

Uzun Süreç Kâr Getirecek

Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik kriz, birçok ekonomiste göre kısa vadeli sonuçları kadar uzun vadeli sonuçlarıyla da gündemi işgal edecek. Zira büyük ekonomik buhran dönemleri göstermektedir ki bir ekonomik krizin etki süresi aylar ile ölçülemeyecek kadar geniş bir zamana yayılıyor. Buradan çıkarımla tecrübeli isim Sieron’a göre, devletlerin aldığı önlemlerin bir yere kadar işe yarayacak ve sonrasında altın fiyatları yükseliş hareketine devam edecek;

“Mesele şu ki, FED ve diğer merkez bankaları faiz oranlarını sıfıra indirdi ve nicel genişlemeyi yeniden başlattı. Sonuç olarak hisse senedi ve tahvil fiyatları yükseldi. Bu durum da geri çekilme riskini artıracak. Ayrıca, yükselen mali açıklar ve kamu borçları, uzun vadeli enflasyon artışıyla ilgili kaygıları da artırmaktadır. Devam eden salgını da hesaba kattığımızda, tüm bu risk ve belirsizlikler altın fiyatları için hızla ilerleyen rallinin sürebileceğine işaret ediyor.”

Altın Fiyatları Kasımda Tekrar Yükselebilir

Sieron’un görüşlerini destekler nitelikte birçok uzman isim de altın fiyatları için yıl sonuna işaret etmeye başladı. Bazı uzmanlar yıl sonunda değerli metal için düşüş beklediğini ifade etse de küresel yatırım danışmanları bu görüşe katılmıyor. Ufak düzeltmeler ile ilerleyecek olan ons altının kasım ayında yapılacak ABD seçimleriyle birlikte tekrar yükseleceğini düşünen uzmanlardan Bloomberg Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone, şu an için hala alım fırsatının olduğunu ifade ediyor;

Kasım ayında yapılacak ABD seçimleri döneminde altın fiyatları 2.000 dolar civarında seyretmeye devam edebileceğinden yatırımcıların düşüşte altın alması olumlu olacaktır. Şu an hisse senetlerine alım fazlalaştı ve piyasalar hisse senetleri için rallinin sona erdiğini hissettiriyor. Altın almak şu an benim için önümdeki en büyük ticaret olacak. Zira altın rallisi bitmeden 4.000 dolar gibi çılgınca bir fiyat seviyesini görebiliriz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın