Çok Konuşulan Tether Davası Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasası altın günlerini geçirirken, son günlerde topluluğun en çok konuştuğu konu Tether davası oldu.

  • Bu süreçten sonra ise savunma yapmak için gerekli belgelerin temini adına 15 Ocak 2021 tarihine kadar süre verildi.

  • Davalı şirketler suçlamaları kabul etmiyor ve davanın düşürülmesini talep ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Kripto para piyasası altın günlerini geçirirken, son günlerde topluluğun en çok konuştuğu konu Tether davası oldu. Tether’in 2017 yılındaki büyük boğa sezonunda yaşadığı yükseliş sonrası, 2019 yılında açılan davada kritik bir eşik 15 Ocak’ta aşılacak. Uzmanlar, görülen davanın piyasalara çok büyük bir etkide bulunmayacağını düşünse de kötü bir karar işleri değiştirebilir.

Bitcoin önderliğinde giderek geleneksel finans araçlarıyla ilişkisini geliştiren kripto para sektörü, piyasalardaki büyük yükselişlerle birlikte adından sıkça söz ettirmeye başladı. Nakit akışının hızlandığı ve yeni yatırımcıların arttığı bu süreçte, 2017 yılından kalan Tether davası yeniden gündem olmaya başladı. Piyasa değeri bakımından 3. sırada bulunan Tether (USDT) ile ünlü kripto para borsası Bitfinex, bu davada beraber yargılanıyor.2019 Yılında Açılan Tether Davası Sürüyor

2017 yılında, kripto para piyasasının boğa sezonu yaşamasıyla büyük bir değer kazanan Tether (USDT), piyasa değerini de önemli ölçüde artırmıştı. 2019 yılında ise bir grup yatırımcı, dolandırıcılık, kara para aklama ve manipülasyon iddiasıyla Tether ve Bitfinex’e dava açmıştı. Davada, Bitfinex’in hiçbir karşılığı olmayan milyarlarca dolar değerinde Tether’i (USDT) piyasaya sürerek bir manipülasyon yaptığı iddia edilmişti. Bu sayede Bitcoin başta olmak üzere piyasaların yükselişe geçtiği gerekçe gösterilmişti.Geçtiğimiz aylarda ise Bitfinex ve Tether tarafından yapılan açıklamada, Tether davası olarak bilinen bu hukuki süreç için davacı tarafın iddiaları reddedildi. İddiaların tamamen mantık dışı ve delilsiz olduğunu öne süren şirket avukatları, davanın düşürülmesini talep etti. Bu süreçten sonra ise bu iki şirkete savunma yapmak için gerekli belgelerin temini adına 15 Ocak 2021 tarihine kadar süre verildi.

Piyasaları Etkileyecek mi?

Şüphesiz böyle bir davanın sürüyor olması, geçtiğimiz haftalarda yaşanan Ripple (XRP) örneğinde olduğu gibi olumsuz durumları tetikleyebilir. Buna rağmen, 2017 yılından bu yana geleneksel piyasalarla kripto para piyasasının uyumunun artması, devletler nezdinde düzenleyici kurumların sektöre olumlu yaklaşmaya başlaması kötü bir kararın çıkmayacağı kanısını uyandırıyor. Tether davası olarak bilinen bu davanın ise 15 Ocak’ta sonuçlanmayacağı ifade ediliyor.

Diğer yandan Tether davası açılırken öne sürülen karşılıksız para basımı iddiasını da şirket geçtiğimiz dönemde yalanlamıştı. Belirli bir oranda dolar karşılığını rezervlerinde tuttuğunu söyleyen şirketin, tüm düzenleyici kurumlardan izin aldığı belirtildi. Dolayısıyla kısa süre içinde sonuçlanmayacak bu davanın bu süreçte piyasaları etkilemesi beklenmiyor.

Stabilcoinlere İzin Çıktı

Tether davası konuşulurken, geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanlığı, ülkedeki bankaların stabilcoinlerle işlem yapabilmesinin önünü açmış ve yasal izinlerin verildiğini açıklamıştı. Bu açıklama piyasaları olumlu etkilerken, başta Tether (USDT) olmak üzere birçok stabilcoine olan güven de artmıştı. Üstelik, böyle bir iznin verilmesi, kripto para piyasasına giriş yapacak potansiyel kurumsal yatırımların da güven sorununu aşmasını sağlayabilir.

2017 yılında kripto para piyasalarının konumu ile şu an bulunduğu konum düşünüldüğünde, sektörün topyekûn bir yasaklamaya maruz kalmayacağı düşünülüyor. Buna rağmen elinde Tether (USDT) bulunan ve risk almak istemeyen bazı yatırımcıların, USDC, DAI gibi diğer dolara sabit kripto paralara yöneldiği gözlemleniyor. Şu an için toplu bir panik söz konusu olmadığı gibi, süreç içinde de kötü bir haber gelmemesi, piyasa değeri bakımından 3. sırada bulunan Tether’in yoluna devam edeceği anlamına gelebilir.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın