Kripto para sektöründe yaşanan DeFi çılgınlığı son sürat devam ederken, CoinMarketCap gibi şirketler, bu değişime ayak uydurmakta en azından şimdilik zorlanıyor. DeFi sürecindeki hızlı değişime adapte olmakta zorlanan ve tahtını bir başka derecelendirme şirketi CoinGecko’ya kaptırmaya başlayan CoinMarketCap’de değişim rüzgarları esiyor.

Konuyla ilgili olarak çıkan haberlere göre aralarında CoinMarketCap’in geçici CEO’su Carylyne Chan’ın da olduğu beş üst düzey yönetici şirketteki görevlerinden ayrıldı. Bu kararın, CoinMarketCap’in Binance tarafından satın alınmasının aylar sonra gelmesi de dikkat çekici olan bir başka detay.

CoinMarketCap Binance Ortaklığı İyi Başlamadı

Bundan birkaç ay kadar önce Binance, CoinMarketCap’i satın almıştı. Sektördeki binlerce kripto paranın fiyatı, son 24 saatteki değişimi, grafikleri, piyasa değeri ve toplam arzı gibi anahtar metrikleri takipçileri ile paylaşan ve çok uzun bir süredir sektörde bu alanda bir numara olan CoinMarketCap’in Binance tarafından satın alınması, o dönem büyük bir gündem maddesi haline gelmişti.

Binance, bu satın alım işlemi için yaklaşık 400 milyon dolar öderken, satın alım işleminden hemen sonra CoinMarketCap üzerinde Binance’in bir numarada yer alması, birçok yatırımcının dikkatini çekmişti.

Ancak Binance’in satın alım işleminden sonra CoinMarketCap için işler hiç de istendiği gibi gitmedi. DeFi çılgınlığı sektörü kasıp kavurmaya başlarken, proaktif bir yaklaşım izleyen ve birçok projeyi anında platformunda listeleyen CoinGecko, CoinMarketCap’in tahtını sallamaya başladı.

Aynı zamanda trend olan coinler ile ilgili olarak sunduğu hizmet de CoinGecko’yu ön plana çıkarırken; CoinGecko’nun aranma ve tıklanma sayısı 2017’deki boğa sezonunun zirvesini de geride bıraktı. Aynı dönem aralığı içinde ise CoinMarketCap’te hatrı sayılır bir değişim olmaması önemli bir diğer detay olarak dikkatleri çekti.

İşte tüm bu yaşananlardan sonra CoinMarketCap’in beş üst düzey yöneticisi görevden ayrıldı. Aralarında şirketin geçici CEO’su Carylyne Chan’ın da olduğu yöneticilerin diğerleri ise Spencer Yang, Jeremy Seow, Matthew Lippl ve Jared Chin oldu.

Değişim Rüzgarları Esiyor

Konuya yakın kaynakların öğrendiği bilgilere göre bu üst düzey beş yöneticinin görevinden ayrılması kararını Binance verdi. Her ne kadar Binance sözcüleri, CoinMarketCap şirketinin özgür bir şekilde yönetildiğini ifade etse de kaynaklar; Binance’in bu ayrılacak olan beş ismin yerine kendi ekibinden takviyeler yapacağını iddia ediyor.

Reklam
Okumaya devam et

Ayrılan ekibin görev tanımları da önemli bir başka nokta. Jeremy Seow, şirkette ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak çalışırken, Matthew Lippl ise dizaynın başındaki isimdi. Operasyonlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Spencer Yang ve etkinliklerden sorumlu yönetici Jared Chin de görevinden ayrıldı.

Yang, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; kendi şirketini kuracağını ifade ederken şunları söyledi:

Benim yapımda bir şeyler kurmak var. Bu konuda çalışmalara devam ediyorum. Kendi çevremi de benim gibi düşünen insanlardan oluşturmak istiyorum.

CoinMarketCap, 2013 yılında Brandon Chez tarafından kurulmuştu. Chez, daha sonrasında şirket Binance tarafından satın alındığında CEO’luk görevinden ayrılmıştı. Chez’in yerine de geçici CEO olarak Carylyne Chan göreve getirilmişti.

CoinMarketCap’in yeni yönetim kadrosu ile birlikte kaybetmekte olduğunu yerini yeniden kazanıp kazanmayacağı merakla bekleniyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki, CoinGecko şu anda çok büyük bir ivme ile büyümeye devam ediyor.