Çinli Borsaya 250 Milyon Ripple (XRP) Taşındı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Ripple, ağustos ayının ilk günlerinde 1 milyar XRP'nin kilidini kaldırdı.

  • 250 milyon XRP'nin Huobi borsasına aktarıldığı rapor edildi.

  • SEC davasında ifade alma süreci devam ediyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Yaklaşık iki hafta önce başlayan ve Bitcoin’in 40 bin dolar barajını aşmasını sağlayan yükseliş trendi duruldu. Kripto para piyasası yeni haftada yatay bir hareket sergiliyor.

SponsorSponsor

Yükseliş trendinde en çok değer kazanan kripto para birimleri arasında yer alan Ripple (XRP), ağustos ayı başında 1 milyar XRP bastı. Basılan XRP’lerin önemli bir kısmı Çinli Huobi borsası ve eski Ripple ortağı Jed McCaleb’e gönderildi. SEC davasında ifade süreci devam ederken, Ripple yöneticileri son zamanlarda başı düzenlemelerle derde giren Binance borsasından belge talep etti. Ripple, bu davada bir adım öne geçebilmek için şirketin ilk yıllarında gerçekleşen bazı finansal gelişmelerin bir Amerikan platformunda gerçekleşmediğini kanıtlamaya çalışıyor. Şirket yöneticileri bu durumun kanıtlaması halinde Amerikan mahkemelerinin yetkileri dışında kalmayı umut ediyor.

SponsorSponsor

Ripple ve Huobi İşbirliği

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yılın sonlarında Ripple şirketine dava açtı. Şirketin ilk yıllarında gerçekleşen bazı finansal eylemlerin kanun dışı olduğunu düşünen SEC, Ripple yöneticilerinin haksız kazanç elde ettiğini ispatlamaya çalışıyor. Bu nedenle, yasal düzenlemelere uygun hareket etmeye çalışan ve bu bağlamda halka arzını gerçekleştiren Coinbase ve Robinhood gibi kripto para borsaları listelerinden Ripple’ı kaldırdı. XRP bu gelişmelere rağmen davanın devam ettiği son dokuz ay içinde, boğa piyasasının da katkısı ile 0,24 dolar seviyesinden 0,70 dolar seviyesine kadar yükselmeyi başardı.

Dev Amerikan borsaları tarafından yeniden listelenmek için beklemede olan Ripple, işleyiş planının bir parçası olarak kilidini açtığı yeni XRP’lerin önemli bir bölümünü Çinli kripto para borsası Huobi’ye gönderiyor. Yüklü kripto para transferleri hakkında raporlar paylaşan Whale Alert (Balina Alarmı) platformu, dün gece saatlerinde Ripple şirketine ait hesaplar üzerinden Huobi borsasına 250 milyon XRP taşındığını bildirdi. Şirketin son dönemde bu borsaya yolladığı miktar 1 milyar XRP’yi geçti. Huobi borsası, Binance’in ardından en çok XRP işleminin gerçekleştiği kripto para borsası konumunda.

Jed McCaleb’e 182,3 Milyon XRP Ödendi

Ripple kurucuları arasında bulunan ve daha sonra diğer ortaklarla yaşadığı bazı sorunların ardından 9 milyar XRP tazminat bedeli ile şirketten ayrılıp bir diğer köklü kripto para birimi Stellar‘ı (XLM) kuran Jed McCaleb, bu tazminat bedelini taksitler halinde alıyor. Ripple, bu ayın başında bastığı 1 milyar XRP’nin yaklaşık %20’sini eski ortakları McCaleb’e gönderdi. Whale Alert, daha önce hesabına yatan XRP’lerin bir bölümünü anında satışa çıkaran McCaleb’in hesabından gerçekleşen bir transfer rapor etmedi. Başarılı iş insanının hesabında 682 milyon XRP bulunuyor. Şirketin başında bulunan Brad Garlinghouse’un yaklaşık 40 milyar dolar değerinde XRP sahibi olduğu belirtiliyor.

Bazı kripto para uzmanlarına göre son yıllarda XRP satışlarına hız veren Jed McCaleb, Ripple’ın daha fazla değer kazanmasını engelliyor.

SEC Davasında Binance Hamlesi

Kuruluş yıllarında gerçekleştirdiği bazı finansal hamleler sonrası haksız kazanç sağladığı iddia edilen Ripple yönetimi, davayı kazanmak için mücadelesini sürdürüyor. Henüz ifadelerin dinlenmesi aşamasında olan davada, Ripple yönetimi XRP’nin menkul kıymet olmadığını ispatlamaya çalışıyor. Şirket, diğer yandan gerçekleşen eylemlerin Amerikan platformlarında yer almadığı ve bu yüzden SEC kapsamı dışında kaldığını göstermeye çalışıyor. Şirket avukatları, bu nedenle Binance borsası ile görüşmeler başlatarak o döneme ait bazı belgeleri istediler.

Connecticut merkezli Filan LLC’nin kurucusu ticaret avukatı James Filan bu davanın yakın zamanda sonuçlanmasının olası olmadığını düşünüyor. Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden fikirlerini beyan eden Filan, davanın henüz ilk aşamada olmasına rağmen kilitlenme noktasına geldiğini hatırlatarak, her iki tarafın da pes etmeye niyetinin olmadığını ifade etti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın