Çin’den Yeni Bitcoin Hamlesi: Cezalar Kapıda

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Çin hükümeti Bitcoin ve kripto para piyasası üzerindeki katı yaklaşımına yeni bir boyut ekledi.

  • Hükümet kripto para cezalarını inceliyor.

  • Çin McDonald's 188 NFT dağıtıyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) yeni bir rekora doğru koşarken, Çin hükümetine yakın kaynaklar önümüzdeki süreçte yeni yasakların gündeme geleceğini belirtiyor. Mevcut yasaların bireysel ticareti ve şirketlerin kripto para platformları ile ilişkisini engellemediği belirtiliyor. Son yasakların ardından oluşan durumun uygulama açısından karmaşık bir denklem yarattığının altı çizilirken, hükümetin yargısal bazı çözümler üzerinde çalışma yaptığı belirtiliyor. Wu Blockchain tarafından sosyal medyada yayınlanan açıklama şu şekilde:

SponsorSponsor

“Çin hükümetine yakın bir kişi Caijing Magazine’e Çin yargısının kripto paraların davranışını nasıl mahkum edeceğini ve cezalandıracağını araştırdığını ve gelecekte ilgili yargı yorumlarının yayınlamasını beklendiğini söyledi.”

SponsorSponsor

Bitcoin İçin Cezai Yaptırımlar Yolda

Çin Merkez Bankası tarafından sunulan bir raporun ardından Çin anakarasında kripto para faaliyetlerinin tamamının yasaklanmasına karar verildi. Ancak hükümet bu raporu onaylamış olsa da yargısal anlamda bazı çözümlerin eksik kaldığı belirtiliyor. Raporun ardından uygulanacak cezai işlemlere karar vermek için düzenleyiciler kripto para madencilik sektörü ile birlikte endüstrinin diğer aşamalarını inceliyor. Çin’in son yasakları Bitcoin için yıkıcı bir tablo oluşturmadı. Daha önce son olarak mayıs ayında kripto para madencilik tesislerini yasaklayarak gündeme gelen Çin hükümeti, bu kararının ardından piyasanın ciddi şekilde değer kaybetmesine yol açmıştı. Bitcoin madenciliği yapan tesislerin ağırlıklı olarak Çin anakarasında konuşlanmış olması bu değer kaybının başlıca nedeni oldu. Yasaklar sonrası BTC hash oranı dramatik bir şekilde düştü. Çin yasaklarından önce 198M olan hash oranı, yasakların ardından 58M’ye kadar geriledi.

Bununla birlikte Çin’in kripto para ticaretini yasaklaması piyasayı etkilemedi. Üstelik Çin anakarasındaki kripto para yatırımcılarının merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarına yönelmesi ile birlikte Uniswap ve dYdX başta olmak üzere birçok platform değer kazandı.

Çin Yurt Dışına da Yasak Getiriyor

Çin, yeni kısıtlama kararlarına yurt dışında bulunan şirketleri de ekleyecek. Yurt dışında bulunan ve bir şekilde Çin anakarasına hizmet sağlayan şirketler de Çin yasalarına göre sorumlu tutulacak. Daha önce hükümetin p2p ticaret yöntemini sadece şirketler için yasakladığı, ancak son yasakların ardından birçok değişim platformunun tüm bireysel kullanıcılar için de kullanıma kapatılacağı belirtiliyor. Ancak tüm bu yasaklar sadece Çin anakarasında geçerli olmaya devam edecek. Yani yasaklardan Hong Kong gibi özerk bölgeler etkilenmeyecek.

McDonlad’s Çin’de NFT Dağıtacak

Çin hükümetinin anakarada uyguladığı yasaklara rağmen McDonald’s Çin şubesi “Big Mac Rubik’s Cube” adında yeni bir NFT koleksiyonu başlattığını duyurdu. Şirket Çin’de faaliyete geçmesinin 31. yılını kutlamak için ürettiği NFT koleksiyonunda üç boyutlu ve rubik küp şeklinde Big Mac menüsüne yer verdi. Toplamda 188 NFT şirket çalışanları ve müşterilerine dağıtılacak.

McDonald’s daha önce bir NFT projesi daha gerçekleştirdi. Fransa şubesi tarafından hayata geçirilen projede, McDonald’s France instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen bir çekiliş ile ilk McDonald’s NFT’leri sahiplerini bulmuştu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın