Çin Yasakları Sonrası Dev Kripto Para Borsasından Önemli Karar

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasası pazar gününe oldukça kötü bir başlangıç yaptı.

  • Popüler kripto para borsası Huobi, yeni günde yaptığı duyuruda, 31 Aralık tarihine kadar Çin anakarasındaki kullanıcılarının hesaplarını askıya alacağını duyurdu.

  • Bu haber sonrası Bitcoin 40.700 dolar seviyelerine kadar geriledi.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası pazar gününe oldukça kötü bir başlangıç yaptı. Hafta içerisinde Çin Merkez Bankası tarafından paylaşılan rapor ile birlikte Bitcoin öncülüğünde başlayan sert düşüşte, birçok altcoin %20’nin üzerinde değer kaybetmişti. Yeni günde ise yine Çin kaynaklı bir haber, kripto para birimlerinin hızla düşüşe geçmesine neden oldu. Çin’de oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip kripto para borsası Huobi, yeni günde yaptığı duyuruda, 31 Aralık tarihine kadar Çin anakarasındaki kullanıcılarının hesaplarını askıya alacağını duyurdu. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance’in ise Çin’de kullanıcıların yeni hesap açmasına izin vermediği bildiriliyor.

SponsorSponsor

Kripto para birimleri eylül ayında oldukça dalgalı bir grafik sergiliyor. Yeni ayın başında, ağustos ayından taşınan yükseliş trendiyle birlikte yukarı yönde hareket eden altcoinlerin birçoğu, tüm zamanlar fiyat rekorunu kırmıştı. Bu süreçte Bitcoin ise 52.000 dolar seviyesini test etmiş ve uzun bir aradan sonra ilk defa bu seviyelerde işlem görmüştü. Ancak 7 Eylül tarihinde yaşanan sert düşüşte Bitcoin 52.000 dolar seviyelerinden 42.000 dolar seviyelerine gerilemiş, birçok altcoin ise %30’un üzerinde değer kaybı yaşamıştı. Uzunca bir süre yatay hareket eden kripto paralar için yeni hafta ise oldukça kötü geçiyor.

SponsorSponsor

Kripto Para Borsası Huobi Hesapları Askıya Alıyor

Çin Merkez Bankası raporunun etkileri sürüyor. Cuma günü dolaşıma sokulan raporda, kripto paralarla ilgili tüm faaliyetlerin illegal olduğu belirtilmiş ve yurt dışındaki borsaların Çin vatandaşlarına hizmet vermesinin önüne geçilmesi gerektiği vurgulanmıştı. Raporda, kripto paralardan kaynaklanan risklerin önüne geçilebilmesi için kontrolün arttırılacağı da vurgulanmıştı. Çin anakarasında kripto varlıklara yönelik artan baskıyla birlikte bölgeden önemli haberler gelmeye devam ediyor. Çin’de oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip kripto para borsası Huobi, yeni günde resmi sitesinde yayımladığı duyuruda, 31 Aralık tarihine kadar Çin anakarasındaki kullanıcılarının hesaplarını askıya alacağını duyurdu:

“Huobi Global, yerel yasalara ve düzenlemelere uymak için 24 Eylül 2021 tarihinden itibaren Çin anakarasındaki yeni kullanıcılar için hesap kaydını durdurmuştur. Huobi Global, 31 Aralık 2021 saat 24:00’e kadar mevcut Çin kullanıcı hesaplarını kademeli olarak kullanımdan kaldıracak ve kullanıcıların varlıklarının güvenliğini sağlayacaktır. Huobi Global, kendini her zaman dijital varlık alım satım hizmetleri sunmaya ve geçerli tüm yasaları takip ederken müşteri varlıklarının güvenliğini sağlamaya adamıştır.”

Kullanıcı Kayıtları Engelleniyor

Bu duyuru sonrasında ise kripto para birimleri hızla düşüşe geçti ve oldukça yüksek miktarda vadeli pozisyon likit oldu. Bitcoin yaşanan düşüş sürecinde 40.700 dolar seviyelerine gerilerken, birçok altcoin %10’un üzerinde değer kaybetti. Bu altcoinler içerisinde en büyük değer kaybını yaşayanlar ise Çin merkezli kripto para projeleri oldu. Haber sonrası Huobi borsasının tokeni Huobi Token (HT) 5,90 dolar seviyelerine kadar geriledi. Güne 60 dolar seviyelerinde başlayan Filecoin (FIL) ise bu süreçte 50 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ayrıca, yaşanan bu sert düşüş sürecinde, 170 milyon dolar değerindeki vadeli pozisyon da likit oldu.

Çin merkezli haber sitelerinden 8BTCnews tarafından yapılan paylaşımlara göre ise dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance de Çin anakarasından yeni kullanıcıların borsaya kaydolmasına izin vermiyor. Bilindiği üzere Huobi Global de 24 Eylül tarihi itibarıyla bölgeden yeni kullanıcı kaydı almayacağını duyurmuştu. Bölgeyi yakından takip eden gazetecilerden Colin Wu’nun paylaşımlarına göre ise kısıtlama haberleri sonrası Çinli kullanıcılar DeFi platformlarına akın etmeye başladı. Wu’ya göre, Çin’den açılan Metamask hesap cüzdan sayısı yakın zamanda büyük bir artış yaşadı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!