ChainLink (LINK) fiyatı 24 Eylül tarihinde yüzde 41 oranında yükseliş yakaladı. Yükseliş yönlü bir formasyondan çıkış gerçekleşti fakat mevcut hareket hâlâ yeni bir yükseliş hareketi yerine bir düzeltmeyi andırıyor.

LINK Destekten Sıçradı

LINK fiyatı 17 Ağustos tarihinde 20,71 dolar tepesine ulaştıktan sonra alçalan bir direnç çizgisini takip ederek düşüş kaydetti. 23 Eylül’de gerçekleşen ciddi düşüş, 7,28 dolar seviyesinde dip oluşana kadar devam etti. Böylece 7,50 dolar seviyesi de destek olarak onaylandı.

7,50 dolar bölgesi, 200 günlük hareketli ortalama tarafından da güçlendiriliyor. Fiyat bu bölgeye ulaştıktan sonra yutan boğa mumu oluşturarak gün içinde %41 oranında artış ortaya koydu.

Daha sonra ise 10,40 dolar seviyesindeki ara destek bölgesinden çıkış gerçekleşti. Tepe seviyelerden gelen alçalan direnç çizgisinden çıkış denemesi ise sürüyor.

LINK Grafiği (TradingView)

Ünlü kripto para analistlerinden Posty (@PostyXBT) bir ChainLink grafiği paylaşarak fiyatın 200 günlük hareketli ortalamaya (MA) yaklaştığını ifade etti. Grafikte görüldüğü üzere fiyat MA’e ulaştıktan sonra çok güçlü bir sıçrama gerçekleştirdi.

Kaynak: Twitter

Yön Değişimi ya da Düzeltme

6 saatlik grafiğe göre alçalan bir direnç çizgisinden çıkış gerçekleşti. Çıkıştan önce RSI ve MACD’de dikkat çekici bir pozitif uyumsuzluk görüldü. Bu da çıkışın geçerliliğini artırıyor.

LINK Grafiği (TradingView)

Öte yandan günlük grafikte ise yükseliş trendi hâlâ onaylanmaya çalışılıyor. RSI 50 çizgisi altında seyrediyor, Stokastik Osilatör altın kesişim yapmayı deniyor. MACD ise henüz yükselmeye başladı ve bir adet yüksek ivme çubuğu oluşturdu.

Uzun vadeli direnç çizgisinden çıkış gerçekleşene veya Stokastik Osilatör’de altın kesişim meydana gelene kadar, trendin yükselişe işaret ettiğini söylemek mümkün görünmüyor.

LINK Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı

17 Ağustos tepesinden bu yana LINK fiyatı, 5 dalgalı bir düşüş formasyonunu tamamladı (aşağıdaki grafikte siyahla gösterildi). Birinci ve dördüncü dalgalar arasındaki uyum nedeniyle fiyat hareket de bir öncü diyagonale benziyor ve ayrıca bu ihtimal, takoz benzeri görünümle de destekleniyor.

Reklam
Okumaya devam et

Ayrıca beşinci dalganın dip seviyesi esnasında hacmin düştüğü, çıkış esnasında ise hacmin yükseldiği gözlemlendi. Dolayısıyla bu gibi hareketlerde yaygın görülen bir hacim değişiminin yaşandığından söz edilebilir.

LINK Grafiği (TradingView)

Daha uzun vadede ele alındığında tüm düşüş hareketi, bir A-B-C düzeltmesinin A dalgasını (turuncu) oluşturduğu şeklinde değerlendirebilir.

Dolayısıyla düşüş hareketi devam etmeden önce 0,618 fib. seviyesinde bulunan 15,26 dolara kadar bir yükseliş yaşanabilir.

LINK Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak kısa/orta vadede LINK’te bir yükseliş beklenirken uzun vadede hâlâ bir düzeltmenin devam ettiği söylenebilir.