Cardano (ADA) fiyatı, 24 Temmuz’dan bu yana değer kaybediyor. Kısa veya orta vadede bir sıçrama beklenmesine rağmen düzeltmenin sonlanıp sonlanmadığı henüz netlik kazanmış değil.

ADA Destek Seviyesinde Kaldı

Mart-Mayıs döneminde en fazla değer kazanan altcoin’lerden biri ADA olsa da 0,154 dolar tepesine 24 Temmuz’da ulaşıldıktan sonra değer kaybı görüldü. Piyasanın geri kalanında olduğu gibi 1 Eylül’de de bu düşüş hız kazandı.

Fiyat, 0,09 dolarda yer alan uzun vadeli bir destek seviyesine yaklaşıyor. 2019 Haziran-Temmuz tarihlerinde aynı bölge direnç olarak çalışmıştı.

Teknik göstergeler uzun vadede düşüşe işaret ediyor. RSI ve Stokastik RSI düşüyor, Stokastik RSI’ın ölüm kesişimi oluşturduğu görülüyor. MACD ise negatif bölgeye geçmiş bulunuyor.

ADA Grafiği (TradingView)

Fiyat, bu analizin yazımı sırasında 0,09 dolardaki destek bölgesinde hareket ediyordu. 0,09 dolar bölgesi aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalamayla (MA) da güçlendiriliyor.

Teknik göstergelerin nötr bir görünüm sergilediği fakat biraz daha yükseliş eğilimli olduğu görülüyor. MACD yükselmeye başladı ve Stokastik RSI da altın kesişim oluşturdu. Stokastik RSI’ın eğimi oldukça düşük kalırken RSI ise düşüş kaydediyor.

Tüm bu gelişmeler, bir sıçramanın yaşanabileceğini gösteriyor fakat uzun vadeli bir okuma yapıldığında düşüş eğiliminin devam ettiği görülüyor.

ADA Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı

ADA fiyatı, 13 Mart’ta beş dalgalı bir formasyona (siyah) başlamış olabilir. Bu formasyon ise uzatılmış bir üçüncü dalgaya ve bu dalga içinde de bir diğer impulse (mavi) sahip olabilir. Formasyon geçerliyse A-B-C şeklindeki bir düzeltme ya da düşüş eğilimli bir impuls başlamış olabilir.

ADA Grafiği (TradingView)

Daha kısa vadeli fiyat hareketi ise düzeltmenin başladığını, zira düşüşün beş dalgalı değil üç dalgalı bir şekil aldığını gösteriyor. Fiyat şu anda 0,078 dolar seviyesinde sonlanabilecek olan C alt dalgası (siyah) içinde hareket ediyor olabilir. Eğer A:C alt dalga oranı 1:1 ise 0,078 dolar seviyesinin de oldukça yaygın bir hesapla bulunan normal bir hedef olduğu söylenebilir.

ADA Grafiği (TradingView)

ADA/BTC

Ünlü kripto para analistlerinden Nico (@cryptoNTez), ADA’nın 800 satoshi’ye doğru değer kaybedebileceğini ve hatta 690 ile 630 satoshi seviyelerini hedefleyebileceğini ifade etti.

Kaynak: Twitter

Bu analizin yazımı sırasında ADA, 915 satoshi’deki destek bölgesini kaybetmiş ve bu bölgede tutunmaya çalışır haldeydi. 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) da bu bölgeden geçtiği biliniyor.

915 satoshi’deki destek bölgesinin tekrar kazanılması, sıradaki fiyat hareketinin yönünü belirlemek açısından kritik bir önem taşıyor. Bu bölgenin kaybedilmesi halinde 800 ve 690 satoshi’deki destek bölgelerine doğru değer kaybı yaşanabilir.

Teknik göstergeler yükselişe işaret etmeye başladı. RSI ve MACD’de çok önemli bir pozitif uyumsuzluk göze çarparken Stokastik RSI’da ise altın kesişim meydana geldi.

ADA direnç bölgesinde alıcı bulur ve alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirirse 1.300 satoshi seviyesini hedefleyebilir.

ADA Grafiği (TradingView)